Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Białoruś podtrzymuje wyrok 8 lat więzienia dla dziennikarza jednej z największych polskich gazet

przez YURAS KARMANAU

Tallinn, Estonia (AFP) – Sąd Najwyższy Białorusi w piątek utrzymał w mocy wyrok ośmiu lat więzienia wydany na wybitnego członka dużej polskiej mniejszości w kraju i reportera czołowej polskiej gazety.

Decyzja jest postrzegana jako część prowadzonej od lat przez rząd rozprawy z działaczami opozycji, obrońcami praw człowieka i niezależnymi reporterami.

Sąd odrzucił apelację Andrzeja Buczbota, 50-letniego reportera wpływowej polskiej gazety Gazeta Wiborcsa i oddalił wszystkie argumenty obrony.

W lutym Bokzobot został uznany za winnego naruszenia bezpieczeństwa narodowego Białorusi i „siania niezgody”. Proces odbył się za zamkniętymi drzwiami w białoruskim Grodnie. Za kratkami przebywa od czasu aresztowania w marcu 2021 roku.

Poczobut obszernie relacjonował masowe protesty, które przetoczyły się przez Białoruś w 2020 roku w następstwie spornych wyborów prezydenckich, które dały autorytarnemu prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence szóstą kadencję. Białoruska opozycja i Zachód potępiły głosowanie jako sfałszowane.

W akcie oskarżenia Bokzobota jako dowód winy przytoczono jego relację z protestów, jego wypowiedzi popierające etnicznych Polaków na Białorusi oraz odniesienie do sowieckiej inwazji na Polskę w 1939 r. Jako akt „agresywności”.

Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy poinformowało, że apel Boxobota został rozpatrzony za zamkniętymi drzwiami bez wyjaśnienia. Dziennikarz przebywa obecnie w więzieniu w Grodnie nr. 1 i zostanie przeniesiony do kolonii karnej.

Polskie MSZ zobowiązało się w piątek do dalszego działania na rzecz uwolnienia wszystkich więźniów politycznych na Białorusi. „Wykonanie wyroku 8 lat więzienia wobec Andrieja Bokzobota wyraźnie świadczy o złej wierze białoruskich władz w stosunku do przedstawicieli mniejszości narodowej na Białorusi” – napisał resort w tweecie na Twitterze.

READ  „Nikt tak naprawdę nie myśli, że to się stanie”: pierwsi ukraińscy żydowscy uchodźcy przybywają do Izraela | Ukraina