Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

bne IntelliNews – Polski PKB w czwartym kwartale wzrósł o 1,7% rok do roku

bne IntelliNews – Polski PKB w czwartym kwartale wzrósł o 1,7% rok do roku

Polski PKB wzrósł w czwartym kwartale o 1,7% rok do roku, po wzroście o 0,3% rok do roku w poprzednich trzech miesiącach (Harmonogram), sezonowo wyrównane dane GUS ukazały się we wstępnym czytaniu 29 lutego.

Konsumpcja prywatna, od lat napędzająca polską gospodarkę, w IV kwartale uległa stagnacji w związku z odbudową osłabionych okresem pandemii oszczędności gospodarstw domowych oraz w obliczu stopniowego napływu uchodźców z Ukrainy. W rzeczywistości w czwartym kwartale konsumpcja gospodarstw domowych spadła o 0,1% rok do roku, po wzroście o 0,8% rok do roku w trzecim kwartale.

Inwestycje natomiast utrzymały się na dobrym poziomie, rosnąc o 8,7% rok do roku, co oznacza wzrost o 1,5 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim kwartałem.

„Oczekujemy trwałego ożywienia gospodarczego w 2024 roku, gdyż na koniec roku dynamika PKB powinna wzrosnąć do około 5% r/r” – podał PKO BP.

„Siłą napędową ożywienia gospodarczego będzie konsumpcja prywatna i inwestycje, wspierane ze środków unijnego Funduszu Odbudowy Pandemicznej. W całym 2024 roku spodziewamy się wzrostu PKB o 3,7% w porównaniu do 0,2% w 2023 roku” – podał także PKO BP.

Ogółem w czwartym kwartale konsumpcja wzrosła o 1,5% rok do roku, po wzroście o 1,3% rok do roku w poprzednich trzech miesiącach, wykazały także dane GUS.

Nakłady brutto na kapitał złagodziły swój spadek do -11,7% r/r po spadku o 28,1% r/r w trzecim kwartale.

W kontekście stagnacji spożycia gospodarstw domowych, ale spadku akumulacji brutto, popyt krajowy w okresie październik-grudzień spadł o 2,3% rok do roku, po spadku o 5,2% rok do roku w trzecim kwartale.

Dodatni wkład eksportu netto spadł w czwartym kwartale do +3,3 punktu bazowego z +5,9 punktu bazowego w poprzednich trzech miesiącach.

Dane GUS pokazały także, że w IV kwartale polski PKB wzrósł o 1% rok do roku wobec wzrostu o 0,5% rok do roku w okresie lipiec-wrzesień.

READ  Viking Sky Cruises: Pasażerowie zszokowani ceną podstawowych artykułów, pudełko chusteczek za 436 dolarów

W ujęciu kwartalnym w czwartym kwartale nie nastąpiła żadna zmiana, po wzroście o 1,1% kw/kw w trzecim kwartale.