Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Booker Prize ujawnia długą listę „zabawnych historii” | Nagroda Bookera

Kazuo Ishiguro po raz pierwszy zdobył Nagrodę Bookera w 1989 roku za The Remains of the Day. 31 lat później brytyjski autor znalazł się na długiej liście do nagrody 50 000 funtów z Klarą i słońcem, Jego pierwsza powieść od czasu zdobycia Literackiej Nagrody Nobla.

Opowieść Ishiguro o AF, czyli „sztucznym przyjacielu”, kupiona jako towarzyszka 14-letniej dziewczynce, jest jedną z 13 powieści rywalizujących o tegoroczną nagrodę Bookera, najpopularniejszą nagrodę książkową w Wielkiej Brytanii. Sędziowie chwalili autora, który był trzykrotnie nominowany na krótkiej liście, za „bolesny głos narracyjny – prawdziwie niewinne, bezinteresowne spojrzenie na dziwne zachowanie ludzi opętanych władzą, statusem i strachem”.

„To nie jest tylko powieść o technologicznej przyszłości” – powiedział sędzia. Rowan Williams, pisarz i były arcybiskup Canterbury. „To powieść o sile, naturze charakteru, wolności i miłości”.

Ishiguro robi cięcie wraz z kilkoma nazwiskami wagi ciężkiej, od, Richarda Powersa, na krótkiej liście nieopublikowanego jeszcze Bewilderment, o owdowiałym astrobiologu próbującym wychować swojego dziewięcioletniego syna, do Rachel Kosik, która zajmuje drugie miejsce na liście, w którym kobieta zaprasza artystę do odwiedzenia odległego regionu wybrzeża, w którym mieszka.

Sally Rooney, która była nominowana do nagrody Bookera za powieść „Zwykli ludzie” z 2018 roku, została pominięta przez sędziów za jej trzecią powieść „Piękny świat, gdzie jesteś”, wydaną we wrześniu. Sędziom nie udało się również wylosować krótkiej powieści Dona DeLillo Cisza.

Szybka porada

Longlista do Nagrody Bookera 2021

pokazać

Dziękujemy za twoją opinię.

„Większość z nas miała jedną lub dwie ulubione powieści, które naprawdę nas zszokowały, ale nie mogły przekonać innych, lub czasami była taka, którą uważaliśmy za naprawdę dobrą powieść, całkowicie satysfakcjonującą, ale całkowicie przełamującą nowy grunt lub zmieniającą horyzont w w taki sposób, w jaki mamy nadzieję, że zrobi to zwycięzca. W pokera?”, powiedział Williams.

„Kiedy myślisz o tym, co Booker wygrał przez lata, chcesz czegoś, co wyznacza nowy ślad… to nie znaczy, że szukasz dla niego nowości. Inną rzeczą dotyczącą zwycięzcy Bookera jest to, że aby być książką, którą ludzie lubią czytać, nazwij mnie staromodną. Jeśli chcesz. Nie chcesz czegoś tak eksperymentalnego, że byłoby to zbyt satysfakcjonujące dla autora i kilku bardzo wyrafinowanych krytyków. Chcesz czegoś, co sprawi, że ludzie przewracają strony ”.

Dyrektor Booker Prize Foundation, Gabi Wood, powiedziała, że ​​chociaż ostatnie długie listy Bookera „zwróciły uwagę na różne elementy nowoczesności w powieści: eksperymentalne formy, prace w niespotykanych gatunkach i nowicjusze”, tegoroczna lista była „bardziej niezwykła”. opowiadania w niej zawarte, za zasięg geograficzny jej poglądów i uznanie pisarzy, którzy przez wiele lat pracowali na wyjątkowo wysokim poziomie”.

„Chcesz czegoś, co wyznacza nowy ślad”: sędzia Rowan Williams, były arcybiskup Canterbury Zdjęcie: Tim Irlandia / PA

Obejmujący cały świat skład Bookera rozciąga się od A Passage North, pisarza Sri Lanki Anuka Audpragasama, w którym Krishan podróżuje z Kolombo do rozdartej wojną Północnej Prowincji na pogrzeb, po dwukrotnie nominowanego autora Bookera, Damona Galgota The Promise. Film The Promise, którego akcja rozgrywa się na farmie poza Pretorią, opowiada o białej południowoafrykańskiej rodzinie, która nie dotrzymuje obietnicy złożonej czarnej kobiecie, która pracowała z nimi przez całe życie.

Do Galguta do długiej listy dołącza koleżanka z RPA Karen Jennings, której powieść „Wyspa”, opowiadająca o starym latarniku, który znajduje nieprzytomne zwłoki uchodźcy na swojej plaży, została opublikowana przez małą niezależną prasę Holland House Books.

świat książek Booker od dawna narzekał na decyzję o otwarciu swoich drzwi dla amerykańskich autorów. W tym roku na długiej liście znalazło się pięciu brytyjskich autorów wraz z czterema Amerykanami. Do powieści Ishiguro i Canadian Cusk dołączają koleżanki z Wielkiej Brytanii, Frances Spafford Light Perpetual, które wyobrażają sobie przyszłość pięciorga dzieci zabitych w blitzkriegu, China Room Sunjeeva Sahoty, który łączy historię młodej panny młodej w wiejskim Pendżabie w 1929 roku. młodego człowieka w 1999 r., a także brytyjsko-somalijskiej pisarki Nadifa Muhammad The Fortune Men, gdzie Mahmud Matan jest podejrzany o zamordowanie sklepikarza w Tiger Bay w Cardiff w 1952 r.

Tymczasem Amerykanie połączyli siły z siłami, które zdobyły nagrodę Pulitzera Patricia Lockwood, wybrany do imponującego debiutu Nobody Talks About This, w którym prawdziwe życie wkracza do świata kobiety znanej z wirusowych postów w mediach społecznościowych, opowieści Maggie Shipstead o pilotce, która znika w 1950 roku, próbując latać. The World, The Great Circle i pierwsza powieść Nathana Harrisa „Słodycz wody”, której akcja rozgrywa się pod koniec wojny secesyjnej.

Długa lista została uzupełniona przez A Town Called Solace kanadyjskiej pisarki Mary Lawson, której akcja rozgrywa się w północnym Ontario w 1972 roku, kiedy zaginęła ośmioletnia siostra Clary, Rose.

Williams i jego koledzy sędziowie – prezydent Maya Jasanoff, historyk; pisarka i redaktorka Horatia Harrod; Aktorka Natasha McCalone. Powieściopisarz i profesor Chigozie Obioma – Przeczytaj 158 książek, aby wymyślić ich długą listę 13 książek.

Według Jasanoffa książki łączy „zdolność wchłonięcia czytelnika w niezwykłą historię i uczynienia tego dowcipnym i charakterystycznym głosem”.

“Wielu z nich zastanawia się nad tym, jak ludzie zmagali się z przeszłością – czy to osobistymi doświadczeniami żalu lub dezintegracji, czy też spuścizną niewolnictwa, apartheidu i wojny domowej. Wielu z nich bada intymne relacje pod wpływem stresu, a za ich pośrednictwem zastanawiają się nad ideami wolności i zaangażowanie, czy też w „Co czyni nas ludźmi”. „Szczególnie w czasie pandemii wybrzmiewa fakt, że wszystkie te książki zawierają ważne rzeczy do powiedzenia na temat natury społeczeństwa, od małej i odizolowanej cyberprzestrzeni po niezmierzoną przestrzeń cyberprzestrzeni. ”

Lista sześciu książek zostanie ogłoszona 14 września, a zwycięzca 3 listopada.

READ  Dlaczego nie ma czarownic (czy Ciri będzie jedną?)