Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zmiana klimatu: ograniczenie globalnego ocieplenia do 2,7 stopnia Fahrenheita zapobiegłoby najgorszym skutkom wzrostu poziomu morza

Naukowcy stwierdzili, że wzrost poziomu mórz w obecnym stuleciu spowodowany zmianami klimatycznymi może zmniejszyć się o połowę, jeśli kraje osiągną cel porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 2,7 stopnia Fahrenheita (1,5 stopnia Celsjusza).

Naukowcy pod kierunkiem Londynu modelowali wpływ topnienia lodowców i pokryw lodowych na wzrost poziomu morza do roku 2100 przy różnych scenariuszach potencjalnego ocieplenia.

Zespół odkrył, że ograniczenie ocieplenia do 2,7 stopnia Fahrenheita (1,5 stopnia Celsjusza) zmniejszyłoby straty z lodowców na świecie o 50 procent, a pokrywy lodowej Grenlandii o 70 procent.

Osiągnięcie tego ambitnego celu zmniejszy prognozowany wzrost poziomu mórz na świecie o 2100 z 25 cm do 13 cm.

Jednak ich odkrycia na Antarktydzie były mniej jednoznaczne, a obecne wątpliwości dotyczące konkurencji w zakresie strat lodu i opadów śniegu utrudniają przewidywania na przyszłość.

W międzyczasie druga grupa naukowców ostrzegła, że ​​wzrost temperatury o 5,4 stopnia Fahrenheita (3 stopnie Celsjusza) może ostatecznie doprowadzić do wzrostu poziomu morza o 0,2 cala (0,5 cm) każdego roku do 2100 roku.

Ostrzegają też, że pokonanie tego punktu krytycznego może uniemożliwić nam powstrzymanie wzrostu poziomu morza przez stulecia – nawet jako przyszły optymistyczny postęp w dekarbonizacji atmosfery.

Wzrost poziomu mórz w tym stuleciu spowodowany zmianami klimatycznymi może zostać zmniejszony o połowę, jeśli kraje osiągną cel porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 2,7 stopnia Fahrenheita. [1.5°C]Powiedzieli uczeni. Na zdjęciu: góry lodowe unoszące się pod Cieśniną Sirmilik w południowo-wschodniej Grenlandii

Problem pokrywy lodowej na biegunach

Pokrywa lodowa Antarktydy to największy zbiornik lodu na Ziemi.

Samo całkowite stopienie Półwyspu Antarktycznego mogłoby spowodować wzrost światowego średniego poziomu morza o 9,4 cala [24 centimetres].

W chwili obecnej trudno jest przewidzieć przyszłość pokrywy lodowej Antarktydy, ponieważ nadal istnieje wiele niewiadomych co do wielkości opadów śniegu w wewnętrznej części płyty, która jest odporna na utratę lodu na jej krawędziach.

READ  Uważa się, że sonda Marsa NASA ginie po ogromnej burzy piaskowej

W rezultacie modele dr Edwardsa i współpracowników ujawniły, że nie ma wyraźnej różnicy w losie pokrywy lodowej Antarktydy w różnych scenariuszach emisji gazów cieplarnianych, które odkryli.

„ Zarządzanie powodziami przybrzeżnymi musi być wystarczająco elastyczne, aby uwzględnić szeroki zakres potencjalnego wzrostu poziomu morza, aby nowe obserwacje i modelowanie mogły poprawić jasność co do przyszłości Antarktydy ” – powiedział dr Edwards.

Przed COP26 [the UN Climate Change Conference] W listopadzie tego roku wiele krajów zaktualizowało swoje zobowiązania do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w ramach porozumienia paryskiego.

Globalny poziom morza będzie nadal się podnosił, nawet jeśli zatrzymamy teraz wszystkie emisje, ale nasze badania wskazują, że możemy ograniczyć szkody.

Jeśli zobowiązania są bardziej ambitne, tak samo jest z głównymi przewidywaniami [average] Wzrost poziomu morza w wyniku topnienia lodu spadnie o 25 cm [9.8 inches] Do 13 cm [5.1 inches] W roku 2100.

Ponadto, dodała, istnieje 95 procent szans, że będzie miał mniej niż 28 cm [9.8 inches] Zamiast obecnej kończyny górnej 40 cm [15.7 inches].

„Oznacza to mniej dotkliwy wzrost powodzi na wybrzeżu”.

Od 1993 r. Topnienie lodu na Ziemi jest odpowiedzialne za około połowę globalnego wzrostu poziomu mórz i oczekuje się, że udział ten będzie wzrastał w miarę ocieplania się świata.

(To, co pozostaje z podniesienia się poziomu morza, jest w dużej mierze produktem samych oceanów, które rozszerzają się w miarę ich ogrzewania).

Poprzednie prognozy wzrostu poziomu morza opierały się na starych scenariuszach emisji i miały ograniczone możliwości badania niepewności w przyszłych modelach, ponieważ były ograniczone pod względem liczby przeprowadzanych symulacji.

W swojej nowej pracy dr Edwards i jego koledzy zaktualizowali scenariusze klimatyczne i opracowali pełniejszy obraz źródeł topnienia lodu na lądzie, które mogą przyczynić się do wzrostu poziomu mórz na świecie.

’my Użyj większego i bardziej złożonego zestawu modeli klimatu i lodu niż kiedykolwiek wcześniej ” – wyjaśnił dr Edwards.

READ  Najbardziej bolesne użądlenie mrówki na świecie atakuje nerwy w taki sam sposób, jak jad skorpiona

Dodała, że ​​jej zespół zebrał „prawie 900 symulacji z 38 międzynarodowych grup przy użyciu technik statystycznych w celu lepszego zrozumienia niepewności co do przyszłości”.

Naukowcy pod kierunkiem Londynu modelowali wpływ topnienia lodowców i pokryw lodowych na wzrost poziomu morza do roku 2100 przy różnych scenariuszach potencjalnego ocieplenia.  Zespół odkrył, że ograniczenie ocieplenia do 2,7 stopnia Fahrenheita (1,5 stopnia Celsjusza) zmniejszyłoby straty z lodowców na świecie o 50 procent, a pokrywy lodowej Grenlandii o 70 procent.  Na zdjęciu: góry lodowe nad fiordem Sermilik w południowo-wschodniej Grenlandii

Naukowcy pod kierunkiem Londynu modelowali wpływ topnienia lodowców i pokryw lodowych na wzrost poziomu morza do roku 2100 przy różnych scenariuszach potencjalnego ocieplenia. Zespół odkrył, że ograniczenie ocieplenia do 2,7 stopnia Fahrenheita (1,5 stopnia Celsjusza) zmniejszyłoby straty z lodowców na świecie o 50 procent, a pokrywy lodowej Grenlandii o 70 procent. Na zdjęciu: góry lodowe nad fiordem Sermilik w południowo-wschodniej Grenlandii

Nowe podejście wciąż stoi przed wyzwaniem w pokrywie lodowej Antarktydy – uważa się, że największy zbiornik lodu na Ziemi topi się w coraz szybszym tempie.

Dr Edward zauważył, że „Antarktyda jest„ dziką kartą ”wzrostu poziomu morza: trudną do przewidzenia i krytyczną dla górnej granicy prognozy.

W rzeczywistości model zespołu ujawnił, że nie było widocznej różnicy w losie pokrywy lodowej Antarktydy w różnych scenariuszach emisji gazów cieplarnianych, które odkryli.

Przypisują to obecnym niepewnościom w konkurencyjnych procesach utraty lodu na wybrzeżach i gromadzeniu się opadów śniegu w zimnych obszarach śródlądowych, które pomagają w regeneracji utraconego lodu na płycie.

Jednak naukowcy stworzyli model najgorszego scenariusza Antarktydy – scenariusza, w którym znacznie większe topnienie niż opady śniegu spowodowałoby pięciokrotną utratę pokrywy lodowej.

’w [this] Pesymistyczna historia, ponieważ Antarktyda jest niezwykle wrażliwa na zmiany klimatu, okazuje się, że istnieje 5-procentowe prawdopodobieństwo, że lód na lądzie przyczyni się do wzrostu poziomu morza o ponad 56 cm w 2100 r., Nawet jeśli ograniczymy ocieplenie do 1,5 ° C. [2.7°F]Powiedział dr Edwards.

Dlatego zarządzanie powodziami przybrzeżnymi musi być wystarczająco elastyczne, aby uwzględnić szeroki zakres potencjalnego wzrostu poziomu morza – tak, aby nowe obserwacje i modelowanie mogły poprawić jasność co do przyszłości Antarktydy.

W innym badaniu, ekspert klimatyczny Robert DeContinue z University of Massachusetts Amherst i jego współpracownicy odkryli, że ograniczenie ocieplenia do 3,6 stopnia Fahrenheita (2 stopnie Celsjusza, alternatywny cel Porozumienia Paryskiego) utrzymałoby straty lodu na Antarktydzie na obecnym poziomie.

Jednak ich modele wskazywały, że w scenariuszu „biznes jak zwykle” – gdzie obecne poziomy emisji paliw kopalnych prowadzą do 5,4 stopnia Fahrenheita. [3°C] Ocieplenie – utrata lodu dramatycznie wzrośnie od 2060 roku.

Ostrzegają, że może to doprowadzić do podniesienia się poziomu morza o 0,2 cala [0.5 cm] Przychodzi co roku 2100.

Modelując po przekroczeniu progu szybkiego wzrostu poziomu morza, modelowanie sugerowało, że teoretyczne metody usuwania dwutlenku węgla z atmosfery mogą jedynie spowolnić, a nie zatrzymać wzrost poziomu morza w nadchodzących stuleciach.

Odkrycia naukowców posłużą do przygotowania Szóstego Raportu Oceniającego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, który ma zostać opublikowany jeszcze w tym roku.

Pełne wyniki obu badań Został opublikowany w Magazyn Nature.

Główne cele porozumienia klimatycznego z Paryża

Porozumienie paryskie w sprawie zmian klimatu ma cztery główne cele w zakresie redukcji emisji:

1) Celem długoterminowym jest utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie znacznie poniżej 2 ° C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej

2) W celu ograniczenia wzrostu do 1,5 ° C, ponieważ znacznie zmniejszyłoby to ryzyko i skutki zmiany klimatu

3) Rządy zgodziły się co do potrzeby jak najszybszego osiągnięcia maksymalnego poziomu globalnych emisji, uznając, że potrwa to dłużej w przypadku krajów rozwijających się

4) Następnie dokonaj szybkich zmian zgodnie z najlepszą dostępną wiedzą naukową

Źródło: Komisja Europejska