Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Znaczenie zachowania bioróżnorodności

Naukowcy z Irlandii i Japonii odkryli, że gatunki drapieżne mogą pomóc złagodzić wpływ zmiany klimatu na utratę bioróżnorodności. Podkreśla to znaczenie zachowania bioróżnorodności w obliczu globalnego ocieplenia.

Źródło zdjęcia: Shutterstock.com/Monphoto

Czym jest bioróżnorodność?

Bioróżnorodność opisuje różnorodność gatunków, organizmów i form życia w określonym ekosystemie. Bakterie, grzyby, rośliny, zwierzęta, ludzie i mikroorganizmy tworzą te ekosystemy. Różnorodność gatunków i form życia pomaga utrzymać zdrową równowagę w tych ekosystemach. Dla ludzi bioróżnorodność pomaga zapewnić schronienie, żywność, lekarstwa i czystą wodę.

Różnorodność biologiczna opisuje wszystkie poziomy życia, od pojedynczych genów, przez społeczności gatunków, po całe ekosystemy, takie jak lasy. Różnorodność biologiczna podtrzymuje życie na Ziemi od miliardów lat.

Różnorodność biologiczna nie rozkłada się równomiernie na całym świecie, a ekosystemy lasów tropikalnych (obejmujące mniej niż 10% powierzchni globu) obsługują około 90% gatunków na świecie. Podobnie bioróżnorodność morska jest najwyższa na średnich szerokościach geograficznych oceanów i wzdłuż wybrzeży zachodniego Pacyfiku.

Zarejestrowano tylko niewielki ułamek gatunków na Ziemi (około 1,7 miliona gatunków roślin, zwierząt i grzybów), przy czym szacuje się, że aż 100 milionów pozostaje nieosłoniętych. Nie obejmuje to różnych rodzajów bakterii i wirusów, których prawdopodobnie są miliardy.

Masowe wymierania nie są zjawiskiem nowym. W rzeczywistości w ciągu ostatnich 500 milionów lat miało miejsce pięć masowych wyginięć, z których wyginęło do 90% wszystkich gatunków na Ziemi. Jednak tempo wymierania, które obserwujemy dzisiaj, jest alarmujące. Naukowcy szacują, że zachodzi ona setki razy szybciej niż występuje w naturze, a masowe wymieranie przewidywane jest za mniej niż 240 lat.

Bez bioróżnorodności nie ma przyszłości dla ludzkości.

Profesor David MacDonald, dyrektor Jednostki Badawczej Ochrony Dzikiej Przyrody na Uniwersytecie Oksfordzkim

Znaczenie bioróżnorodności w życiu człowieka

Obecnie 75% światowego zaopatrzenia w żywność zapewnia zaledwie pięć gatunków zwierząt i dziesiątki upraw. To sprawia, że ​​nasze zaopatrzenie w żywność jest podatne na choroby i szkodniki. Wręcz przeciwnie, istnieją dziesiątki tysięcy gatunków rzadko uprawianych, które mogą być bogatym źródłem pożywienia, a jednocześnie są odporne na choroby i zmiany klimatyczne. Utrata bioróżnorodności zagraża przetrwaniu tego gatunku.

READ  Bardziej wydajna i bezpieczniejsza alternatywa dla pozyskiwania miedzi

World Wildlife Fund szacuje, że co roku natura dostarcza ludzkości „usługi” o wartości 125 bilionów dolarów, zapewniając czyste powietrze, czystą wodę, żywność, energię i nie tylko. Szacuje się, że w samej Europie utrata różnorodności biologicznej kosztuje kontynent 3% PKB każdego roku.

Bez roślin byłoby mniej tlenu do oddychania. Bez pszczół nie byłoby zapylenia krzyżowego przy uprawie owoców i orzechów. Mniej widoczne rafy koralowe zapewniają ochronę przed huraganami, a dzikie gatunki upraw i zwierząt przystosowały się do suszy.

Utrata różnorodności biologicznej

Działalność człowieka związana z mieszkalnictwem, rolnictwem i przemysłem popycha naturę na skraj przepaści. World Wildlife Fund szacuje, że 75% powierzchni lądu i 66% środowisk oceanicznych zostało znacząco zmienionych przez działalność człowieka. Co więcej, ponad jedna trzecia światowej powierzchni lądowej i prawie 75% jej zasobów słodkiej wody jest już przeznaczana na rolnictwo.

Zanieczyszczenia są szczególnie szkodliwe dla życia morskiego, a światowy handel przyczynił się do rozprzestrzeniania się chorób. Szacuje się, że liczba zwierząt słodkowodnych spadła o 81% od 1970 r. z powodu zanieczyszczenia, zapór i wydobycia wody dla rolnictwa.

W swoim raporcie Living Planet z 2018 r. World Wildlife Fund szacuje również, że nastąpił 60% spadek liczby ssaków, ptaków, ryb, gadów i płazów.

IPBES informuje w swoim Global Assessment Report z 2019 r. na temat różnorodności biologicznej i usług ekosystemowych, że milion gatunków roślin i zwierząt jest obecnie zagrożony wyginięciem.

Jedna trzecia pasożytów na świecie jest zagrożona przez zmiany klimatyczne. Chociaż zwykle są niepożądane, ich wyginięcie grozi destabilizacją całych ekosystemów.

Jak zmiany klimatu wpływają na bioróżnorodność?

Naukowcy z Trinity College w Dublinie i Uniwersytetu Hokkaido w Japonii odtworzyli zbiorowiska organizmów słodkowodnych w strumieniach badawczych w Lesie Eksperymentalnym Tomakomai w północnej Japonii. Społeczeństwa były narażone na fale upałów o realistycznej intensywności. Do niektórych społeczności wprowadzono drapieżnika (skalpinę), inne zostały uratowane.

READ  Jest na naszych talerzach iw naszych odchodach, ale czy mikrodrobiny plastiku stanowią zagrożenie dla zdrowia? | Plastikowy

Dr Samuel Ross kontynuuje eksperymenty w nocy..

Dr.. Samuel Ross ogląda procesy w nocy. Źródło obrazu: Trinity College Dublin. (2022). Gatunki drapieżne pomagają powstrzymać wpływ zmian klimatycznych na bioróżnorodność – nowe badania. Wiadomości i wydarzenia dotyczące Trójcy. [online] Dostępne o: https://www.tcd.ie/news_events/articles/predator-species-help-to-buffer-climate-change-impacts-on-biodiversity-new-research/

Odkryliśmy, że wyginięcie drapieżników może wchodzić w interakcje z falami upałów, jeszcze bardziej podważając stabilność ekosystemów. To pokazuje, jak gruntownie kryzys klimatyczny i bioróżnorodny są w rzeczywistości tylko dwiema stronami tego samego medalu.

Dr.. Samuel Ross, badacz, Wydział Zoologii, Trinity College Dublin

Naukowcy odkryli, że fale upałów destabilizują społeczności glonów w strumieniach, tak że zaczynają one do siebie przypominać, co wskazuje na utratę bioróżnorodności. Co ciekawe, miało to jednak miejsce tylko w społecznościach, w których nie wprowadzono przegrzebków.

Nasza praca pokazuje, w jaki sposób zdrowe społeczności ekologiczne mogą odgrywać kluczową rolę w łagodzeniu skutków zmiany klimatu i podkreśla, że ​​zachowanie różnorodności biologicznej jest kluczem do zapewnienia ludzkości zrównoważonej przyszłości.

Dr Jorge Garcia Molinos, profesor nadzwyczajny, Centrum Badań Arktycznych, Uniwersytet Hokkaido

Referencje i dodatkowe lektury

Trinity College w Dublinie. (2022). Gatunki drapieżne pomagają powstrzymać wpływ zmian klimatu na bioróżnorodność – nowe badania. Wiadomości i wydarzenia dotyczące Trinity. [online] Dostępne o: https://www.tcd.ie/news_events/articles/predator-species-help-to-buffer-climate-change-impacts-on-biodiversity-new-research/

Światowy Fundusz Ochrony Przyrody. Czym jest bioróżnorodność? [online] Dostępne o: https://www.worldwildlife.org/pages/what-is-b Bioróżnorodność

Światowy Fundusz Ochrony Przyrody. (2018). Raport Żywej Planety 2018. [online] Dostępne o: https://www.worldwildlife.org/pages/living-planet-report-2018

IPBES. Globalny raport oceniający bioróżnorodność i usługi ekosystemowe. [online] Dostępne o: https://www.ipbes.net/global-assessment

Grechko, M.; (2019). Czym są masowe wymierania i jakie są ich przyczyny? [online] Dostępne o: https://www.nationalgeographic.com/science/article/mass-extinction

Zastrzeżenie: Wyrażone tutaj opinie są opiniami autora wyrażonymi w jego osobistym charakterze i niekoniecznie reprezentują opinie AZOM.com Limited T/A AZONetwork jest właścicielem i operatorem tej witryny. Niniejsze wyłączenie odpowiedzialności stanowi część warunków korzystania z tej witryny.

READ  Wypadek rosyjskiego statku kosmicznego usuwa Międzynarodową Stację Kosmiczną z jej pozycji | wiadomości kosmiczne