Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zjawisko La Niña: 85% prawdopodobieństwo, że pogoda w Australii zmieni się w wyniku zjawiska El Niño

Zjawisko La Niña: 85% prawdopodobieństwo, że pogoda w Australii zmieni się w wyniku zjawiska El Niño

Zaledwie sześć miesięcy po pojawieniu się El Niño meteorolodzy twierdzą, że wszystko wskazuje na to, że czynnik klimatyczny zniknie w ciągu kilku miesięcy i zostanie zastąpiony przez inną La Niña.

La Ninas oznacza ogólnie więcej opadów i niższe temperatury w Australii.

Jeśli La Nina pojawi się ponownie, może to budzić niepokój, ponieważ ziemia wschodniej Australii jest nadal obciążona wilgocią po niedawnym wydarzeniu La Nina, co może zaostrzyć wszelkie powodzie.

„Radykalne zmiany” zachodzą w oceanie na wschód od Australii, Pogoda w Sky News Meteorolog Rob Sharp powiedział news.com.au.

„Na Pacyfiku wszystko idzie zgodnie z planem, dopóki nie stanie się to wydarzeniem La Niña”.

Ale nie wszystkie organizacje meteorologiczne na świecie zgadzają się z tym.

Słabe El Nino

El Niño i La Niña są przeciwieństwami południowej oscylacji El Niño (ENSO).

Fazy ​​​​oscylacji południowej (ENSO) są określane na podstawie kombinacji temperatur powierzchni morza w regionie wschodniego Pacyfiku zwanym Nino3.4, a także pomiarów wiatru i ciśnienia powietrza.

Cieplejsze morza w El Nino 3.4 są oznaką El Nino, a chłodniejsze morza w La Nina.

El Niño zwykle powoduje bardziej suche i cieplejsze warunki, szczególnie we wschodniej Australii. Tym razem jednak nie poszło zgodnie z planem, gdyż czasami padał ulewny deszcz.

„Wiosną w pełni doświadczyliśmy El Nino, ale latem atmosfera nie była odpowiednio sprzężona” – powiedział. nieboPanie Sharp.

Dodał, że podczas El Nino 3.4 ocean był cieplejszy – co jest cechą charakterystyczną El Nino – ale atmosfera nie zareagowała w zwykły sposób. Na przykład latem wiatry były słabsze niż oczekiwano.

„Było to więc trochę krótsze niż typowe wydarzenie El Niño z moich książek.

„Ale El Niño trwa zwykle krócej niż La Niña, która, jak odkryliśmy w ostatnich latach, może trwać do trzech lat”.

READ  Rosja zamyka kolejną prominentną grupę praw człowieka powiązaną z Memorial International

'Dramatyczna zmiana'

Główną oznaką zjawiska La Nina jest to, że temperatura powierzchni morza we wschodniej części Oceanu Spokojnego spada przez długi czas do 0,8°C poniżej średniej. Oceanu jeszcze nie ma, ale dotrze.

„Ocean zmienia się obecnie dramatycznie” – powiedział Sharp.

„W ciągu ostatnich kilku miesięcy pod powierzchnią obserwowaliśmy obszar chłodniejszej niż zwykle wody przemieszczającej się na wschód i zbliżającej się do powierzchni”.

Część tych zimnych wód pojawiła się na Oceanie Spokojnym, na zachód od Wysp Galapagos w Ekwadorze.

Dodał: „Zjawisko La Nina prawdopodobnie rozwinie się wczesną zimą”. Sky News Weather oszacowało, że zjawisko La Niña zmieniło się o 85 procent.

„Niezwykle zimna woda”

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczno-Atmosferyczna (NOAA) również optymistycznie ocenia zbliżające się wydarzenie La Nina.

Na początku tego miesiąca poinformowałem, że tam był Teraz szanse na powrót do La Niña wynoszą 62 proc Do czerwca lub sierpnia, po krótkim okresie neutralnych wahań klimatycznych między kwietniem a czerwcem.

„Na powierzchni wschodniego tropikalnego Pacyfiku pojawiło się pasmo niezwykle zimnej wody, co sugeruje, że pod powierzchnią mogą czaić się fundamenty La Niña” – czytamy w raporcie.

W grudniu ten obszar zimnej wody nie był widoczny.

Jednak światowe organy meteorologiczne mają różne kryteria określające czynniki klimatyczne.

Australijskie Biuro Meteorologii (BOM) jest bardziej konserwatywne, jeśli chodzi o ogłoszenia ENSO. Ma bardziej rygorystyczne standardy.

Tak właśnie stało się z El Niño, gdy BOM ogłosiło jego aktywność kilka miesięcy po tym, jak Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) i Organizacja Narodów Zjednoczonych zrobiły to samo.

W rzeczywistości jak dotąd w ogóle nie przewiduje się La Niña, a jedynie przejście od El Niño do neutralnego stanu ENSO. Chociaż te oczekiwania mogą się zmienić.

READ  Droga przed krajem na skraju przepaści

Na początku tego miesiąca poinformowałem, że chociaż El Niño nadal było obecne, stopniowo słabło i około maja zmierzało w kierunku neutralnych warunków oscylacji południowej (ENSO).

Jeśli jednak spojrzeć na średnią z wiodących biur meteorologicznych na świecie, ogólnie przewiduje się, że La Nina rozpocznie się około sierpnia.

Efekty La Niny

Podczas Los Angeles La Nina niskie temperatury morza na wschodnim Pacyfiku wypychają pasaty na zachód, które z kolei transportują ciepłą wodę na wschodnie wybrzeże Australii. To tworzy więcej chmur, a więcej chmur wytwarza więcej deszczu.

„Zimą i wiosną w dużej części Australii pogoda będzie prawdopodobnie bardziej wilgotna niż zwykle – szczególnie w północnej, środkowej i południowo-wschodniej Australii śródlądowej” – powiedział Sharp.

Deszcz może nadejść wcześniej niż zwykle.

Australia Zachodnia jest najmniej dotknięta ENSO.

„Prawdziwe pytanie brzmi: czy atmosfera prawidłowo zareaguje na ochłodzenie oceanu?”

Albo ujmując to inaczej, jeśli doświadczyliśmy El Nino połowicznie, czy możemy również doświadczyć El Nino połowicznie?

W niektórych miejscach nawet pełna La Niña może nie przynieść więcej deszczu.

„Na przykład dla mieszkańców Sydney La Niña nie gwarantuje bardziej wilgotnej pogody niż zwykle, ponieważ w przeszłości La Niña miała jedynie niewielki wpływ na opady w Sydney” – powiedział Sharp.

„Jednak był to jeden z powodów, dla których rok 2022 w Sydney był rekordowo mokry.

„Powódź stanowi znacznie większy problem niż podczas pierwszej imprezy La Niña, którą zorganizowaliśmy kilka lat temu, ponieważ krajobraz jest bardziej wilgotny, a wały przeciwpowodziowe są pełne”.

Sharp powiedział również, że globalne ostrzeżenie odegrało pewną rolę.

„Na każdy stopień ciepła w powietrzu atmosfera może pomieścić o 7 procent więcej wilgoci.

„Oznacza to, że gdy pada deszcz, bardziej prawdopodobne jest, że spadnie śnieg”.

Australia może dopiero przyzwyczaja się do El Niño, ale do La Niña możemy wrócić już za kilka miesięcy.

Przeczytaj powiązane tematy:pogoda