Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zmiany klimatyczne narażają ślimaki morskie na ryzyko rozpadu muszli i załamania ekosystemu: Animals: Natural World News

Zmiany klimatyczne narażają ślimaki morskie na ryzyko rozpadu muszli i załamania ekosystemu: Animals: Natural World News

Motyle morskie to małe, swobodnie pływające ślimaki morskie należące do grupy Lepidoptera.

Mają cienkie muszle i są wrażliwe na zakwaszenie oceanów, proces, który obniża pH i dostępność jonów węglanowych w wodzie morskiej w wyniku absorpcji dwutlenku węgla (CO2) z atmosfery.

Motyle morskie są ważnymi składnikami ekosystemu morskiego, ponieważ są pokarmem dla wielu ryb, ptaków i wielorybów, a także odgrywają rolę w obiegu węgla, transportując materię organiczną z powierzchni do głębin oceanu.

Motyle morskie są jednak narażone na wiele zagrożeń związanych ze zmianą klimatu, takich jak ocieplenie, zakwaszenie, odtlenienie i zmiany w dostępności pożywienia.

Czynniki te mogą wpływać na ich przetrwanie, wzrost, rozmnażanie i dystrybucję oraz mieć konsekwencje dla całego ekosystemu Oceanu Południowego.

W tym artykule skupimy się na tym, jak zmiany klimatu wpływają na cykl życiowy dwóch dominujących gatunków motyli morskich w północno-wschodnim Morzu Szkocji: Limacina rangii i Limacina retroversa.

Kontrastujące cykle życia i słabości

(Zdjęcie: JAY DIRECTO/AFP za pośrednictwem Getty Images)


Naukowcy z British Antarctic Survey zbadali cykle życia, liczebność i sezonową różnorodność tych dwóch gatunków, korzystając z próbek pułapek osadowych zebranych na głębokości 400 metrów w ciągu roku. Phys.org.

Odkryli, że L. rangii i L. retroversa mają różne cykle życiowe, co czyni je mniej lub bardziej wrażliwymi na zmieniające się oceany.

L. rangii to gatunek arktyczny, który można spotkać zarówno w postaci dorosłej, jak i młodocianej w miesiącach zimowych. Oznacza to, że mają dwie grupy (grupy osobników urodzonych w tym samym czasie), które współistnieją zimą, co może dać im przewagę w przetrwaniu, jeśli jedna grupa jest bardziej dotknięta stresem środowiskowym niż druga.

L. rangii ma również szybsze tempo wzrostu i krótszą żywotność (około 1 roku) niż L. retroversa, w zależności od zwierzęta oceaniczne.

L. retroversa to gatunek subarktyczny, który jako dorosłe osobniki pojawia się tylko zimą. Oznacza to, że zimą mają tylko jedną populację, co czyni je bardziej podatnymi na stres środowiskowy, ponieważ nie ma populacji rezerwowej.

retroversa ma również wolniejsze tempo wzrostu i dłuższą żywotność (około dwóch lat) niż L. rangii.

Naukowcy sugerują, że zima jest krytycznym okresem dla motyli morskich, kiedy są one narażone na niższe temperatury, wyższy poziom dwutlenku węgla i mniejszą dostępność pożywienia.

Warunki te mogą wpływać na tworzenie się ich skorupy, metabolizm, rozmnażanie i przeżycie.

Fakt, że cykle życiowe L. rangii i L. retroversa są różne, wskazuje, że mogą one w różny sposób reagować na zmianę klimatu i mieć różny wpływ na morską sieć troficzną i obieg węgla.

Przeczytaj także: Galaretowaty ślimak morski: Małe ślimaki morskie latają w wodzie jak skrzydlate owady [VIDEO]

Implikacje dla ekosystemu Oceanu Południowego

Motyle morskie są kluczowymi organizmami w ekosystemie Oceanu Południowego, ponieważ kojarzą producentów pierwotnych (takich jak fitoplankton) z wyższymi poziomami troficznymi (takimi jak ryby, ptaki i wieloryby).

Przyczyniają się również do pompy biologicznej, procesu, który przenosi węgiel z powierzchni do głębin oceanu poprzez zatapianie materii organicznej, a wszelkie zmiany w jego obfitości, rozmieszczeniu lub jakości jako żywności mogą mieć kaskadowy wpływ na cały ekosystem.

Naukowcy ostrzegają, że zmiany klimatu mogą spowodować spadek populacji pterodaktyli w Oceanie Antarktycznym, co może wpłynąć na ich drapieżniki i ofiary, oprócz ich roli w sekwestracji węgla.

Wzywają do dalszych badań cyklu życiowego tych kluczowych organizmów, aby poprawić przewidywania wpływu zakwaszenia oceanów na ekosystem Antarktydy.

Powiązane artykuły: Ślimaki morskie mordują drapieżniki za pomocą zmagazynowanych toksyn

© 2023 NatureWorldNews.com Wszelkie prawa zastrzeżone. Nie powielaj bez pozwolenia.

READ  Odkrywanie kwantowych tajemnic magicznego kąta dwuwarstwowego grafenu za pomocą bezprecedensowych wizualizacji oddziałujących elektronów.