Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Australijski rynek eksportowy podatny na decyzję klimatyczną COP26: raport EY

Australię wezwano do natychmiastowego odejścia od paliw kopalnych, aby chronić swoją gospodarkę przed poważnym wstrząsem.

Australia jest wzywana do odwrócenia swojego rynku eksportowego od uzależnienia od paliw kopalnych, ponieważ nowe modelowanie pokazuje, że jej gospodarka jest niebezpiecznie podatna na zbliżające się zaangażowanie netto między partnerami handlowymi.

Światowi przywódcy spotkają się w tym tygodniu w Glasgow na szczycie klimatycznym COP26 i ocenią postępy w osiąganiu globalnego celu, jakim jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i utrzymanie wzrostu temperatury na świecie od 1,5°C do 2°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Jednak niedawny raport ONZ ujawnił, że świat ocieplił się już o 1,1 stopnia Celsjusza, a szczyt będzie musiał stawić czoła rosnącej presji, aby wprowadzić bardziej rygorystyczne cele w zakresie czystej energii.

Scott Morrison będzie obecny po ogłoszeniu planu swojego rządu dotyczącego przyjęcia celu zerowego netto do 2050 r., ale najważniejsza będzie polityka partnerów handlowych Australii, ostrzega główna firma konsultingowa Ernst & Young (EY), biorąc pod uwagę, że ujawnione jest 64 procent jej PKB .

Gospodarka Australii jest silnie uzależniona od eksportu źródeł energii i produktów z paliw kopalnych.

EY ostrzegło, że przy 82 procentach towarów przeznaczonych dla krajów o celu zerowym netto, bardziej rygorystyczne cele będą druzgocące dla ich gospodarki.

„To, do czego nasi partnerzy handlowi są zobowiązani i jak planują to osiągnąć, będzie miało kluczowe znaczenie dla transformacji, której potrzebuje australijska gospodarka” – powiedział NCA NewsWire główny ekonomista EY, Joe Masters.

„Nie chodzi tylko o wybraną przez nas ścieżkę”.

Debata na temat zmian klimatycznych ulegała polaryzacji, szczególnie w kontekście politycznym Australii, ale pani Masters powiedziała, że ​​ostatnie wydarzenia i zobowiązania pokazały, że „kierunek świata jest bardzo jasny”.

„W połowie stulecia nasza gospodarka będzie musiała wyglądać inaczej niż dzisiaj” – powiedział wybitny ekonomista.

READ  Polska widzi możliwość pogłębienia współpracy z Gruzją - Ministerstwo

A ekonomia mówi nam, że im szybciej nastąpi przejście, tym lepszy będzie wynik.

„To bardzo zachęcające, że widzimy, jak australijskie firmy, w tym w niektórych z tych bardzo wrażliwych sektorów, podejmują próbę transformacji i myślenia z wyprzedzeniem, i potrzebują polityki rządowej, aby zapewnić barierę ochronną i zapewnić inwestycje tam, gdzie sektor nie może tego zrobić”.

Firma konsultingowa ma jednak nadzieję, że szerokie zaangażowanie w redukcję emisji dwutlenku węgla będzie w stanie zwiększyć inwestycje w technologię i dać Australii przewagę, jeśli chodzi o czyste nowe źródła energii.

Pani Masters powiedziała, że ​​wszystkie zainteresowane strony, rząd i sektor prywatny, muszą iść w tym samym kierunku.

Potrzebujemy zielonej polityki dla niezbędnych inwestycji sektora prywatnego.

„Potrzebujesz tych barier ochronnych, potrzebujesz jak największej pewności i musisz inwestować w te aspekty, które są zbyt duże, aby sektor prywatny mógł wystartować”.

Premier był szeroko wyśmiewany za ogłoszenie przez jego rząd planów ograniczenia emisji dwutlenku węgla, a rywale krytykowali politykę za brak konkretnego zobowiązania do odejścia od paliw kopalnych.

Ale Morrison, który w przeszłości głośno wspierał sektor węglowy i odmówił walki ze zmianami klimatycznymi, przyznał, że nie podążanie za światem wiąże się z ryzykiem gospodarczym.

„Ta zmiana dzieje się z nami lub bez nas” – powiedział premier na początku tego miesiąca, według Australian Financial Review.

„Zmagamy się nie tylko z wyzwaniem środowiskowym, ale także z tym, jak radzić sobie ze znaczącymi wyzwaniami gospodarczymi, gdy świat zmierza w kierunku gospodarki zerowej.

„Naszym zadaniem jest stworzenie planu gospodarczego, który zapewni Australii, a zwłaszcza naszym regionom i obszarom wiejskim, sukces w tej nowej globalnej transformacji”.