Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wybory w Pakistanie: PML-N i PPP osiągają porozumienie w sprawie rządu koalicyjnego

Wybory w Pakistanie: PML-N i PPP osiągają porozumienie w sprawie rządu koalicyjnego

  • Autorzy: Sean Seddon i Farhat Javed, BBC Urdu
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Pakistańskiej Lidze Muzułmańskiej nie udało się wygrać wyborów z 8 lutego, ale osiągnęła porozumienie w sprawie przywrócenia jej do władzy.

Dwie partie polityczne w Pakistanie osiągnęły formalne porozumienie w sprawie utworzenia nowego rządu po wyborach pogrążonych w kontrowersjach.

Wspólnie ogłosili, że Pakistańska Liga Muzułmańska-Nawaz (PMLN) uzyska wsparcie Pakistańskiej Partii Ludowej (PPP) w nowej administracji.

8 lutego obie partie zdobyły mniej mandatów niż kandydaci lojalni wobec uwięzionego byłego premiera Imrana Khana.

W programie X partia PTI Khana określiła koalicję jako „złodziei mandatów”.

Jego ruch twierdzi, że wybory zostały sfałszowane, aby utrzymać jego zwolenników poza władzą.

„Celem koalicji jest zaradzenie kryzysowi gospodarczemu w kraju” – powiedział Bilawal Bhutto Zardaru, przewodniczący Pakistańskiej Partii Ludowej.

Były premier i przywódca PML-N Shehbaz Sharif zapowiedział „wspólne działania w celu stawienia czoła wyzwaniom gospodarczym i innym”.

Porozumienie oznacza, że ​​Sharif jest na dobrej drodze, aby przy wsparciu młodszego partnera koalicyjnego zostać premierem po raz drugi, a kandydatem koalicji na prezydenta będzie Asif Ali Zardari z Pakistańskiej Partii Ludowej – stanowisko to zajmował już wcześniej.

Skomentuj zdjęcie,

Były premier Shehbaz Sharif wraca na urząd po osiągnięciu porozumienia z mniejszą partią

Proces wyboru premiera obejmuje głosowanie w parlamencie, które ma odbyć się do końca lutego. W nadchodzących tygodniach odbędą się oddzielne wybory, które wyłonią kolejnego prezydenta.

Nadal nie jest jasne, kto obejmie inne ważne stanowiska rządowe.

Kontrowersyjne wybory parlamentarne, które odbyły się na początku tego miesiąca, nie przyniosły zdecydowanego wyniku.

Mimo że Khan przebywał za kratkami, a jego kandydaci byli zmuszeni do kandydowania jako niezależni, a nie pod jednym sztandarem, kandydaci wspierani przez pakistański Tehreek-e-Insaf (PTI) w wyniku szoku wyłonili się jako największy pojedynczy blok.

Jednak ich 93 mandaty w Zgromadzeniu Narodowym były niewystarczające do 169-osobowej większości ogólnej potrzebnej do utworzenia rządu.

Utorowało to drogę Pakistańskiej Lidze Muzułmańskiej, kierowanej przez innego byłego premiera, Nawaza Sharifa, do rozpoczęcia negocjacji z Pakistańską Partią Ludową.

PML-N zdobyła 75 mandatów, natomiast PPP zajęła trzecie miejsce z 54 mandatami – jednak przy potencjalnym wsparciu mniejszych partii i po rozdzieleniu mandatów zarezerwowanych dla kobiet i przedstawicieli mniejszości religijnych koalicjanci będą mieli wystarczające poparcie w parlamencie, aby rządzić .

PTI kwestionuje wynik w sądach, a jej zwolennicy organizują protesty w całym kraju.

W ostatnich dniach w związku z protestami media społecznościowe w całym kraju przestały działać. Grupa monitorująca dostęp do Internetu NetBlocks stwierdziła, że ​​we wtorek dostęp do X – dawniej Twittera – dla wielu osób był nadal ograniczony.

READ  Chris Hipkins, kolejny premier Nowej Zelandii