Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Białoruska dysydentka Tsimanoskaya powiedziała, że ​​uzyskała obywatelstwo polskie

Białoruska dysydentka Tsimanoskaya powiedziała, że ​​uzyskała obywatelstwo polskie

Białoruska biegaczka Kristina Tsimanoskaya, która opuściła Igrzyska Olimpijskie w Tokio i szukała azylu w Polsce, bierze udział w konferencji prasowej w Warszawie 5 sierpnia 2021 r. Maciek Jazwiecki/Agencja Gazeta przez REUTERS/Pliki

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

30 sierpnia (Reuters) – Zawodniczka Kristina Tsimanoskaya, która uciekła z Białorusi podczas igrzysk olimpijskich w 2021 r. w Tokio, powiedziała w poście na Instagramie, że przyjęła polskie obywatelstwo.

„Dziś daję wam słowo, że postaram się w 100% pokazać mój pełny potencjał i nawet jeśli stanę na podium jako potentat, wiedzcie, że ten medal będzie dla wszystkich Białorusinów i za naszą wolność. Niech żyje Białoruś! Dziękuję Ty jesteś Polską” – napisała.

Tsimanoskaya schroniła się w Polsce, gdy rok temu została wyrzucona z igrzysk olimpijskich po kłótni z trenerami.

Biegacz stał się symbolem oporu na Białorusi, gdzie krytycy przywódcy Aleksandra Łukaszenki zostali uwięzieni lub zmuszeni do ucieczki za granicę po tym, jak stłumił masowe protesty w wyborach w 2020 roku, które zdaniem opozycji zostały sfałszowane.

W wywiadzie dla agencji Reuters w tym miesiącu Tsimanoskaya powiedziała, że ​​ma nadzieję wziąć udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku na 200 metrów, imprezie, którą miała wystąpić dzień po tym, jak została wyrzucona z drużyny przez Białoruś w Tokio. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Relacjonuje Mark Trevelyan. Montaż przez Kena Ferrisa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  SuperCoach AFL 2021: Anulowano zasady meczu Hawthorne vs Gold Coast