Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zapadająca się gwiazda wywołuje jedną z najbardziej epickich kosmicznych eksplozji w historii

Wizja artysty przedstawiająca relatywistyczny dżet, który eksplodował promieniowanie gamma z zapadającej się gwiazdy i emitował fotony o wysokiej energii.

DESY, Laboratorium Komunikacji Naukowej

Kiedy niektóre gwiazdy umierają, zapadają się i przekształcają w supernową, wytwarzając jasne błyski promieni gamma i rentgenowskich, znane jako Rozbłyski promieni gamma. Uważa się, że GRB są największymi eksplozjami we wszechświecie, a naukowcy zaobserwowali eksplozje bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, co prowadzi do niespodzianki, która podważa nasze zrozumienie supermasywnych eksplozji, które mogą również generować czarne dziury.

Satelity Fermi i Swift NASA wykryły rozbłysk gamma w kierunku konstelacji Eridanus 29 sierpnia 2019 r. Zaklasyfikowane jako GRB 190829A, niemal natychmiast obserwatoria na całym świecie automatycznie przestawiły się, aby zebrać więcej danych o tym kosmicznym wydarzeniu.

Okazuje się, że znajduje się około miliarda lat świetlnych od nas – to wygodna odległość do oglądania bardzo gwałtownego pokazu, ale jest około 20 razy bliżej Ziemi niż typowy GRB.

Andrew Taylor z niemieckiego centrum badawczego Deutsches Elektronen-Synchrotron powiedział w: Pozwolić.

GRB występują w dwóch fazach: początkowa chaotyczna fala uderzeniowa, która zwykle trwa mniej niż minutę, po której następuje powolne, zauważalne zanikanie przez kilka dni. Taylor donosi, że drugą fazę GRB 190829A można obserwować przez „kilka dni i przy niespotykanych dotąd energiach promieniowania gamma”.

Możliwe, że przyczyną rekordowego promieniowania energetycznego obserwowanego przez naukowców jest względna bliskość GRB.

Obecne rozumienie GRB postuluje, że promienie X i gamma obserwowane z takich rozbłysków są wytwarzane przez oddzielne mechanizmy obejmujące różne typy zderzających się cząstek (pomyśl o akceleratorze cząstek na Ziemi). Jednak dane z bezprecedensowego GRB sugerują, że składowe promieniowania rentgenowskiego i gamma są w rzeczywistości wynikiem tego samego mechanizmu.

„To trochę nieoczekiwane”, mówi Dmitriy Khangulyan z Uniwersytetu Rikkyu w Tokio.

Khangulyan i Taylor są jednymi z wielu współautorów artykułu na temat odkrycia Opublikowano w czwartek w Science. Ostatecznie, rezultatem tej rekordowej obserwacji jest to, że jest więcej do nauczenia się i zrozumienia na temat GRB.

„Patrząc w przyszłość, perspektywy wykrywania rozbłysków gamma przez instrumenty nowej generacji, takie jak teleskopy Czerenkowa budowane obecnie w chilijskich Andach i na kanaryjskiej wyspie La Palma, wyglądają obiecująco” – powiedział Stefan Wagner. , rzecznik High Energy Stereoscopic System, specjalistycznego obserwatorium w Namibii, które zostało użyte do badania GRB 190829.

I oczywiście miejmy nadzieję, że przyszłe odkrycia GRB będą nadal znajdować się kilka milionów, jeśli nie miliardy lat świetlnych od Ziemi.

Podążać CNET .Kalendarz kosmiczny 2021 Aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami o kosmosie w tym roku. Możesz nawet dodać go do swojego Kalendarza Google.

READ  NASA tworzy nowe plany dotyczące genialnego helikoptera na Marsie