Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Bogaty program Seminarium Sędziowskiego FEI i zajęć mistrzowskich Evy Müller na Mistrzostwach Polski Juniorów 2023

Bogaty program Seminarium Sędziowskiego FEI i zajęć mistrzowskich Evy Müller na Mistrzostwach Polski Juniorów 2023

– Tekst: Agata Grusica, pod redakcją Eurodressage – Zdjęcia © Wiktoria Roznowska & Liliana Jachimowicz

Edycja Mistrzostw Polski Juniorów w Ujeżdżeniu 2023, która odbyła się w dniach 22-24 września 2023 r., przedstawiła bogaty w akcję program, w którym kluczową rolę odegrała edukacja i rozrywka.

Hostowane po raz pierwszy Oswajanie Cichonia W Radzionkowie (POL) we współpracy z Polskim Związkiem Hodowców Koni (PZHK) w weekend odbyły się nie tylko krajowe czempionaty młodych koni w rozdzielonych klasach dla koni polskich i zagranicznych, ale odbyło się także seminarium sędziowskie FEI Young Horses, zorganizowane przez IDOC we współpracy z federacją Polskiego Klubu Dżokejów (PZJ), masterclass z Evą Müller i aukcja kuców ujeżdżeniowych.

Seminarium FEI było moderowane przez Suzanne Barup i Raphaela Saliha, którzy przez cały weekend byli mentorami i nadzorowali nominowanych sędziów.

Mistrzostwa Polski Koni Juniorów 2023

Mistrzostwa były bardzo udane dla Karoli Mazurek i gospodarza Mateusza Ciccio, którzy zdobyli medale w kilku kategoriach.

Konie polskie 4-letnie:

 • 1. Carola Mazurek na Si Donna Deluxe (po Don Deluxe x Insider) – hod. i wł. Caroli Mazurek
 • 2. Viktor Wojtarovic on Hop (po Florestano x Aaron HBC) – hod. Agnieszka Szymanek, wł. Krzysztof Schmidt
 • 3. Katarzyna Porożyńska-Pankau na Daisy VIL (po For Emotion x Weltstein) – hod./wł. Stefana Wilusia

Konie zagraniczne w wieku 4 lat:

 • 1. Mateusz Cichoń na Ebano (HANN, po Escamillo x Fiorano) – wł. Cichoń Dressage
 • 2. Mateusz Cichoń w Face Time (OLD, po Foundation x Sir Donnerhall) – hod. Gestut Lewitz, wł. Cichoń Dressage
 • 3. Urszula Krzewicka in Ontario (KWPN, po Cum Laude x Johnson) – hod. w Holandii, wł. Natalii Lesez

Karola Mazurek na SI Donna Deluxe

Konie polskie 5-letnie:

 • 1. Carola Mazurek na Vibrinie (po Belive In Me x Le Duc) – hod. Paweł Mazurek, wł. Carola Mazurek
 • 2. Olga Safronova na Foscolo (od Florestano x Insider) – hod. Paweł Mazurek, wł. Polina Borchardt-Kowalska
 • 3. Kinga Paszkiewicz na King of Heaerrts (po Furstentraum x Weltstein) – hod. Joanna Borza, wł. Kinga Paszkiewicz

Konie zagraniczne w wieku 5 lat:

 • 1. Kamil Puliński na Quando Dancier G (HANN, po Quando Unico x Danicer) – hod./wł. Pawła Gąsińskiego
 • 2. Tomasz Jasiński na Sirius Black (DSP, po Santana x Carrie Son) – hod. Belen Stud, wł. Tomasz Jasiński
 • 3. Oliwia Lavery – Sapiej na Magic Dream (OLD, po Mark Cain x Desperados) – wyhodowana w Niemczech, wł. Alexandra Schulke

Konie polskie w wieku 6 lat:

 • 1. Monika Sierpica w Gaszmie LA (po Gold Quaterback x Samba Hit) – hod. SK Dębno, wł. Szymona Cierpickiego
 • 2. Dominika Mucha in Babylon (po Somerheit x Accent) – hod. Ryszard Jakubczak, wł. Dominika Mucha
 • 3. Yvette Chuuk (na Dzjafie B (po Le Duc × Ramadan) – hod. Roman Borisyuk, wł. Claudia Nałęba
READ  Polski Festiwal trwa w New Britain z jedzeniem, przejażdżkami i mnóstwem zabawy

Konie zagraniczne w wieku 6 lat:

 • 1. Katarzyna Łukasik na Nabucco PP (HANN, po Negro x Jazz) – hod. Procima Ltd. Jej właścicielem jest Justyna Zakrzewska
 • 2. Mateusz Cichoń na Radius (SWB, po Revolution x OO Seven) – urodzony w Szwecji, wł. Cichon Dressage
 • 3. Kamil Puliński na Vivienese G (OLD, po Vivaldi x Bretton Woods) – hod./wł. Pawła Gąsińskiego

Konie w wieku 7 i 8 lat – Puchar Polski

 • 1. Marta Ginda w Dance For Me (OLD, autor: Diamond Hit x Chico’s Boy) – własność M.Ginda
 • 2. Ilona Janas na Ferrero Rocher (HANN, po First Ampere x Sir Oldenburg) – wł. Camille Ewicki
 • 3. Katarzyna Konarska w Indian Summer (HANN, Radisson x Stedinger) – wł. Marcin Konarski
Kurs mistrzowski Ewy Muller

Ewy Müller w Radzionku

Zajęcia mistrzowskie Evy Möller były niezwykle edukacyjnym elementem programu Mistrzostw Polski, a jej rad słuchało wielu zawodników, trenerów, sędziów i widzów. Muller bardzo szczerze opowiadała o swoim szkoleniu młodych koni i o tym, jak sędziowie wpływają na trenerów.

Powiedziała: „Komunikacja między nami jest bardzo ważna, ponieważ współpracujemy – my – trenerzy i dżokeje, nie działamy przeciwko sędziom. Poprzez trening musimy produkować konie i pokazywać konie tak, jak chcą sędziowie. Jesteśmy za to nagradzani dobry trening. Sędziowie mogą czasami mieć różne gusta. „Na przykład chcą, aby koń był bardziej wyrazisty i poruszający się do przodu, ważną kwestią jest nadal miękkość – wszyscy sędziowie to lubią, ale ich gusta mogą się różnić. A jeśli my, jeźdźcy, biorąc ich rada – są w stanie zmienić przedstawienie na lepsze, wtedy to działa.

Müller oferuje młode konie od 35 lat i zdobył ogromne doświadczenie.

„Wszyscy wiemy, ile treningu potrzebuje młody koń, a czasem mniej, ile czasu na odpoczynek pomiędzy treningami i jak powinna wyglądać rozgrzewka” – powiedziała. „To właśnie ostatecznie składa się na to doświadczenie. Nie bądź zbyt zmotywowany i nie stresuj konia za bardzo, bo pod koniec dnia pozbawia to młodego konia energii, siły, motywacji, a także chęci do pracy. „

Muller podkreślił znaczenie starannej selekcji w hodowli koni i przestrzegł hodowców przed wybieraniem ogierów, które cieszą się dużą popularnością. Połączenie reproduktor x matka musi być odpowiednie.

Mueller prowadzi kursy mistrzowskie dla młodych ludzi
Trening koni

„Pierwsze pytanie, kiedy wsiadam na konia, dotyczy oczywiście hodowli, ponieważ pochodzę z rodziny hodowców i pracowałem ze wszystkimi tymi ogierami hodowlanymi, więc hodowla jest dla mnie zawsze bardzo ważna, ale ostatecznie najważniejszy jest koń” – powiedziała. „Czasami zastanawiasz się, dlaczego ludzie łączą tę klacz z tamtym ogierem, bo wiesz, że to nie zadziała i nie zadziała”.

Eva była bardzo rzeczowa, jeśli chodzi o jakość zapewnianą w klinice i jazdę konną.

READ  Forbes Asia Best poniżej 1 miliarda w 2022 r.

„Konie tutaj również wykazują dobrą jakość” – powiedziała. „Widzę, że jeźdźcom czasami brakuje jakiegoś elementu podstawowej pracy, wyczucia i nastawienia, i zastanawiasz się, czy koń nadal wykonuje swoją pracę. Są dobrzy profesjonalni jeźdźcy, jak Karola Mazurek, Anna Mierzwińska czy Kamil Poliński i Polska. Zakwalifikowani do Olimpiada jako drużyna Znakomita. Jeśli chodzi o hodowlę, trzeba popracować nad klaczami i jechać do Niemiec, żeby zdobyć świetne klacze z dobrych linii żeńskich. Najlepsze ogiery, jakie można teraz dostać. Trzeba być bardziej selektywnym i nie tylko produkuj konia, ale hoduj go w mądry sposób”

Najlepszy źrebię Nimphybano na aukcji

Zapytana o reakcję Evy na często używane zdanie „Ale tych młodych koni nie zobaczysz już w Grand Prix”, odpowiedziała zupełnie odwrotnie. „90% młodych koni, na których jeździłem, zostało końmi GP. Czasami te młode konie były sprzedawane jeźdźcom, którzy nie byli w stanie wyprodukować koni GP, ale potencjał był. Z niemieckiej drużyny, która w tym roku startowała w Mistrzostwach Europy, jeździłem dwa z czterech koni w finałach Bundesligi – Bluetooth jeździł w 3, 4, 5 i finale, a także Thiago. Więc to nie do końca prawda. Dajesz im dobre doświadczenie jako młody koń, aby mogli tam jeździć i tam Czujesz się pewnie w powietrzu, ale jeśli wychodzisz „Wychodzisz na zewnątrz i widzisz, że koń nie jest gotowy, co wiąże się z dużą presją. Kiedy jako jeździec czujesz, że koń jest gotowy do pokazu, musisz iść wyjść i to zrobić. Dobrze jest, gdy ludzie mogą zobaczyć młodego konia i podążać za nim aż do poziomu lekarza rodzinnego, a także zobaczyć, jak dobry trening sprawia, że ​​koń rozwija się i osiąga najlepsze wyniki. „

Główna lekcja zakończyła się Aukcja kuców ujeżdżeniowych Wpisany do księgi stadnej PZHK prowadzonej przez Cichon Dressage. Najdroższym ogierkiem był Nimphybano (po Ebano x Franklin), który został sprzedany Camille’owi Iwickiemu za 15 500 euro. Średnia cena posagu wynosiła 11 000 euro.

Seminarium sędziowskie FEI dla młodych koni

Seminarium Sędziowania Młodych Koni FEI w Radzionkowie

Seminarium sędziowskie młodych koni FEI było moderowane przez: Susan Barup i Rafaela Saliha.

„Organizatorzy dobrze się nami zaopiekowali i mieliśmy dobre wsparcie, co znacznie ułatwiło przygotowania” – powiedział Salih. „Seminarium tutaj, w Polsce, było bardzo interesujące, ponieważ pracowaliśmy z filmami i oglądaliśmy konie w prawdziwych zawodach. Tego typu seminarium jest bardzo ważne, ponieważ młode konie mają dobrą jakość, ale nie są na tym samym poziomie, co filmy, które pokazaliśmy – dla koni bardziej zaawansowanych i koni lepiej przygotowanych Kandydatom bardzo miło było zobaczyć jedno i drugie.

„Poprosiliśmy uczestników, aby oceniali w parach i oceniali tak, jak robiliby to w prawdziwym życiu” – dodał Parup. „Odkryli, o ile szybciej jest to robione na żywo. W klasie możemy odtworzyć wideo i potwierdzić ocenę ale w życiu tak nie jest. – Ten prawdziwy. „Dobrze, że w procesie uczenia się można było połączyć jedno i drugie, a jednocześnie zrobić to w inny sposób” – zgadza się Saleh.

READ  Jonah Hill nienawidzi gwiazdy Superbad Christophera Mintza Plusa

Nominowani są sędziowie z takich krajów jak Gwatemala, Japonia, Litwa, Austria, Dania i Polska. Najpierw odbył się test pisemny z przepisów i zasad jazdy konnej, następnie ustny i praktyczny. Kandydaci musieli ocenić grupę koni 5- i 6-letnich za pomocą wideo, po czym następnego ranka odbyła się odprawa. Następnie odbył się kolejny test pisemny dla tych, którzy pierwszego dnia nie poradzili sobie dobrze z powodu stresu lub niezrozumienia pytań.

„To duża presja” – powiedział Salih. „Próbowaliśmy, aby poczuli się pewnie, ale sytuacja zawsze jest stresująca”.

Rafaela Saleha i Susan Barup

Kiedy zapytano Jak Polska może poprawić jakość pokazów młodych koni„Treningi i kliniki z najlepszymi trenerami, takimi jak Eva, to ogromny krok naprzód, to trening, trening, trening, prawda” – odpowiedział Parup. Saleh dodał: „Prawdziwe skupienie się na podstawach. To, co Eva zrobiła wczoraj, było naprawdę dobre, ponieważ w jasny sposób przestrzegała skali treningowej od punktu do punktu i to jest sposób na poprawę. Widzieliśmy konie dobrej jakości, a teraz naprawdę musimy wiedzieć, czego szukają i upewnić się, że oceniamy „Naprawdę” według skali szkolenia.

Saleh wyjaśnił, że kształcenie sędziów ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości tego sportu i dlatego Międzynarodowy Klub Sędziów Ujeżdżenia (IDOC) współpracuje z federacjami krajowymi.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy zorganizować seminarium wspólnie z Polską Federacją i IDOC, ponieważ bardzo zależy nam na jak największej promocji tego sportu, a jednocześnie zapewnieniu dobrym kandydatom możliwości dotarcia na takie seminarium” – powiedział Rafael. „Współpraca IDOC z Polską Federacją była dla nas naprawdę udana i to jest coś, co powinniśmy w dalszym ciągu wiele osiągać. Jesteśmy również wdzięczni Mateusz Cichoń Kto był gospodarzem naszego seminarium. „Było bardzo dobrze zorganizowane.”

Powiązane linki
Don Deluxe, Revolution, Dynamic Dream i Totilas Foals na aukcji hybryd Cichon Dressage 2021
Aukcja kuców Cichon 2018 sprowadza do Polski wysokiej jakości kuce ujeżdżeniowe
All in One, Sir Europe, Victory, Casablanca, Break Dance, Gigi Lady, E Smaragd zwycięzcami Czempionatu Polski Młodych Koni 2017
Fotorelacja: Zakończenie Międzynarodowego Sezonu Polskiego Ujeżdżenia 2014 z CDI Zakrzów 2014
Seminarium odświeżające FEI dla sędziów 2014 w Zakrzowie: „Sędzia z wyczuciem”
FEI organizuje seminaria odświeżające i kursy szkoleniowe mające na celu promocję superwizorów w Polsce
Seminarium sędziów FEI i delegatów technicznych na CDI Wrocław 2011
Ciężka praca wykonana na Seminarium Delegatów Technicznych FEI w CDI Wrocław 2011