Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ceny domów w Australii spadają o 20%, jeśli stopy procentowe wzrosną

Ceny domów mogą spaść dzięki głównemu czynnikowi w gospodarce australijskiej, która poprawia się szybciej niż ktokolwiek się spodziewał.

Coraz bardziej prawdopodobne jest, że stopy procentowe wzrosną szybciej niż oczekiwano, a to może obniżyć ceny domów nawet o 20 procent za każdy 1 procent wzrostu.

Eksperci uważają, że Bank Rezerw Australii (RBA) prawdopodobnie będzie musiał podnieść stopy procentowe wcześniej niż oczekiwano ze względu na rosnącą inflację.

Felicity Emmett, główna ekonomistka ANZ, powiedziała, że ​​raport o inflacji z zeszłego tygodnia skłonił do przemyślenia perspektyw Australii na następny rok.

„To bardzo różniło się od tego, czego prawie wszyscy się spodziewali” – powiedziała news.com.au.

Powiedziała, że ​​początkowo uważano, że wąskie gardła w dostawach spowodowane pandemią spowodują jedynie tymczasowy wzrost cen towarów, ale wydaje się, że pojawiły się również początki wzrostu płac.

„Prawdopodobnie niedobór siły roboczej doprowadzi do wyższych płac” – powiedziała.

„To trwała przewaga”.

Każdy wzrost płac może również podnieść inflację, która mierzy koszty życia i to, jak drogie jest dla ludzi kupowanie określonych towarów i usług.

Wydaje się, że to już się dzieje, ku zdumieniu ekspertów.

Oczekiwano, że RBA nie podniesie stóp, dopóki inflacja nie znajdzie się w docelowym przedziale 2-3 proc.

Wcześniej przewidywał, że stanie się to w połowie 2023 r., co doprowadzi do możliwego wyższego wskaźnika w 2024 r.

Jednak kwartał wrześniowy pokazał, że inflacja była już w tym przedziale – 2,1 proc.

„Jesteśmy już w zakresie docelowym” – powiedział Emmett.

Skłoniło to wielu ekspertów do przekonania, że ​​Bank Rezerw Australii podniesie stopy procentowe przed 2024 r.

Emmett powiedział, że tylko 1% podwyżka stóp może obniżyć ceny domów o 20%, ponieważ modele RBA pokazują, że ceny mogą spaść nawet o 30%.

READ  Coles sprzedaje Roll'd w supermarketach

Jednak Emmett powiedziała, że ​​spodziewa się, że Bank Rezerw Australii złagodzi rozmowy o podwyżce stóp na jutrzejszym posiedzeniu.

„To mało prawdopodobne (wkrótce nastąpi podwyżka)” – powiedziała news.com.au.

„Naprawdę chcą widzieć inflację bliską 2,5 procent przez kilka kwartałów, zanim będą pewni, że inflacja utrzyma się w docelowym zakresie … zanim zacznie podnosić stopę pieniężną. W tym momencie wydaje się mało prawdopodobne, że to nastąpi przed 2023”.

Emmett wierzy, że nawet gdy RBA zacznie podnosić stopy procentowe, stanie się to powoli i że RBA będzie świadomy wpływu na ceny domów i wydatki ludzi.

„Nie chcą być za wcześnie, aby podnieść stopy i wyciągnąć pulę mrugnięcia” – powiedziała.

Inni eksperci, w tym główny ekonomista AMP Capital, Shane Oliver, uważają, że Spadek cen będzie niewielki.

„Możesz zauważyć 5-procentowy spadek, ale nie zobaczysz awarii” – powiedział news.com.au.

„Myślę, że zobaczymy cykliczne spowolnienie w 2023 r. – nie sądzę, żeby doszło do krachu ani niczego innego”.

Jednakże, podczas gdy duży nacisk położono na stopę gotówkową Banku Rezerw, która wpływa na zmienne stopy procentowe, niektóre banki faktycznie podniosły stopy stałe.

Wpływa to już na nowych nabywców i ograniczy kwotę, na jaką mogą sobie pozwolić, utrudniając niektórym uzyskanie kredytu hipotecznego i działając jako natychmiastowy czynnik zniechęcający do cen domów.

„Mniej więcej połowa wszystkich nowych kredytów to kredyty o stałym oprocentowaniu, więc napływają one na rynek mieszkaniowy szybciej niż proponowane podwyżki płynności (RBA)” – powiedział Emmett.

Innym ważnym czynnikiem, który może wpłynąć na rynek nieruchomości, jest powrót zagranicznych studentów i innych imigrantów, gdy Australia ponownie otworzy swoje granice dla tych zagranicznych przybyszów w przyszłym roku.

Prawdopodobnie zwiększy to popyt na mieszkania, chociaż Emmett powiedziała, że ​​nie jest jasne, jaki będzie to miało wpływ.

READ  Stephen R. Brownlee 1986-2021 | Wiadomości, sport, praca

Dla tych, którzy są zaniepokojeni skutkami potencjalnych podwyżek stóp procentowych, Oliver powiedział, że mogą podjąć działania już teraz.

„Dla ludzi, którzy ustalili (swoje stopy procentowe) na 2 procent w ciągu najbliższych kilku lat, powinni spróbować zmniejszyć swój kredyt hipoteczny tak szybko, jak to możliwe, jeśli mogą” – powiedział.

Przeczytaj powiązane tematy:koszty utrzymania