Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Była Teffi mleczarz w Skrzypek na dachu 87 – The Hollywood Reporter

Była Teffi mleczarz w Skrzypek na dachu 87 – The Hollywood Reporter

Chaim Topol, izraelski aktor i piosenkarz o swobodnym usposobieniu, który sezon po sezonie wcielał się w mleczarza Teffi w Skrzypek na dachu Na scenach na całym świecie iw nominowanej do Oscara roli w filmowej adaptacji Normana Jewisona z 1971 r. He’s Dead. Miał 87 lat.

stowarzyszona prasa, Cytując izraelskich przywódcówpoinformował, że Topol zmarł w czwartek w Tel Awiwie.

Pierwsza międzynarodowa gwiazda filmowa Izraela, Topol, zagrał słynnego włoskiego astronoma Galileo Galilei Galileo (1975); Amerykański naukowiec, dr Hans Zarkov, w kultowym klasyku science fiction Błysk Gordona (1980); oraz Milos Colombo, grecki przemytnik i sojusznik Jamesa Bonda Rogera Moore’a, w Tylko dla twoich oczu (1981).

Jako polski człowiek rodzinny, Berel Jastrow, odegrał kluczową rolę w fabule dwóch popularnych seriali ABC z lat 80. wiatry wojny I Wojna i pamięćoba oparte na powieściach Hermanna Wouka.

W parowaniu, które z pewnością doceni swat, Topol wyrównał swoją własną ocenę Tewje ponad 3500 razy w ciągu ponad czterech dekad, zaczynając od produkcji w języku hebrajskim w jego ojczyźnie, gdy miał 30 lat.

Występował także jako żydowski hodowca bydła mlecznego i ojciec pięciu córek – i wykonywał tak kultowe piosenki, jak „Sunrise, Sunset”, „Tradition” i „If I Were a Rich Man” – na West Endzie w połowie lat 60. Broadwayu w latach 1990-1991, otrzymując przy okazji nominację do nagrody Tony.

„Ile osób jest znanych jednej części? Ile osób jest znanych w moim zawodzie na całym świecie? Więc nie narzekam.” Powiedział w wywiadzie z 2015 roku. Więc tak, wiele osób to widziało [Fiddler]I to nie jest złe”.

Chaim Topol, najstarszy z trojga dzieci, urodził się w Tel Awiwie 9 września 1935 roku. Jego ojciec Jakub był tynkarzem, a matka Emrilla krawcową. Pracował jako drukarz w gazecie, jednocześnie uczęszczając na wieczorne zajęcia w szkole średniej, a następnie przez rok mieszkał w kibucu.

READ  Lena Dunham poślubiła swojego chłopaka Louisa Felbera podczas sekretnej ceremonii w weekend

Doświadczenie artystyczne zdobywał w armii izraelskiej, gdzie występował i śpiewał w wędrownej trupie teatralnej. Po odbyciu służby doskonalił swoje umiejętności sceniczne w całym kraju przez trzy lata w trupie teatralnej kibucu, którą założył wraz z przyjaciółmi w 1957 roku.

Topol dokonał przełomu, kiedy został obsadzony w roli imigranta z Bliskiego Wschodu, który walczy o utrzymanie rodziny w Izraelu w Salah Szabaty (1964). Satyra społeczna była hitem w domu, była nominowana do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny, a wówczas 29-letni Topol odebrał Złoty Glob dla najbardziej obiecującego debiutanta za zagranie postaci po pięćdziesiątce. (Topol grał tytułową rolę w sztuce będąc w wojsku).

Dwa lata później zadebiutował w anglojęzycznym filmie u boku Kirka Douglasa Rzucaj gigantyczne cienie (1966), grając wodza Beduinów w dramacie rozgrywającym się podczas wojny arabsko-izraelskiej w 1948 roku.

Na prośbę przyjaciół Topol przyjechał do Nowego Jorku, aby zobaczyć Zero Mostela w roli Tewje Szolema Alejchema w oryginalnej broadwayowskiej produkcji Hala Prince’a z lat 1964-1972. Skrzypek na dachu, z muzyką Jerry’ego Booka, tekstami Sheldona Harnicka oraz reżyserią i choreografią Jerome’a ​​Robbinsa. Następnie przez 10 tygodni grał mleczarza w Izraelu, zastępując chorego Shmuela Rudensky’ego.

Książę Tobol widział V.I Salah Szabaty Zaprosił go do przetestowania przywództwa w londyńskich produkcjach skrzypek Kiedy wyprowadziłem się z Broadwayu w 1966 roku.

„Nie mogli uwierzyć, że to ja poszedłem na przesłuchanie, ponieważ byłem taki młody! Spodziewali się Salaha, który był tak stary. Nie ja!” On Powiedział. „Nie znałem angielskiego. Uczyłem się piosenek. Zaśpiewałem „Gdybym był bogaczem”, a potem inną piosenkę z skrzypek. To był pierwszy test w moim życiu.

Zapytali mnie, ile razy widziałem program. Powiedziałem, że może cztery razy. Nie mogli zrozumieć, skąd znam wszystkie ruchy, wszystkie piosenki z serialu. Powiedziałem: „Nie, nie rozumiesz. .. Obecnie występuję w Fiddler w Tel Awiwie!

READ  Fani „AGT” są tak zdumieni, gdy dowiadują się prawdy o przeszłości finalistki z 2022 roku, Sarah James

Po zatrudnieniu zaczął jeździć do Topola po tym, jak brytyjscy producenci mieli problemy z wymówieniem jego imienia.

Dostał główną rolę w filmowej wersji Jewisona w United Artists pomimo nacisków ze strony Mostela, Roda Steigera, Danny’ego Kaye i Franka Sinatry, aby zagrali tę rolę. Został ustawiony „może dlatego, że byłem tańszy”, jest Powiedzieć Poczta jerozolimska w roku 2013.

W swojej recenzji pt. THR Zauważył, że Topol nasycił swój występ „całą sympatią, siłą i humorem, jakich wymaga. Jego głos mówiący jest wspaniały, a jeśli jego głos śpiewający jest niedoskonały, wydaje się to odpowiednie do charakterystyki”.

Skrzypek na dachu Był nominowany do najlepszego filmu i Topola dla najlepszego aktora, ale link francuski A współgwiazda Gene Hackman rządził nocą rozdania Oscarów. Mimo to Topol otrzymał Złoty Glob dla najlepszego aktora w filmie komediowym lub musicalu.

Uwzględniono również jego CV na dużym ekranie przed zimą (1968) Objazd u boku Mii Farrow w publiczne oko (1972) Reżyseria: Carol Reed.

Ostatni raz Topol Tevey pojawił się na scenie w Bostonie w 2009 roku, został wyrzucony z gry po kontuzji barku.

Rok później założył Jordan River Village, gdzie bawią się ciężko chore dzieci. (Jego inspiracją był Paul Newman Hall w kampusie Wall). Był także członkiem zarządu Variety Israel, organizacji non-profit, która pomaga dzieciom ze specjalnymi potrzebami, niezależnie od religii, rasy czy płci.

W 2015 roku otrzymał od swojego rządu prestiżową nagrodę Israel Lifetime Achievement Award.

Wśród ocalałych była jego żona Galia, którą poślubił w październiku 1956 roku. Mieli troje dzieci: Omara, Udaja i Anata.