Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Biała odwaga”: film opowiadający o współpracy polskich górali z nazistami podczas II wojny światowej – sekcja angielska

„Biała odwaga”: film opowiadający o współpracy polskich górali z nazistami podczas II wojny światowej – sekcja angielska

Film, którego premiera zaplanowana jest na 8 marca, przedstawia ten kontrowersyjny temat poprzez historię dwóch braci, Jedrica i Macieja Szoratów, którzy znajdują się po przeciwnych stronach bitwy. Konflikt moralny i ideologiczny. Pierwszy zwiastun został wydany 18 grudnia i oferuje wgląd w dramatyczny i historyczny kontekst narracji.

Akcja White Courage rozgrywa się pod koniec lat 30. XX wieku i opowiada historię Jędrka Zawrata, utalentowanego alpinisty granego przez Filipa Bowca i jego kochanki Bronki (Sandra Dzimalska). Fabuła zagęszcza się, gdy Jędrek, odrzucony na rzecz swojego brata Macieja (Julian Swieżewski) za rękę Bronki, spotyka niemieckiego naukowca Wolframa (Jakub Gierszał). Teoria Wolframa o pochodzeniu górali ze starożytnego plemienia germańskiego jeszcze bardziej komplikuje tę historię.

Z oficjalnego opisu filmu wynika, że ​​w chwili wybuchu wojny Niemcy zaproponowali mieszkańcom Bodhali współpracę, co doprowadziło do rozłamu między braćmi Zwarat. Maciej odrzuca tę ofertę, natomiast Jedric pod wpływem Wolframa współpracuje z nazistami, próbując ocalić swoją społeczność i odzyskać ukochaną Bronkę.

Reżyser Marcin Koszalka, dwukrotny zdobywca nagrody za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Gdyni, wnosi do tego filmu fabularnego swoją wiedzę filmową. „Biała Odwaga” to najnowsze przedsięwzięcie Koszałki, po debiucie w thrillerze „Czerwony pająk” z 2015 roku.

„Przez setki lat kolejni władcy próbowali wykorzystać piękno góralskiego folkloru dla własnych celów. «Biała Odwaga» jest wyrazem mojego szacunku dla mniejszościowej grupy polskich górali, zamieszkujących Podhale od wieków.” – stwierdził Koszalka.

Film także wzbudził emocje Spór. Związek Górali Polskich Wyraził swoje obawy dotyczące przedstawiania wydarzeń historycznych, obawiając się, że A skręcać filmowanie Z działki Juralenvolk w okresie okupacji niemieckiej.

Scenariusz uzyskał konsultacje z badaczami IPN oraz wsparcie finansowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

READ  Jane Campion zdobywa Oscara dla najlepszego reżysera za „Moc psa” | Oskary 2022

(YH)

źródło: Bab