Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Zagrażająca życiu” burza uderza w Nowy Jork

„Zagrażająca życiu” burza uderza w Nowy Jork

W Nowym Jorku ogłoszono stan wyjątkowy po tym, jak miasto nawiedzają ulewne deszcze, a tropikalna burza i superksiężyc łączą się, tworząc zdradliwe warunki.

Drogi zostały zalane, a w niektórych obszarach metro zostało wstrzymane. Terminal na miejskim lotnisku LaGuardia został zamknięty.

W piątkowy poranek na Brooklynie w ciągu całego miesiąca spadły opady deszczu o wartości 100 mm w ciągu całego miesiąca.

„To niebezpieczna sytuacja pogodowa i jeszcze się nie skończyła” – powiedział w piątek burmistrz Nowego Jorku Eric Adams.

„Nie chcę, żeby te przerwy podczas ulewnego deszczu sprawiały wrażenie, że to koniec, a tak nie jest”.

Narodowa Służba Meteorologiczna Stanów Zjednoczonych ostrzegła o możliwości poważnych szkód powodziowych w Nowym Jorku i okolicach stanu, a także w sąsiednich stanach New Jersey i Connecticut. Prawie 9 milionów ludzi objętych jest obecnie ostrzeżeniami powodziowymi.

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul powiedziała, że ​​było to „bardzo trudne wydarzenie pogodowe”.

„To wydarzenie zagrażające życiu. Chcę, aby wszyscy nowojorczycy posłuchali tego ostrzeżenia, abyśmy mogli zapewnić im bezpieczeństwo. „

Zła pogoda jest częściowo spowodowana pozostałościami burzy tropikalnej Ofelia na Oceanie Atlantyckim, która wypycha wilgoć do północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Ale superksiężyc, ostatni w 2023 r., powoduje również wyższe przypływy, zaostrzając strach przed powodzią.

Burza zalała część miejskiego metra, zamieniając schody na stacji Grand Army Plaza na Brooklynie w wodospad, co widać na dramatycznym nagraniu.

Dotknięte zostały także piwnice, a władze ostrzegły ludzi mieszkających w mieszkaniach poniżej poziomu gruntu, aby przenieśli się na wyższe piętra.

Według „New York Post” na nagraniach wideo widać samochody jadące po kolana w wodzie w dzielnicy Sunset Park na Brooklynie, a pośrodku przesiąkniętej wodą drogi widać było wir wirujący.

Nagranie z telefonu komórkowego w autobusie w dzielnicy Bensonhurst na Brooklynie pokazało, jak woda powodziowa wlewa się do autobusu pełnego pasażerów, w tym dzieci, które starały się zachować suchość, unosząc stopy nad ziemię.

READ  Kryzys przywództwa Forum Wysp Pacyfiku staje się w centrum uwagi, gdy przywódcy przybywają na Fidżi, aby rozwiązać napięcia

Nie lepiej wypadły główne arterie Wielkiego Jabłka, a autostrady Brooklyn-Queens Expressway, Belt Parkway i Prospect Park Expressway zamieniły się w rzeki częściowo zanurzonych samochodów uwięzionych w dużym ruchu.

Agencja podała w piątek, że linie kolejowe w całym mieście spodziewają się opóźnień i zmian w usługach.

Alert alarmowy wysłany późnym piątkowym rankiem ostrzegał: „Nie próbuj podróżować, chyba że uciekasz z obszaru zagrożonego powodzią lub masz nakaz ewakuacji”.