Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zawieszenie broni w Kirgistanie i Tadżykistanie kończy starcia graniczne, w których zginęło 49 osób

Kirgistan i Tadżykistan zgodziły się na to, co opisali jako całkowite zawieszenie broni po doniesieniach o nowych strzelaninach i narastaniu sił zbrojnych po starciach granicznych na początku tego tygodnia, w których zginęło 49 osób.

Szefowie służb bezpieczeństwa obu krajów ogłosili porozumienie we wspólnym oświadczeniu w Kirgistanie, kilka godzin po tym, jak straż graniczna Kirgistanu ogłosiła, że ​​siły tadżyckie otworzyły ogień do kirgiskich pojazdów po jego stronie granicy.

Szefowie dwóch krajów Azji Środkowej rozmawiali w sobotę telefonicznie, aby omówić dalsze kroki, poinformowały ich biura.

„Tragedia, która wydarzyła się w regionie przygranicznym, nie może się nigdy powtórzyć” – powiedział Semomin Yateev, szef Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego w Tadżykistanie, stojąc obok swojego kirgiskiego odpowiednika Kamshibka Tashiyev.

Spacja do odtwarzania lub pauzy, M do wyciszania, strzałki w lewo i w prawo do wyszukiwania, strzałki w górę i w dół do regulacji głośności.

Odtwórz wideo.  Czas trwania: 1 minuta 37 sekund

Starcia między Kirgistanem a Tadżykistanem w ramach transgranicznych bombardowań nad zaopatrzeniem w wodę

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało, że minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rozmawiał telefonicznie ze swoimi odpowiednikami w obu krajach i wezwał ich do przestrzegania porozumienia o zawieszeniu broni.

Przyjmij Kirgistan i Tadżykistan, dwie z byłych republik radzieckich, rosyjskie bazy wojskowe i uważaj Moskwę za strategicznego sojusznika.

W tym tygodniu doszło do starć na granicy między prowincją Sughd w Tadżykistanie a prowincją Batkin w południowym Kirgistanie w wyniku sporu o zbiornik retencyjny i pompę na rzece Isvara, na które obie strony zgłosiły roszczenia.

Ludzie modlą się, klęcząc
Tłumy modliły się w Biszkeku w Kirgistanie za zabitych w starciu.(

AP: Vladimir Voronin

)

Wieśniacy z przeciwnych stron Rzucali w siebie kamieniami, a straż graniczna włączyła się do walki z karabinami, moździerzami, a nawet według kirgiskiej straży granicznej tadżyckim helikopterem szturmowym..

I podpalił co najmniej jeden kirgiski posterunek graniczny i kilka domów po obu stronach, a Kirgistan powiedział, że ewakuował tysiące ludzi z tego obszaru.

Władze kirgiskie podały, że zginęły 34 osoby, wszyscy oprócz trzech cywilów, a rannych 132. Źródła samorządowe w Tadżykistanie podały, że po ich stronie zginęło 15 osób, w tym 6 funkcjonariuszy straży granicznej i policjant.

Demonstranci w Kirgistanie zorganizowali marsz domagający się od rządu przekazania broni ochotnikom chcącym pomóc mieszkańcom regionu po starciach z siłami tadżyckimi.

Reuters

READ  Amerykańska straż przybrzeżna śledzi rosyjski „statek wywiadowczy” u wybrzeży Hawajów