Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zobacz olśniewające nowe zdjęcie wykonane przez Hubble'a, przedstawiające słońce podobne do Słońca rodzącego się w chmurze

Zobacz olśniewające nowe zdjęcie wykonane przez Hubble'a, przedstawiające słońce podobne do Słońca rodzącego się w chmurze

Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał rzadkie i oszałamiające zdjęcie narodzin gwiazdy podobnej do Słońca, oświetlającej obłok gazu i pyłu oddalony o 550 lat świetlnych.

opublikowany Nowe zdjęcie opublikowane w tym tygodniu przez NASA przedstawia potrójny układ gwiazd – coś zaskakująco powszechnego we wszechświecie – w konstelacji Byka.

Młoda gwiazda

W układzie znajduje się to, co astronomowie nazywają gwiazdą „T Tauri” – bardzo mała gwiazda o tej samej masie co nasze Słońce. Mające 10 milionów lat – w porównaniu z wiekiem naszego Słońca, który wynosi 4,6 miliarda lat – gwiazdy T Tauri są uważane za nowo narodzone w skali kosmicznej.

Gwiazdy T Tauri są zwykle otoczone pozostałościami pyłu i gazu, z których wyłoniły się. Dokładnie to się tutaj dzieje. Obłoki gazu i pyłu wokół trzech gwiazd oświetlonych światłem gwiazd sprawiają, że jest to mgławica refleksyjna. Gwiazda powyżej środka, HP Tau, jest klasycznym przykładem gwiazdy T Tauri.

Skoki jasności

HP Tau jest gwiazdą zmienną, co oznacza, że ​​jej jasność ulega wahaniom, być może dlatego, że tworzy rozbłyski. Innym wyjaśnieniem może być to, że otaczający dysk pyłowy, który pewnego dnia może połączyć się, tworząc planety, jest niestabilny.

Stan tak zwanego dysku protoplanetarnego tej gwiazdy jest dokładnie powodem, dla którego Kosmiczny Teleskop Hubble'a obserwuje HP Tau, gdy astronomowie próbują odkryć, w jaki sposób planety powstają wokół gwiazd podobnych do Słońca.

Sekwencja główna

Uważa się, że HP Tau jest na dobrej drodze do stania się gwiazdą ciągu głównego, kiedy gwiazda zaczyna łączyć wodór z helem w swoim jądrze. Gwiazdy ciągu głównego stanowią większość gwiazd na nocnym niebie.

Mający zaledwie 10 milionów lat HP Tau dopiero rozpoczyna swoje życie. Nasze Słońce, zwykła gwiazda ciągu głównego, znajduje się mniej więcej w połowie swojego życia. Za około pięć miliardów lat prawdopodobnie rozwinie się w czerwonego olbrzyma, prawdopodobnie pochłonąc Ziemię, a następnie skurczy się w gęstego białego karła.

HP Tau od dawna fascynuje astronomów. W styczniu 2023 roku astronomowie korzystający z teleskopu Nicholas U. 4-metrowy MAYAL w Obserwatorium Narodowym Kitt Peak sfotografował ten potrójny układ gwiazd (powyżej).

Życzę czystego nieba i szerokich oczu.

READ  Zwiększone spożycie oliwy z oliwek związane z niższym ryzykiem zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych