Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czas na plany wycofania węgla zgodne z Paryżem w Europie Środkowej i Wschodniej – EURACTIV.com

Działacze ekologiczni piszą, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej muszą ustalić krajowe daty wycofania węgla najpóźniej do 2030 r., Aby dostosować się do celów klimatycznych porozumienia paryskiego.

Autorzy: Elif Gündüzyeli, Can Europe ; Thomas Jungworth Centrum Transportu i Energii, Republika Czeska ; Wojciech Szymalski, Instytut Zrównoważonego Rozwoju, Polska, A; Ten uwodziciel, Focus, Słowenia.

W miarę nasilania się dyskusji na temat wycofywania węgla w Czechach, Słowenii i Polsce liberalizacja nie jest już kwestią „czy”, ale kwestią „kiedy” i „jak” dla tych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Rozwój i przegląd długoterminowych strategii krajowych w tych krajach wzmaga presję polityczną, aby zdefiniować i uwzględnić wczesną datę wycofania węgla ze strategii.

Jaki plan jest zgodny z Paryżem dla węgla w Unii Europejskiej? Warunkiem wstępnym jest ustalenie krajowych terminów wycofania Do 2030 roku Najpóźniej po uczciwych, kompleksowych, adekwatnych i terminowych planach przeniesienia. W Słowenii i Polsce rządy przygotowują długoterminowe strategie narodowe (LTS), aw Czechach planuje się rewizję przestarzałego LTS – wkrótce! Wyznaczenie wczesnych terminów w ramach wizji 100% odnawialnych źródeł energii pozwoli na płynne modelowanie planów długoterminowych i wskaże konkretne kroki w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej przed 2050 r.

Rządy te mają jedyną w swoim rodzaju szansę skorzystania z bezprecedensowego wsparcia finansowego UE. Szczera wola polityczna wycofania węgla w 2030 r. Przyniesie większe i szybsze korzyści. Nowa Budżet Unii Europejskiej i fundusze naprawcze Zapewnienie znacznej kwoty wsparcia finansowego (patrz tabela 1) w celu stymulowania inwestycji i środków wsparcia, zarówno w zakresie inwestycji w energię odnawialną, efektywność energetyczną i elektryfikację transportu, jak również zainicjowanie reform, które uczynią tę transformację sprawiedliwą i sprawiedliwą, zapewniając godne miejsca pracy możliwości, nowe umiejętności i dobrobyt społeczny. Do tego dochody generowane przez system handlu uprawnieniami do emisji Aktualizacja I Fundusze innowacyjneŁatwo dostępne, aby pomóc w promowaniu szybkiej i sprawiedliwej transformacji infrastruktury energetycznej.

READ  Nowe ciastka Mac & Cheese Crispbakes firmy Aldi wywołują szał wśród kupujących

Co więcej, ogień węgla przygasa Ceny ETS osiągnęły historyczne maksima. Operatorzy elektrowni i kopalni są w kolejce do pozbycia się swojego majątku raczej wcześniej niż później. Jeśli rządy dostatecznie wcześnie ustalą realistyczną datę wycofania węgla i kompleksowe plany JT, lokalne społeczności będą miały szansę uczynić przejście na sprawiedliwe, korzystając z dostępnych środków.

W Słowenii konsultacje społeczne w sprawie krajowej strategii wydobycia węgla zakończyły się w zeszłym miesiącu propozycją zaprzestania wydobycia węgla do 2033 r. Propozycja ta spotkała się z apelami niektórych ministrów, związków zawodowych i władz lokalnych z przedmiotowego regionu o dalsze wykorzystywanie węgla. Z jednej strony do 2042 roku i ostrzeżenia aktywistów ekologicznych, że 2030 to już za późno. Ponieważ ostateczna decyzja będzie miała charakter polityczny, może zignorować niszczycielskie aspekty finansowe i konsekwencje zdrowotne eksploatacji elektrowni Poweroštanj po 2030 r.

W Czechach decyzja rządu została odroczona w wyniku głębokiego wewnętrznego starcia między 2033 a 2038 rokiem, jako proponowanych terminów wycofywania węgla. Są szanse, że nie przejmie go przed następnymi wyborami parlamentarnymi w październiku. Niemniej jednak wydaje się, że rynek jest liderem, a gospodarki wycofają się z węgla wcześniej niż jakiekolwiek regulacje. Rząd powinien zastanowić się nad tymi nowymi realiami podczas przeglądu i aktualizacji przestarzałej iw dużej mierze źle wykonanej Narodowej Strategii Klimatycznej w nadchodzącym roku.

Ponadto Polska walczy o sprostanie wysokim wymaganiom środowisk górniczych, które od wielu lat są traktowane jako koncesje. W połowie kwietnia 2021 r. Rząd osiągnął porozumienie ze związkami zawodowymi pracowników węgla kamiennego o zaprzestaniu eksploatacji kopalń do 2049 r. Porozumienie to wymaga znacznej pomocy ze strony państwa w celu utrzymania kopalń w eksploatacji ze względu na lata ciężkich i nieustannych. narastająca zapaść finansowa. Obecne poziomy kredytów węglowych, które się nie opłacą.

Jak dotąd droga do 2049 roku jest nieprzewidywalna i jest bardzo prawdopodobne, że warunki rynkowe spowodują wcześniejsze zamknięcie większości kopalń. Tymczasem dla niektórych koniec węgla brunatnego stał się rzeczywistością. W Polsce Wschodniej ZE PAK planuje wycofać węgiel do 2030 roku i tak się stało O zrzucaniu nowych projektów kopalni węgla brunatnego. Jest to poważna zmiana w stosunku do zaledwie dwóch lat temu, kiedy planowano nowe kopalnie węgla. Polski LTS powinien wytrzymać tę falę i przyspieszyć całkowite wycofywanie węgla.

READ  Loteria Vax Million Dollar oferuje nagrody osobom, które zostały zaszczepione

Harmonogram wycofywania węgla dostosowany do Paryża pomógłby również wielu regionom zależnym od węgla, które je zaprzestały Regionalny plan przejścia na sprawiedliwość , Ponieważ zapewni jasne wytyczne polityczne. Zobowiązania krajowe do wycofania węgla do 2030 r. I przejścia na gospodarki neutralne dla klimatu przyspieszą formułowanie planu TJT i udostępnianie dotacji i pożyczek społecznościom lokalnym poprzez Mechanizm sprawiedliwego transferu. Mechanizm umożliwia inwestycjom podstawowym w regionach górniczych przejście w czystą przyszłość, zapewniając jednocześnie oddolny mechanizm zarządzania.

Zasadniczo kraje Europy Środkowej i Wschodniej muszą zapewnić, aby ich długoterminowe strategie były realistyczne Tylko wizje transformacji Byłby to ekonomiczny kompas umożliwiający osiągnięcie neutralności klimatycznej. W tym celu musi być ambitny, terminowy i realistyczny – oraz zawierać krajowe daty wycofania węgla najpóźniej do 2030 r. – zgodnie z celami porozumienia paryskiego.