Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wydobycie głębinowe może rozpocząć się w ciągu dwóch lat po tym, jak pacyficzny naród Nauru postawi ONZ ultimatum | Nauru

Po tym, jak mały kraj wyspiarski na Pacyfiku otrzymał zielone światło, aby rozpocząć wydobycie głębinowe za dwa lata Nauru Organ ONZ, który zarządza rodzącym się przemysłem, został powiadomiony o planach rozpoczęcia wydobycia.

Wprowadzając tak zwaną „zasadę dwóch lat”, którą niektórzy nazywają opcją nuklearną, Międzynarodowy Urząd Dna Morskiego (ISA) ma teraz dwa lata na sfinalizowanie przepisów regulujących kontrowersyjny przemysł.

Jeśli nie jest to w stanie tego zrobić, ISA ma obowiązek zezwolić wykonawcom górniczym na rozpoczęcie działalności na podstawie obowiązujących w tym czasie przepisów.

Prezydent Nauru, Lionel Njimia, powiadomił Międzynarodową Komisję Papierów Wartościowych (ISA) o zamiarze Nauru Ocean Resources Inc (NORI), spółki zależnej kanadyjskiej firmy DeepGreen, złożenia wniosku o zgodę na rozpoczęcie wydobycia w ciągu dwóch lat w Strefa Clarion-Clipperton (CCZ) na północnym Pacyfiku między Hawajami a Meksykiem.

List Aingimea z dnia 25 czerwca zwrócił się do ISA o „dokończenie przyjmowania zasad, przepisów i procedur niezbędnych do ułatwienia zatwierdzenia planów działań dotyczących eksploatacji na tym obszarze w ciągu dwóch lat” z dnia 30 czerwca.

List Aingimea powiedział, że Nauru uważa, że ​​projekt przepisów dotyczących górnictwa głębinowego jest prawie gotowy po siedmiu latach rozmów.

Rzadka ośmiornica ryb głębinowych. Sir David Attenborough poparł wezwania do zaprzestania górnictwa głębinowego, które ostrzegają ekolodzy przed jego ogromnym wpływem na dziką przyrodę i zmiany klimatyczne. Zdjęcie: Bureau of Ocean Exploration and Research / National Oceanic Authority

Grupy zajmujące się ochroną środowiska, Parlament Europejski, kilka krajów Pacyfiku, w tym Fidżi i Papua Nowa Gwinea oraz Sir David Attenborough, wezwali do moratorium na wydobycie głębinowe, argumentując, że niewiele wiadomo o jego wpływie.

W zeszłym tygodniu ponad 350 naukowców z 44 krajów Podpisałem petycję Wezwanie do wprowadzenia moratorium na wydobycie głębinowe „do czasu uzyskania wystarczających i dokładnych informacji naukowych”.

„Jesteśmy obecnie w trakcie kryzysu klimatycznego i bioróżnorodności i wiemy, że ekosystemy głębinowe są jednymi z najważniejszych na świecie i jesteśmy świadkami tego ciągłego i lekkomyślnego dążenia do wydobycia tych oceanów” – powiedziała Jessica Desmond , aktywista oceaniczny na rzecz regionów Greenpeace Aotearoa, pomimo faktu, że naukowcy bardzo wyraźnie ostrzegają nas, że konsekwencje mogą być katastrofalne”.

„To bardzo rozczarowujące, jest bardzo lekkomyślne… i bardzo niebezpieczne” – powiedział Duncan Corey, międzynarodowy prawnik, który od 30 lat pracuje w prawie oceanicznym. Reprezentuje Deep Sea Conservation Alliance, który opowiada się za moratorium na wydobycie głębinowe.

Currie powiedział, że zasada dwóch lat ma być stosowana, jeśli kraj był skłonny do wydobycia, a następnie znalazł się w zablokowaniu przez kilka krajów w ustawie o bezpieczeństwie wewnętrznym lub jeśli postępy w kierunku przyjęcia przepisów regulujących wydobycie głębinowe utknęły w martwym punkcie , ale tak się nie stało.

„W przyszłym tygodniu odbędą się bardzo ważne konsultacje” – powiedział Corey, odnosząc się do terminu 3 lipca na odpowiedzi na projekty standardów i wytycznych. „Nie mogą narzekać, że coś się nie dzieje, kiedy to zrobią w przyszłym tygodniu.

„Gdybyśmy byli w sytuacji, w której firma przetestowała cały swój sprzęt i byłaby sfrustrowana otoczeniem regulacyjnym, moglibyśmy się tego spodziewać, ale tak się nie stało”.

DeepGreen chce wydobyć polimetaliczne guzki z dna morskiego. Guzki, które wyglądają jak ziemniaki i uważa się, że formują się przez miliony lat, są bogate w mangan, nikiel, kobalt i metale ziem rzadkich, główne składniki akumulatorów do samochodów elektrycznych. DeepGreen argumentuje, że górnictwo głębinowe jest mniej szkodliwą dla środowiska i społecznie alternatywą dla górnictwa lądowego i ma kluczowe znaczenie dla przejścia na bardziej ekologiczną gospodarkę.

Pojawiają się nazwane skały
Na dnie morza w strefie Clarion-Clipperton na Pacyfiku pojawiają się skały zwane „polimetalicznymi guzkami”. Zdjęcie: GSR/Reuters

DeepGreen jest w trakcie łączenia się z Blank Check Corporation, Sustainability Opportunity Corporation (SOAC), aby stać się firmą Minerals Company. Spółka metalowa planuje wejść na giełdę Nasdaq w trzecim kwartale.

Ale SOAC powiedział w zeszłym tygodniu w raporcie dla amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), że nie wiadomo jeszcze, czy wydobycie dna morskiego będzie miało mniejszy wpływ na bioróżnorodność niż wydobycie tej samej ilości minerałów na Ziemi.

„Nie możemy przewidzieć… czy nasze działania wpłynęły na środowisko i bioróżnorodność, a jeśli tak, to jak długo potrwa odbudowa środowiska i bioróżnorodności” – powiedziała.

DeepGreen ma umowy z Nauru, Tonga i Kiribati dotyczące praw do eksploracji CCZ, która obejmuje 224 533 kilometry kwadratowe, mniej więcej wielkości Rumunii.

DeepGreen nie odpowiedział na prośby o komentarz do tej historii. W odpowiedzi na pytania o powołanie się na zasadę dwóch lat za poprzednią historięW zeszłym tygodniu rzecznik The Guardian powiedział, że zasada dwóch lat jest „dostępna tylko dla państw sponsorujących, a nie dla wykonawców takich jak DG, którzy nie mogą się na nią powoływać”, ale że jest to „realna opcja dostępna dla wszystkich państw członkowskich ISA ”.

Rząd Nauru nie odpowiedział na prośby o komentarz.

z Reuterem

READ  Atak nożem na niemiecki pociąg spowodował poważne obrażenia trzech osób