Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badania mogą dostarczyć nowych sposobów diagnozowania i leczenia raka jelita grubego

Badania mogą dostarczyć nowych sposobów diagnozowania i leczenia raka jelita grubego

Konieczność wykonywania inwazyjnych biopsji podczas diagnozowania raka jelita może stać się przeszłością, ponieważ naukowcy znaleźli sposób sprawdzania choroby za pomocą skanów cyfrowych.

Badania przeprowadzili naukowcy z Glasgow na zlecenie Cancer Research UK, którzy stwierdzili, że w diagnozowaniu choroby zamiast biopsji można zastosować technologię obrazowania.

Biopsje wymagają zabiegu chirurgicznego, który niesie ze sobą szereg zagrożeń dla zdrowia, takich jak infekcja, i ogranicza się ilość materiału, który można wchłonąć w jelitach pacjenta.

Jednak eksperci współpracujący z Cancer Research UK odkryli, że pozytonowa tomografia emisyjna (PET) pozwala na zbadanie całego jelita i zbadanie guzów, gdy znajdują się one w organizmie, zamiast badania tkanki nowotworowej po jej usunięciu.

Skany pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) tworzą trójwymiarowy obraz wnętrza ciała, a naukowcy uważają, że wykonanie kilku skanów podczas leczenia może pomóc w skuteczniejszym monitorowaniu raka.

Takie podejście polegające na ukierunkowaniu leczenia na konkretnego pacjenta znane jest jako medycyna precyzyjna i stanowi rozwijającą się dziedzinę onkologii.

Doktor David Lewis z Cancer Research UK w Szkocji i Uniwersytetu w Glasgow, który kierował badaniami, powiedział: „Medycyna precyzyjna może zrewolucjonizować diagnostykę i leczenie raka”.

„Jednakże opracowanie dokładnych, informacyjnych i przyjaznych pacjentowi technik diagnostycznych ma kluczowe znaczenie dla powodzenia badania.

„Pozytonowa tomografia emisyjna stanowi obiecującą alternatywę, umożliwiającą skanowanie całego obszaru nowotworów, co pozwala nam na bardziej szczegółowe badanie guzów w miarę ich wzrostu”.

Według Cancer Research UK co roku w Szkocji u około 4000 osób diagnozuje się raka jelita grubego, a około 1800 osób chorych na tę chorobę umiera każdego roku.

Zespół badawczy wykorzystał istniejące dane genetyczne dotyczące raka jelita grubego do zidentyfikowania różnych cech nowotworu za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej (PET).

Udało im się także wykryć kilka różnych typów raka jelita grubego u myszy na podstawie ich genów.

READ  Naukowcy twierdzą, że centrum naszej galaktyki może być znacznie potężniejsze, niż myśleliśmy

Doktor Catherine Elliott, dyrektor ds. badań w Cancer Research UK, powiedziała: „Te odkrycia dokonane przez zespół z Cancer Research Scotland UK i Uniwersytetu w Glasgow stanowią ekscytującą okazję do zrewolucjonizowania sposobu, w jaki diagnozujemy i monitorujemy raka jelita bez inwazyjnej operacji. „To zmniejsza ryzyko raka jelita grubego.” ryzyka i poprawić wyniki dla pacjentów.

„Pozytonowa tomografia emisyjna to kluczowe narzędzie w naszym przyszłym podejściu do diagnozowania tej choroby, która dotyka tak wielu mieszkańców Szkocji”.