Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ukraińscy pracownicy wyjeżdżają z Polski do Niemiec w poszukiwaniu wyższych zarobków

Ukraińscy pracownicy wyjeżdżają z Polski do Niemiec w poszukiwaniu wyższych zarobków

02:42

Obejrzyj: Aljosa Milinkovic donosi z Warszawy o ruchu Ukraińców

Według nowych danych Ukraińcy wyjeżdżają z Polski do innych krajów Europy, zwłaszcza do Niemiec, w poszukiwaniu lepszej jakości życia i wyższych zarobków. Wzbudziło to obawy dotyczące wpływu na polską gospodarkę, która pozostaje w dużym stopniu uzależniona od ukraińskiej siły roboczej.

W małej kawiarni niedaleko biznesowej dzielnicy Warszawy CGTN Europe siedziała ze swoim ukraińskim właścicielem Ołehem Yarovym. Trzydziestoletni biznesmen przyjechał z żoną do Polski niemal dekadę temu i postanowił otworzyć kawiarnię w stolicy Polski.

Z biegiem czasu firma rozrosła się do sieci 17 kawiarni i restauracji na terenie Polski i Czech, która obecnie zatrudnia ponad 100 osób. „Zdecydowana większość z nich pochodzi z Ukrainy” – mówi.

Część z nich zdecydowała jednak niedawno, że nie chce pozostać w Polsce – ani wracać na Ukrainę. Zamiast tego wolą szukać lepszej przyszłości na Zachodzie.

Czytaj więcej:

Zanieczyszczone rzeki w Wielkiej Brytanii stały się „wysypiskiem odpadów przemysłowych”

Izrael nakazuje ewakuację szpitali, a eksperci ONZ ostrzegają przed ludobójstwem w Gazie

Lit: „białe złoto”, które zmienia gospodarkę

„W ubiegłym roku 10 procent naszych pracowników powiedziało nam, że chce pracować gdzie indziej”. wyjaśnia Ouellet. „Wyjechali na zachód, aby pracować nad trwałą zmianą miejsca zamieszkania. Nie było to zbyt katastrofalne.

Niektórzy wrócili na Ukrainę „prawdopodobnie w większej liczbie niż ci, którzy udali się do Niemiec czy Kanady” – mówi. Jednak ostatnie dane wskazują, że Polska szybko traci zdolność polegania na taniej sile roboczej przybywającej za granicę.

Setki tysięcy Ukraińców opuszcza Polskę i kieruje się na zachód w poszukiwaniu wyższych zarobków i lepszych świadczeń.  /CFP

Setki tysięcy Ukraińców opuszcza Polskę i kieruje się na zachód w poszukiwaniu wyższych zarobków i lepszych świadczeń. /CFP

Setki tysięcy Ukraińców opuszcza Polskę i kieruje się na zachód w poszukiwaniu wyższych zarobków i lepszych świadczeń. /CFP

Dzieje się tak pomimo faktu, że w wyniku konfliktu na Ukrainie Polska tymczasowo przyjęła największą na świecie liczbę wysiedleńców Ukraińców. Według niedawnego badania przeprowadzonego przez wiodącą polską agencję zatrudnienia EWL i Uniwersytet Warszawski, od lutego 2022 r. granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 4 miliony Ukraińców. To dodatek do 2 milionów osób, które już tam pracowały, wypełniając brak siły roboczej. Zostawiły go miliony Polaków, którzy wyjechali do krajów Unii Zachodnioeuropejskiej.

READ  Jak Europejski Bank Inwestycyjny podejmuje ryzyko związane z finansowaniem morskiej energetyki wiatrowej

Ale teraz setki tysięcy Ukraińców idą za przykładem swoich polskich odpowiedników, wyjeżdżając na Zachód, zwabieni wyższymi zarobkami i lepszymi świadczeniami. W pierwszym półroczu 2023 roku z Polski wyjechało ok. 350 tys., z czego ok. 150 tys. trafiło do Niemiec, gdzie w tym okresie łączna liczba ukraińskich migrantów wzrosła o 410 tys.

Głównym powodem exodusu jest Mali – mówi Michalina Siljevic, dyrektor ds. rozwoju gospodarczego w polskiej agencji zatrudnienia EWL. „Są wyższe stawki wynagrodzeń. Dostęp do systemu świadczeń jest znacznie lepszy z punktu widzenia zysków finansowych. Oczywiście najważniejszy wpływ mają pieniądze” – mówi. „Ale myślę, że ciekawość też jest elementem.”

Badanie europejskiego lobbingu wykazało również, że dobrze rozwinięta sieć Ukraińców w Niemczech pomaga w przesunięciu migracji, podczas gdy lepsza opieka medyczna i obowiązkowe lekcje języka niemieckiego organizowane przez rząd dla uchodźców pomagają Ukraińcom w integracji. W raporcie wskazano, że polski rząd zapewnia również bezpłatne szkolenia językowe dla uchodźców, ale nie są one obowiązkowe, w wyniku czego Ukraińcy lepiej integrują się ze społeczeństwem niemieckim niż polskim.

Jeśli ta tendencja się utrzyma, polska gospodarka może znaleźć się w trudnej sytuacji, ze starzeniem się społeczeństwa i już rosnącym niedoborem rąk do pracy. Oprócz utraty wartościowych pracowników, kraj straci także tych Ukraińców, którzy wydają swoje pensje, pomagając ożywić lokalną gospodarkę w miastach w całym kraju.

Ukraińscy pracownicy wyjeżdżają z Polski do Niemiec w poszukiwaniu wyższych zarobków

udział w Storyboard:Cotygodniowy biuletyn W każdy piątek przedstawiamy Ci to, co najlepsze w CGTN