Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Christina Gramm: Wstydliwa reakcja zarządcy nieruchomości po tym, jak matka czwórki dzieci próbowała negocjować podwyżkę czynszu w Sydney

Christina Gramm: Wstydliwa reakcja zarządcy nieruchomości po tym, jak matka czwórki dzieci próbowała negocjować podwyżkę czynszu w Sydney

Autor: Sarah Liversidge dla Daily Mail Australia

10:38 19 listopada 2023, aktualizacja 11:41 19 listopada 2023

Samotna matka została dotknięta ogromną podwyżką czynszu po próbie negocjacji, gdy właściciel podniósł cenę jej domu.

Christina Gramm, matka czwórki dzieci, ze wschodnich przedmieść Sydney, otrzymała od właściciela zawiadomienie, że jej czynsz wzrośnie z 800 dolarów tygodniowo do 1100 dolarów.

Kiedy zamiast tego 45-letni strażak zaproponował, że zapłaci 975 dolarów, agent wrócił i zażądał 1200 dolarów tygodniowo.

Obecnie w Nowej Południowej Walii nie ma przepisów zabraniających takiej praktyki.

Christina Gramm, matka czwórki dzieci z Sydney, została dotknięta ogromną podwyżką czynszu z 800 dolarów tygodniowo do 1200 dolarów

„Wydaje się to naprawdę niesprawiedliwe i śmieszne, że pójdą o krok dalej i powiedzą, że pogorszymy sytuację” – stwierdziła pani Gramm. Herold poranka w Sydney.

Próbowała obciąć wydatki na życie w obliczu kryzysu kosztów życia w kraju, a jej brat wprowadził się do jej domu, aby pomóc w spłacie rosnących kosztów wynajmu.

Pani Gramm rozważa obecnie przeprowadzkę do wynajętego lokalu z trzema sypialniami i zamieszkanie w garażu.

Wezwała do zaprzestania nadmiernych podwyżek czynszów, z którymi Australijczycy coraz częściej spotykają się na historycznie ciasnym rynku wynajmu.

„Nawet gdyby udało im się to zmniejszyć o 25 procent” – powiedziała.

„Jako twardogłowi, właśnie w zeszłym roku dostaliśmy podwyżkę, która wynosi zaledwie 4,5 procent, co nie jest zgodne z inflacją” – dodał.

Pani Gram wezwała do zaprzestania nadmiernych podwyżek czynszów, które wzrosły w wyniku kryzysu mieszkaniowego w kraju

Krajowy wskaźnik pustostanów na wynajem osiągnął w tym miesiącu nowy rekord, a nowe dane wskazują na pogarszające się warunki wynajmu w Sydney i Melbourne.

Według najnowszego raportu PropTrack Market Insight wskaźnik pustostanów w Australii spadł w ciągu miesiąca do 1,02%.

Jest to nowy rekord w porównaniu z poziomem 1,10 proc. odnotowanym we wrześniu i znacznie poniżej 3 proc., co uważa się za zdrowy wskaźnik pustostanów.

Eksperci ostrzegają, że rosnące czynsze spowodują wzrost wskaźnika bezdomności w całym kraju.

READ  Prezydent Armenii: Chcemy, żeby Moskwa broniła nas przed Turcją i Azerbejdżanem

Chociaż istnieje prawo stanowiące, że wynajmujący może podwyższyć czynsz najemcy tylko raz na 12 miesięcy, nie ma ograniczeń co do kwoty podwyżki czynszu.

Rząd Minnis wykluczył ustalenie górnego limitu czynszów.

„Uważamy, że będzie to miało wpływ na podaż i musimy ją zwiększyć” – powiedział Means na początku tego roku.

„Zdecydowana większość rynku wynajmu i nowa podaż na rynku Nowej Południowej Walii musi być zapewniana przez sektor prywatny”.

Przeczytaj więcej: Australijski właściciel ujawnia szokujący powód, dla którego nie wynajmuje „samotnym kobietom”

Najemcy mają możliwość walki z nadmiernymi podwyżkami czynszu przed Sądem Cywilnym i Administracyjnym stanu Nowa Południowa Walia.

Jednak dyrektor naczelny Federacji Najemców Nowej Południowej Walii, Leo Patterson Ross, powiedział, że wielu najemców nie decyduje się na taką opcję ze względu na długotrwały proces.

Patterson Ross powiedział, że przepisy zapobiegające nadmiernym podwyżkom czynszów mogą stanowić część szerszych planów zwiększenia podaży w celu rozwiązania problemu dotkliwego niedoboru dostępnych mieszkań w stanie.

W ustawie ACT czynsze są ograniczone do stopy inflacji plus 10 procent.

Patterson Ross powiedział, że jakiekolwiek długoterminowe rozwiązania dotyczące podaży nie pomogą najemcom takim jak pani Gramm w ich dzisiejszej sytuacji.

Stwierdził, że potrzebne są lepsze regulacje dotyczące mieszkalnictwa, które należy postrzegać jako usługę podstawową, a nie tylko inwestycję dla kupujących.

Komisarz ds. czynszów stanu Nowa Południowa Walia, Trina Jones, powiedziała, że ​​istnieją zasady zapobiegające nadmiernym podwyżkom czynszu za pośrednictwem Trybunału Cywilnego i Administracyjnego stanu Nowa Południowa Walia.

„Jeśli czynsz wzrośnie o 50%, to będzie powyżej poziomu rynkowego. Gorąco zachęcam najemców do zakwestionowania tej decyzji w sądzie” – powiedziała.

Pani Jones zachęcała najemców, aby sprawdzali, czy podwyżki czynszów są nadmierne, za pomocą narzędzia do śledzenia czynszów Tenants Union.

READ  Australijskie ceny domów: Boom na rynku nieruchomości jest nie do utrzymania, banki się boją i mogą wkrótce wywołać kłopoty