Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Akcje rosną w związku z „pesymistyczną” podwyżką stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego

Inwestorzy mieli nadzieję, że Europejski Bank Centralny zmniejszy liczbę podwyżek stóp procentowych lub nawet wstrzyma je z powodu obaw o kondycję Credit Suisse i szerzej pojętego systemu bankowego w następstwie upadku dwóch amerykańskich pożyczkodawców.

Ale bank centralny podniósł podstawowe stopy procentowe o pół punktu procentowego, tak jak wcześniej obiecał.

Zrezygnował jednak z nawiązania – użytego w poprzednich wypowiedziach – do konieczności „znaczącego” podwyższenia stóp procentowych w przyszłości, a prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde odmówiła zobowiązania się do dalszych podwyżek stóp, choć twierdziła, że ​​potrzeba ich więcej.

Giełdy zawirowały po ogłoszeniu decyzji Europejskiego Banku Centralnego.

Akcje europejskie, które wcześniej zyskiwały dzięki pomocy giganta bankowego Credit Suisse, początkowo spadały, ale potem szybko się odbiły.

Wall Street otworzyła się niżej, ale wzrosła później rano.

„Inwestorzy postrzegają to jako„ pokojowy rajd ”ze strony EBC, ponieważ bank sygnalizuje, że przechodzi na podejście całkowicie oparte na danych” – powiedział Matthew Ryan, szef strategii rynkowej w globalnej firmie świadczącej usługi finansowe Ebre.

Pesymizm w polityce pieniężnej oznacza faworyzowanie niskich stóp procentowych w celu maksymalizacji wzrostu i zatrudnienia, a nie „jastrzębiej” polityki, która koncentruje się na podnoszeniu stóp procentowych w celu zmniejszenia inflacji.

Ryan dodał, że wzrost o pół punktu procentowego „wysyła wyraźny sygnał zaufania do siły europejskiego sektora bankowego”.

Frankfurt zamknął się o 1,6 procent, a akcje Paryża wzrosły o 2 procent. Akcje Londynu wzrosły o 0,9 proc.

Dow Jones wzrósł w południe o 0,6 procent, podczas gdy szerszy Standard & Poor’s 500 wzrósł o 1,2 procent, a ciężki Nasdaq Composite wzrósł o 1,8 procent.

Euro umocniło się w stosunku do dolara.

Dzień po osiągnięciu rekordowo niskiego poziomu Credit Suisse gwałtownie wzrósł po ogłoszeniu, że pożyczy do 54 miliardów dolarów od krajowego banku centralnego.

READ  Air Liquide spogląda na Koreę Południową, gdy Cummins ogłasza plany dotyczące ciężarówek z ogniwami paliwowymi - pv international

Jego akcje wzrosły o ponad 30 procent na otwarciu w czwartek. Skończyli dzień na nieco ponad 19 proc.

„W tej chwili nie obserwujemy zbyt wielu wstrząsów na rynkach, ale jasne jest, że może się to zmaterializować w dowolnym momencie” – powiedział Craig Erlam z OANDA Trading Group.

Dla niego „prawdziwym sprawdzianem będzie sposób, w jaki europejskie banki będą handlować w nadchodzących godzinach i dniach”.

Inni europejscy giganci bankowi, w tym BNP Paribas i Commerzbank, również byli w dobrej formie, choć Societe Generale i Deutsche Bank pozostawały w tyle.

Indeks amerykańskich banków Dow Jones wzrósł o 1,3 procent, ale oblężony First Republic Bank spadł o 16 procent po tym, jak Bloomberg poinformował, że zarząd rozważa opcje na przyszłość pożyczkodawcy, w tym sprzedaż.

Podwyżka stóp procentowych dokonana przez Europejski Bank Centralny jest pierwszą podjętą przez duży bank centralny, odkąd rynkami wstrząsnęły obawy przed kryzysem bankowym, co wystawia na próbę determinację instytucji strefy euro do przeprowadzenia kolejnej masowej podwyżki.

Toczy się też wiele dyskusji na temat tego, czy bank centralny USA będzie kontynuował kampanię zacieśniania stóp procentowych.

Upadek kalifornijskiego pożyczkodawcy Silicon Valley Bank (SVB) był szeroko powiązany z gwałtownym wzrostem kosztów finansowania zewnętrznego w ciągu ostatniego roku.

Niektórzy komentatorzy spodziewają się, że przedstawiciele amerykańskiej Rezerwy Federalnej ponownie podniosą stopy procentowe w przyszłym tygodniu, ale prawdopodobnie będą to kontynuować, podczas gdy rośnie przekonanie, że może ogłosić cięcia przed końcem roku.

Naeem Aslam, dyrektor ds. inwestycji w Zaye Capital Markets, powiedział, że decyzja EBC prawdopodobnie wpłynie również na sposób myślenia federalnych decydentów.

„Fakt, że Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych, jest teraz prawdopodobny, że Fed zrobi to samo” – powiedział.

– Kluczowe liczby około 1630 GMT –

READ  Forex Daily: Rynek odczytuje obniżkę stóp procentowych w Chinach jako niedźwiedzią | Artykuł - Towar

Nowy Jork – Dow Jones: wzrost o 0,6 procent, do 32 066 punktów

Londyn – FTSE 100: wzrost o 0,9 procent, do 7410,03 (zamknięcie)

Frankfurt – DAX: wzrost o 1,6 procent, do 14 967,10 (zamknięcie)

Paryż – CAC 40: wzrost o 2,0 procent, do 7025,72 (blisko).

EURO STOXX 50: wzrost o 2,0% do 4116,98 (zamknięcie)

Tokio – Nikkei 225: spadek o 0,8 procent do 27010,61 (zamknięcie)

Hongkong – Indeks Hang Seng: spadek o 1,7 procent do 19 203,91 (zamknij)

Szanghaj — Composite: spadek o 1,1 procent, do 3226,89 (zamknięcie).

EUR/USD: wzrósł do 1,0623 USD z 1,0578 USD

Kurs funta/dolara: wzrósł do 1,2111 USD z 1,2055 USD

EUR/funt: Spadek do 87,68 pensów z 87,71 pensów

Dolar/jen: wzrósł do 133,07 jena z 133,45 jena

West Texas Intermediate: wzrost o 0,6%, do 68,03 USD za baryłkę

Ropa Brent z Morza Północnego: wzrost o 0,8 procent, do 74,28 USD za baryłkę

pingowanie – rl/lth