Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wyścig wydobywczy na Księżyc nasilił się, ponieważ NASA, Rosja, Chiny i Indie rywalizują o zasoby księżycowe

Wyścig wydobywczy na Księżyc nasilił się, ponieważ NASA, Rosja, Chiny i Indie rywalizują o zasoby księżycowe

Prawie 65 lat po tym, jak Stany Zjednoczone i Związek Radziecki zwróciły na siebie uwagę świata rozpoczęciem wyścigu kosmicznego, który ostatecznie miał wzmocnić ego każdego narodu u szczytu „zimnej wojny”, nowy wyścig kosmiczny jest w pełnym rozkwicie.

Uważa się, że ten kosmiczny wyścig zakończył się zwycięstwem Stanów Zjednoczonych, kiedy Apollo 11 wylądował na Księżycu 20 lipca 1969 roku.

Mówi się, że teraz bojownicy wraz z wieloma innymi narodami będą rywalizować w kolejnym wyścigu, tym razem jako pierwsi wykopią potencjalne bogactwa księżyca.

NASA donosi, że bada możliwość wydobycia surowców u naszego najbliższego sąsiada w najbliższej dekadzie, mając na celu odwiercenie tam gruntu do 2032 roku.

Teraz pojawiają się doniesienia, że ​​Rosja dołączyła do wyścigu, wystrzeliwując nowy statek kosmiczny, który może wylądować na Księżycu.

Chiny i Indie również należą do tych, które planują eksplorację naszego naturalnego satelity, z sugestiami, że wspólny rosyjsko-chiński basen wydobywczy mógłby odegrać pewną rolę.

Co może być warte pościgu?

Oczywiście każda misja badania powierzchni Księżyca w poszukiwaniu minerałów wymagałaby budżetu sięgającego miliardów.

Koszt pomyślnego wydobycia wszystkiego, co zostało znalezione i uzyskania komercyjnego zwrotu, prawdopodobnie będzie w tej chwili niezmierzony.

Są jednak tacy, którzy są przekonani, że na Księżycu istnieją niezliczone bogactwa i że można je zrealizować.

Wspierana przez NASA firma Jet Research Corporation zasugerowała, że ​​Księżyc zawiera setki miliardów dolarów niewykorzystanych zasobów.

Inne wstępne sugestie sugerują, że księżyc może być domem dla bardzo ważnych minerałów i pierwiastków ziem rzadkich.

Sugerowano, że na Księżycu występuje wiele metali szlachetnych, jednak przypuszcza się, że najcenniejszym źródłem Księżyca byłby hel-3, ponieważ jest on rzadki na Ziemi, ale bardzo powszechny u naszych sąsiadów.

CSIRO przewiduje, że wydobycie na Księżycu może sfinansować przyszłą eksplorację kosmosu

Australijski krajowy organ naukowy, CSIRO, twierdzi, że wydobycie na Księżycu prawdopodobnie zostanie podjęte przy użyciu autonomicznych robotów, a duże doświadczenie Australii w górnictwie może odegrać pewną rolę.

READ  Oryginalna woda księżycowa została zidentyfikowana w chińskich próbkach Chang'e-5

W raporcie zatytułowanym Moon Mining agencja naukowa zasugerowała, że ​​minerały wydobywane z Księżyca – a nawet Marsa – mogą pomóc w napędzaniu przyszłych misji w kosmos.

W raporcie stwierdzono również, że doświadczenie australijskiego przemysłu wydobywczego w pracy w trudnych, prawie „księżycowych” warunkach może odegrać rolę w przyszłych planach wydobycia u naszego sąsiada.

CSIRO zasugerował, że początkowe próby wydobycia będą prawdopodobnie obejmować misje bezzałogowe z robotami używanymi do eksploracji i testowania wykonalności ze względu na trudne warunki.

Zidentyfikowano również możliwość prowadzenia eksperymentów wydobywczych w odległych i trudnych obszarach regionu Pilbara. Eksperymenty te mogą pomóc w ocenie narzędzi i sprzętu wymaganego przed załogową misją kosmiczną.

W raporcie stwierdzono, że wiele technologii wykorzystywanych w odległych „naziemnych” operacjach wydobywczych w Pilbarze można zastosować w operacjach kosmicznych.

Każdy plan wydobywania księżyca wymaga stworzenia niezbędnej infrastruktury, a roboty wykonują większość ciężkiej pracy.

Pomyślne odkrycie dużego, nadającego się do użytku źródła wody wydaje się kluczowe dla leczenia i jeśli w ogóle ma miejsce długoterminowe zaangażowanie człowieka.

Przed nami wyzwania prawne

Wydobycie księżycowe należy do szarej strefy prawa międzynarodowego, ale trwają dyskusje, które pomogą uniknąć przyszłych konfliktów.

Zgodnie z Traktatem Narodów Zjednoczonych o przestrzeni kosmicznej z 1966 r. żaden kraj nie może ubiegać się o zwierzchnictwo nad Księżycem, a eksploracja kosmosu musi odbywać się z korzyścią dla wszystkich krajów.

Artykuł II Traktatu o przestrzeni kosmicznej zabrania państwom zajmowania terytoriów w kosmosie, w tym Księżyca, planet i asteroid.

Według Astronomy.com społeczność międzynarodowa bada kilka opcji opracowania ram zarządzania zasobami kosmicznymi, zaczynając od Księżyca.

Dyskusje muszą zostać przyspieszone z wieloma narodami, które teraz szybko dążą do wygrania Złotej Kampanii na Księżycu – jak nazwała to NASA.