Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Białoruska aktorka opozycyjna Maria Kolesnikova skazana na 11 lat więzienia, opisując to jako „atak na demokrację”

W wyroku potępionym przez obrońców praw człowieka białoruski sąd skazał kluczową postać opozycji Marię Kolesnikową na 11 lat więzienia za zarzuty dotyczące bezpieczeństwa narodowego.

Kolesnikowa została aresztowana rok temu po tym, jak kierowała masowymi protestami przeciwko prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence.

Jej prawnik, Maxim Zanak, który również przebywa w areszcie, został skazany na 10 lat więzienia.

Para została skazana za spisek mający na celu przejęcie władzy, stworzenie organizacji ekstremistycznej i popieranie działań szkodzących bezpieczeństwu państwa.

Kolesnikowa jest nadal jedynym głównym liderem bezprecedensowych protestów w zeszłym roku na Białorusi.

Została zatrzymana przez rok, po tym, jak oparła się przymusowej deportacji, podarła jej paszport.

Na nagraniu z wnętrza sądu, pokazanym przez rosyjskie media, Kolesnikowa – która była skuta kajdankami w klatce oskarżonego – zrobiła rękami symbol w kształcie serca, co często robiła na wiecach protestacyjnych.

Kobieta w kajdankach za kratkami, która własnymi rękami robi kształt serca
Z wnętrza klatki oskarżonego Kolesnikova wykonała swój charakterystyczny gest dłonią w kształcie serca.(

zdjęcie

)

Uśmiechała się i miała na sobie swoją charakterystyczną ciemnoczerwoną szminkę.

„Drodzy widzowie, cieszymy się, że was widzimy” – powiedział Znack, udając, że zaprasza publiczność na scenę przed odczytaniem zdania.

Oboje zostali osądzeni za zamkniętymi drzwiami, a ich rodzinom pozwolono uczestniczyć tylko w rozprawie skazującej.

„Dla wielu Maria stała się przykładem odporności i walki dobra ze złem. Jestem z niej dumny” – powiedział ojciec Aleksandra Kolesnikowej.

Amnesty International stwierdziła, że ​​orzeczenie „ma na celu zmiażdżenie nadziei” pokolenia Białorusinów.

Unia Europejska potępiła to orzeczenie jako „rażącą pogardę” dla praw, a Wielka Brytania stwierdziła, że ​​jest to „atak na obrońców demokracji”.

Departament Stanu USA nazwał orzeczenia „kolejnymi dowodami całkowitego lekceważenia przez reżim praw człowieka i podstawowych wolności narodu białoruskiego”.

Kolesnikowa, 39-letnia była flecistka w krajowej orkiestrze muzycznej, stała się ikoną ruchu protestacyjnego na Białorusi.

Łukaszenko, sprawujący władzę od 1994 r., rozprawia się z przeciwnikami od czasu, gdy wybuchły protesty, kiedy ogłosił zwycięstwo w spornych wyborach.

We wrześniu zeszłego roku agenci KGB złapali Kolesnikową na ulicy, założyli jej torbę na głowę, wepchnęli ją do minibusa i zawiozli do granicy z Ukrainą.

Podobno oparła się próbie wydalenia jej z kraju, wyskakując z samochodu.

Kolesnikowa wraz z liderką opozycji Swietłaną Tikhanowską i inną aktywistką Weroniką Cypkało poprowadziła ubiegłoroczne wiece przeciwko Łukaszence.

Tikhanovskaya kandydowała na prezydenta w miejsce swojego uwięzionego męża i twierdzi, że była prawdziwym zwycięzcą sierpniowych wyborów prezydenckich. Wraz z panią Tsypkało uciekły z Białorusi do Unii Europejskiej.

Miejsce na odtwarzanie lub pauzę, M dla wyciszenia, strzałki w lewo i w prawo do wyszukiwania, strzałki w górę iw dół do regulacji głośności.
Po wyborach w sierpniu 2020 r. na Białorusi odbyły się masowe demonstracje przeciwko prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence.

ABC / AFP

READ  Następny przywódca Samoa twierdzi, że chiński plan dotyczący portów jest nierealistyczny i będzie nadal wywierał presję na Australię w sprawie zmian klimatycznych