Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Australijskie gospodarstwa domowe doświadczają największego na świecie załamania dochodów

Australijskie gospodarstwa domowe doświadczają największego na świecie załamania dochodów

Last month, Treasurer Jim Chalmers was caught lying by ABC/RMIT Fact Check for claiming that “after a decade of deliberate wage stagnation under the Coalition, wages are growing in welcome ways”:

The reality is that Australian real wages have plunged to March 2009 levels after falling 7.5% since June 2020:

Australian real wages

Advertisement

Australijskie gospodarstwa domowe również zrezygnowały ze wszystkich wzrostów dochodów wynikających z pandemii w wyniku bodźców, a realny dochód do dyspozycji gospodarstwa domowego na mieszkańca spadł do poziomu z początku 2019 r., co niewiele zmieniło się w porównaniu z 2010 r.:

Realny dochód gospodarstwa domowego

Oznacza to 13 lat niemal zerowego wzrostu dochodu na mieszkańca.

Advertisement

Opublikowano nowe dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju AFRpokazuje, że w ciągu ostatniego roku australijskie gospodarstwa domowe doświadczyły największego spadku realnego dochodu na mieszkańca spośród wszystkich gospodarek rozwiniętych:

Realny dochód do dyspozycji gospodarstwa domowego

„W ciągu 12 miesięcy poprzedzających czerwiec dochody australijskich gospodarstw domowych spadły o 5,1 procent, co stanowi największy spadek odnotowany w całym OECD”.podaje AFR.

Advertisement

„Wynik różni się od wyników w OECD jako całości, gdzie poziom życia wzrósł o 2,6%, podczas gdy kraje, w tym USA, Wielka Brytania i Francja, odnotowały wzrost realnych dochodów”.

„Spadek ten oznacza, że ​​realny dochód australijskiego gospodarstwa domowego jest obecnie zaledwie o 18% wyższy niż w 2007 r., w porównaniu z 22% w całym OECD”.

Dochód rozporządzalny rodziny na głowę mieszkańca

„Stopa wzrostu populacji Australii wynosząca 2,2% wyjaśnia około jedną trzecią spadku dochodu na mieszkańca” – powiedział Pradeep Philip, starszy partner w Deloitte Access Economics.

Sytuacja australijskich gospodarstw domowych będzie w dalszym ciągu się pogarszać, biorąc pod uwagę, że koszty obsługi zadłużenia mieszkaniowego kształtowały się na rekordowym poziomie już przed wtorkową podwyżką stóp procentowych.

Koszt obsługi zadłużenia mieszkaniowego

READ  Odwołania lotów i spodziewane opóźnienia w związku ze szczytem popytu na wakacje szkolne

Advertisement

Australijskie gospodarstwa domowe również stoją w obliczu przedłużającego się okresu cięć dochodów realnych, ponieważ płace w dalszym ciągu nie nadążają za inflacją.

Bezrobocie również wzrośnie, gdyż rekordowa podaż pracy wynikająca z imigracji pokrywa się ze spadającym popytem na pracę w związku z dalszym spowolnieniem gospodarczym.

Advertisement

Zatem Australijczycy stoją w obliczu ciągłego spadku poziomu życia w obliczu głębokiej stagnacji w przeliczeniu na mieszkańca, spadających płac realnych, rosnących spłat kredytów hipotecznych i czynszów oraz przeciążenia mieszkalnictwa, infrastruktury i usług.

Żadna ilość manipulacji Jimem Chalmersem nie jest w stanie wypolerować tego ekonomicznego gówna.