Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

100 najpotężniejszych kobiet w Serbii – Obserwatorium Serbskie

Kim są najpotężniejsi ludzie w Serbii? Jak co roku, Blic Daily spróbuje odpowiedzieć na to pytanie, ujawniając zestawienia najpotężniejszych osób w Serbii w 2022 roku, sporządzone po konsultacjach z analitykami sektora politycznego, gospodarczego, medialnego i organizacji pozarządowych.

Oto pierwsza lista z serii – 100 najpotężniejszych kobiet w Serbii.

  1. Anny Barnabyć – serbski premier

Gdy w 2016 r. zastąpiła Corre Udovicki na stanowisku ministra administracji państwowej i samorządu terytorialnego, serbska opinia publiczna była zaskoczona, ale z pewnością mniej niż w 2017 r., kiedy prezydent Serbii Aleksandar Vucić zaproponował jej stanowisko osoby bezpartyjnej. premier. Zanim została częścią władzy wykonawczej, była dyrektorem firmy Continental Wind w Serbii, która zajmuje się farmami wiatrowymi. Jest współzałożycielką i pierwszym dyrektorem fundacji non-profit Pexim Foundation, która przyznaje stypendia utalentowanym studentom z Serbii i Macedonii Północnej na ukończenie studiów magisterskich w Cambridge, pod warunkiem powrotu do kraju i udzielania mu pomocy. Rozwój gospodarczy i społeczny. Była konsultantką kilku amerykańskich firm i była aktywnie zaangażowana w tworzenie National Alliance for Local Economic Development – NALED w 2006 roku.

Brnabić żyje w związku cywilnym ze swoją partnerką Milicą i mają czteroletniego syna.

  1. Jorgovanka Tabakovich – prezes Narodowego Banku Serbii

Od sierpnia 2012 roku pełni funkcję prezesa Narodowego Banku Serbii. W czerwcu 2018 r. serbski parlament powołał swojego gubernatora na nową sześcioletnią kadencję. Jest jedną z najbardziej wpływowych osób w SNS, a także osobą, której ufa Aleksandar Vucic. Po ukończeniu Wydziału Ekonomicznego w Prisztinie pracowała jako nauczycielka w szkole średniej, kierownik finansowy w firmie Grmija, zastępca dyrektora w Prisztinie Bank oraz pracowała w Telekom Serbia.

  1. Anke Konrad – ambasador Niemiec w Serbii

Anke Konrad jest nowym ambasadorem Niemiec w Serbii i doświadczonym dyplomatą, która rozpoczęła swoją karierę w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych w 1993 roku. Służyła za granicą w Warszawie, Genewie, Abidżanie i Lusace. Ambasador Konrad mówi biegle po rosyjsku i polsku, a obecnie uczy się serbskiego. Dorastałem we wschodnich Niemczech.

  1. Zuzana Vasiljevic – Doradca Prezydenta Serbii ds. mediów
READ  Amerykański sędzia nakazuje wezwanie Boeinga za oszustwo Maxa | Wiadomości lotnicze

Zuzana Vasiljević jest od blisko dekady jedną z najbliższych powiernic prezydenta Aleksandara Vučicia. Choć oficjalnie jest jego doradcą medialnym, jej zakres obowiązków jest znacznie szerszy. Była jednym z pierwszych urzędników, którzy weszli do gabinetu Vučicia w 2012 roku, kiedy został ministrem obrony i pierwszym wicepremierem. Studiowała dziennikarstwo i germanistykę w Berlinie oraz film i telewizję na Wydziale Sztuk Scenicznych w Belgradzie. Pracowała dla kilku zagranicznych stacji telewizyjnych – BBC, ARD i ORF.

  1. Danica Grujic – Minister Zdrowia

Nowa minister zdrowia, profesor Danica Grujic, jest jednym z najbardziej renomowanych neurochirurgów w Europie i dyrektorem Instytutu Onkologii i Radiologii. Jest kierownikiem Oddziału Neuro-Onkologii w Centrum Klinicznym Serbii, profesorem Kolegium Medycznego w Belgradzie, a także przewodniczącą Komitetu ds. Zastosowań Nowych Technologii Medycznych przy Ministerstwie Zdrowia.

6. Irena Vujovic – Minister Ochrony Środowiska

Vujović jest członkiem SNS od 2008 roku. W trakcie swojej kariery politycznej została wybrana na posłankę na dwie kadencje. Była także członkiem Komisji Spraw Administracyjnych, Budżetu i Immunitetów, Komisji Gospodarki i Rozwoju Regionalnego, Handlu, Turystyki i Energii, przewodniczącą Komisji Spraw Zagranicznych, a także przewodniczącą Stałej Delegacji. Zgromadzenia Parlamentarnego ds. Współpracy Gospodarczej Morza Czarnego i przewodniczący Grupy Przyjaźni z Azerbejdżanem.

7. Dragana Marković – Dyrektor Serbskiej Administracji Podatkowej

Dragana Marković została ponownie powołana dwa lata temu na stanowisko dyrektora serbskiej administracji podatkowej na okres pięciu lat. Do Departamentu Podatkowego trafiła z Serbskiej Agencji Bezpieczeństwa i Informacji (BIA), gdzie pełniła funkcję Zastępcy Szefa Logistyki. Wcześniej pełniła funkcję sekretarza stanu odpowiedzialnego za finanse w Ministerstwie Górnictwa, Zasobów Naturalnych i Planowania Przestrzennego.

8. Maja Popović – Minister Sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości Maja Popovic ukończyła Wydział Prawa, studiowała i szkoliła się za granicą, pracowała w Izbie Adwokackiej, aw wieku 26 lat została najmłodszą w historii naszego kraju sędzią Pierwszego Sądu Miejskiego w Belgradzie. Do Agencji Bezpieczeństwa i Informacji (BIA) dołączyła w 2014 r., gdzie w 2015 r. została jej przewodniczącą. Włada biegle językiem angielskim, hiszpańskim, włoskim i francuskim, jest mężatką, matką dwójki dzieci.

READ  Ekspert finansowy Queenie Tan opowiada dokładnie, jak inwestować w 2022 r.

9. Jasmina Vasović – Prezes Najwyższego Sądu Kasacyjnego

Ukończyła Wydział Prawa Uniwersytetu w Belgradzie w 1995 roku oraz odbyła staż w Pierwszym Sądzie Miejskim w Belgradzie. Vojović została wybrana na sędziego Pierwszego Sądu Miejskiego w 2001 roku, a od 2003 do 2009 pracowała w wydziale karnym tego sądu. Była Sędzią Sądu Najwyższego, Sędzią Sądu Apelacyjnego, a od 2015 roku prowadzi sprawy Wydziału Specjalnego ds. Przestępczości Zorganizowanej.

10. Oliveira Zkić – Kierownik REM

Zekic został ponownie wybrany na członka zarządu Urzędu Regulacji Mediów Elektronicznych (REM) 17 grudnia 2020 r., a na przewodniczącego tego organu 21 grudnia. Organ nadzoru nad mediami w czasie kampanii wyborczej. W latach 1996-1999 była dziennikarką i redaktorką dziennika Dnevni Telegraf, następnie pracowała jako dyrektor ds. public relations w Ministerstwie Nauki i Technologii.

Pozostali wpisani to Dubravka Ledovic, minister energii, Jelena Galic, przewodnicząca zarządu AIK Banca, Tanja Mišević, minister integracji europejskiej, Marija Popović, członek zarządu OTP Bank, Jelena Draculic, dyrektor Ranger Serbia i Tatjana Vukic, przewodnicząca zarządu.Nadzór: Donav Osigurani, Chen Bo, ambasador Chin w Serbii, Zagorka Dolovac, szefowa Prokuratury Krajowej, Jelena Pavlovic, wiceprezes Delhaize Serbia, Milica Mitrovic, dyrektor wykonawczy i żona właściciela PINK International , Svetlana Rinatović Sica, śpiewaczka ludowa, Zorana Burlić, prezydent Belgrade Waterfront CEO Maja Gojkovic Minister kultury Tamara Vucic Żona prezydenta Serbii i humanitarnej skoncentrowanej na problemach dzieci Milka Vojvodić CEO Delta Holding Jelena Tanaskovic Minister Rolnictwa Aleksandra Subotic CEO United Media ( firma, która kieruje Nova TV, Nova.rs, N1, Danas codziennie), dr Marija Z Dravković, dyrektor Centrum Klinicznego Bežanijska Kosa….