Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

bne IntelliNews – PMI w Polsce osiąga najwyższy poziom od sierpnia

Indeks menedżerów ds. zakupów w Polsce (PMI) wzrósł w listopadzie o 0,6 punktu do 54,4 punktu, według firmy zajmującej się badaniami gospodarczymi IHS Markit 1 grudnia.

Kod jest wyraźnie powyżej 50-punktowej linii, która oddziela skurcz od wzrostu. Według IHS Markit październik był 17. kolejnym miesiącem badania wskazującego na ekspansję w branży pomimo niedoboru dostaw i siły roboczej.

„Polski sektor produkcyjny rozwijał się w stałym tempie w listopadzie, wspierany przez silny wzrost zarówno produkcji, jak i nowych zamówień”, powiedział Markit.

Wzrost produkcji ograniczał się przede wszystkim do rynku krajowego, jednak nowe operacje eksportowe odnotowały w trzecim miesiącu spadek netto.

Inflacja cen pozostaje problemem. „Średnie ceny nakładów gwałtownie wzrosły od lipca iw bardzo szybkim tempie wzrosły ceny szerokiej gamy towarów i usług, takich jak firmy, towary, metale, paliwa i media” – powiedział IHS Markit.

Znajdzie to odzwierciedlenie w listopadowym odczycie PPI w Polsce jeszcze w tym miesiącu. PPI rośnie od stycznia, wywołując inflację. W październiku ceny bram w Polsce wzrosły o 11,8% r/rw ciągu 24 lat, wobec 10,2% r/rw poprzednim miesiącu.

Polski CPI wzrósł w listopadzie o 7,7% r/r, dodając 0,9 pkt proc. w październikowym odczycie, podał GUS we wstępnych szacunkach pod koniec ubiegłego miesiąca.

Rosnące ceny zakłóciły siłę nabywczą firm, które chcą kupować towary, które mogą pomóc spełnić oczekiwania, takie jak ciągła inflacja i niedobory w nadchodzących miesiącach.

Wzrost zakupów odnotowano dwunasty miesiąc z rzędu, sygnalizując, że firmy mają na celu zwiększenie większości swojej bieżącej aktywności zakupowej. W rzeczywistości wzrost netto zapasów i zapasów półproduktów jest najostrzejszy odnotowany w badaniu gromadzenia danych na przestrzeni 23 lat.

Tymczasem skutkiem niedoboru pracowników w listopadzie była kumulacja niepowodzeń w zatrudnieniu czternasty miesiąc z rzędu, chociaż wzrost był bardzo słaby od początku tego roku, powiedział IHS Markit.

READ  Ukryty świat ważki pospolitej

Realne dane dotyczące sektora przemysłowego w Polsce wskazują na trwałą ekspansję. Po dodaniu 8,8% r/r we wrześniu, produkcja przemysłowa spadła do 7,8% r/r tempa wzrostu w październiku, podał w zeszłym miesiącu GUS.

Październikowy odczyt był powyżej konsensusu na poziomie 5,4% r/r. Październik był 17 z rzędu miesiącem produkcji przemysłowej, choć momentami ekspansja była bardzo słaba.

Obecnie oczekuje się, że PKB Polski wzrośnie o ponad 5% do 2021 r., na tle ożywienia konsumpcji mieszkań, eksportu i – na mniejszą skalę – inwestycji.