Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

bne IntelliNews – Tusk mówi, że propozycja pociągnięcia szefa banku centralnego do odpowiedzialności karnej jest „gotowa”

bne IntelliNews – Tusk mówi, że propozycja pociągnięcia szefa banku centralnego do odpowiedzialności karnej jest „gotowa”

Premier Donald Tusk powiedział 19 marca, że ​​propozycja pociągnięcia do odpowiedzialności szefa Narodowego Banku Polskiego Adama Głabińskiego jest „gotowa” i zostanie przedstawiona „w najbliższych dniach”.

Jakakolwiek próba postawienia Głabińskiego przed Trybunałem Stanowym – specjalnym sądem badającym naruszenia konstytucji popełnione przez prezydenta i inne wysokie stanowiska w administracji – prawdopodobnie wywoła gniew rządu. EBC jest wrażliwy na kwestię niezależności prezesów banków centralnych w całym bloku.

Tusk nie podał żadnych szczegółów na temat propozycji, która musi zostać zatwierdzona w izbie niższej polskiego parlamentu.

„Propozycja jest przygotowana i gotowa. Zostanie przedstawiona w najbliższych dniach” – powiedział Tusk na konferencji prasowej w odpowiedzi na pytanie dziennikarza.

the Oskarżyła o powstanie centrowego rządu Donalda Tuska Głabiński w jawny sposób próbował pomóc rządowi PiS przed październikowymi wyborami, dokonując dwóch nieuzasadnionych obniżek stóp procentowych o 100 punktów bazowych, a także błędnie prognozując nieoczekiwany przychód banku centralnego w wysokości 6 miliardów złotych (1,38 miliarda euro). NBP faktycznie zanotował stratę na poziomie 20 mld zł). Rząd twierdzi również, że Głabiński, wieloletni zwolennik PiS, naruszył polską konstytucję, kupując obligacje rządowe i nie reagując w odpowiednim czasie na wysoką stopę inflacji w kraju.

Próba postawienia Głabińskiego w stan oskarżenia wiąże się z niepewnością prawną. Rząd zdaje się wierzyć, że do uchwalenia wniosku wystarczy zwykła większość w parlamencie, co zgodnie z prawem automatycznie zawiesza Głabińskiego.

Jednak w wydanym w styczniu wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego stwierdzono, że obecne przepisy dotyczące sposobu działania sądu państwowego stanowią naruszenie polskiej konstytucji. Zgodnie z orzeczeniem parlament musi zatwierdzić propozycję większością trzech piątych głosów, której nie ma rząd Tuska.

Rząd od dawna twierdzi, że Trybunał Konstytucyjny – powołany przez poprzedni rząd PiS do zapewnienia przychylnego orzekania – jest nielegalny.

Rząd Tuska pracuje obecnie nad rozwiązaniami mającymi na celu zreformowanie Trybunału Konstytucyjnego w celu przywrócenia jego niezależności w ramach granicznych wysiłków na rzecz przywrócenia praworządności w Polsce.

READ  Recenzja Nissana Navara PRO-4X z 2021 r.: Umiejętność dopasowania wyglądu twardziela

To z kolei żądanie Komisji Europejskiej, która w dalszym ciągu łączy pełne udostępnienie Polsce środków unijnych ze skutecznym wycofaniem reform sądownictwa PiS, które według Brukseli – wspierane orzeczeniami najwyższych sądów UE – wydrążyły polski sąd system.

Na słowa Tuska z 19 marca nie było reakcji Partii Narodowej.

Złoty również nie zareagował zbytnio, nieznacznie umacniając się wobec euro i dolara amerykańskiego.

W marcu Rada Polityki Pieniężnej banku centralnego – organ odpowiedzialny za ustalanie stóp procentowych w banku centralnym – podzieliła się w tej kwestii. Na marcowym posiedzeniu rady tylko sześciu członków – wszyscy powołani przez rząd PiS – poparło uchwałę sprzeciwiającą się rządowemu planowi zawieszenia Głabińskiego.

Zgodnie z decyzją zawieszenie lub odwołanie Głabińskiego „naruszyłoby niezależność Banku Centralnego i w rezultacie miałoby negatywne konsekwencje dla Polaków i polskiej gospodarki”.