Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czego spodziewać się w Davos 2023

Davos, Szwajcaria

Pod hasłem „Współpraca w podzielonym świecie” czołowe postacie kształtujące światową politykę i świat biznesu wezmą udział w 53. dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos-Klosters w Szwajcarii.

Spotkanie, które rozpocznie się w poniedziałek, zgromadzi ponad 2700 przywódców ze 130 krajów, w tym 50 szefów państw lub rządów, w miarę pogłębiania się wielooddziałowych kryzysów i rozpadu krajobrazu geopolitycznego.

W tym roku w Davos będzie również największy w historii udział biznesu, z ponad 370 osobistościami publicznymi z rządów i organizacji międzynarodowych, ponad 1500 liderami biznesowymi i 90 innowatorami.

W spotkaniu weźmie również udział 56 ministrów finansów, 19 szefów banków centralnych, 30 ministrów handlu i 35 ministrów spraw zagranicznych.

Wśród czołowych przywódców politycznych, którzy wzięli udział w szczycie, byli kanclerz Niemiec Olaf Scholz, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej Roberta Mitsola, premier Finlandii Sanna Marin, prezydent Polski Aleksander Vucic, premier Grecji Kyriakos Mitsotakis i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew .

W szwajcarskim ośrodku narciarskim pojawią się także prezydenci Hiszpanii, Filipin, Republiki Południowej Afryki i Korei Południowej.

wysłannik USA ds. klimatu John Kerry, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, dyrektor generalna Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva, turecki ekonomista i ekspert ds. energii Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energii. Weź udział w akcji.

Będzie też Lawrence Fink, dyrektor generalny BlackRock, amerykańskiej międzynarodowej firmy inwestycyjnej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego rząd przygotowuje się do udziału w Forum w Davos, dodając, że jest w kontakcie z Finkiem w sprawie odbudowy po zakończeniu trwającej wojny, która wchodzi w dwunasty miesiąc.

„Specjaliści tej firmy już pomagają Ukrainie w tworzeniu struktury naszego funduszu odbudowy państwa” – powiedział Zełenski, który we wrześniu odbył wideorozmowę z Finkiem w przemówieniu do narodu.

READ  Virgin współpracuje z 7-Eleven, aby umożliwić klientom zdobywanie punktów na wygodnych przedmiotach

Spodziewane są protesty przeciwko zmianom klimatycznym w Davos

Oczekuje się, że setki aktywistów zaprotestują w Davos przeciwko globalnym korporacjom za pogłębianie szkód wyrządzanych środowisku przez człowieka.

Krytycznie odnosili się też do elity z Davos, zarzucając jej elitaryzm i hipokryzję za to, że np. latają prywatnymi odrzutowcami, by dyskutować o zmianach klimatycznych.

Raporty wykazały, że emisje z prywatnych odrzutowców wzrosły czterokrotnie, ponieważ podczas zeszłorocznego szczytu ponad 1000 samolotów przyleciało i wyleciało z lotnisk obsługujących Davos.

Władze zazwyczaj poważnie ograniczają lokalizację i frekwencję demonstracji, zazwyczaj zezwalając na zgromadzenia do 500 osób.

Protestujący mogą jednak próbować zablokować ruch na głównej autostradzie A28 prowadzącej do Davos.

Władze szwajcarskie wprowadziły ścisłe środki bezpieczeństwa wokół Davos, rozmieszczając tysiące dodatkowych pracowników ochrony w mieście, możliwe punkty kontrolne na drogach prowadzących do Davos i ograniczając ruch na niektórych drogach w centrum miasta.

Podczas imprezy prawdopodobnie w Davos odbędą się kolejne demonstracje.

Dokąd zmierza globalizacja?

Dokąd zmierza globalizacja? to najważniejsza kwestia, na której skupi się forum w Davos, ponieważ wstrząsy związane z COVID-19 i trwającą wojną rosyjsko-ukraińską przekonały niektórych, że nadchodząca era globalizacji dobiega końca.

W tym kontekście konferencja wydaje się być gotowa do podsumowania zakłóceń systemowych i dalszego propagowania globalizacji.

Tradycyjnie dotyczy niepowodzenia globalizacji, ale w obliczu ciągłego wpływu COVID-19, zmian klimatycznych i toczących się wojen, jego wpływ spada z dnia na dzień.


Witryna Agencji Anadolu zawiera tylko część wiadomości prezentowanych abonentom AA News Broadcasting System (HAS) w formie podsumowania. Skontaktuj się z nami w sprawie opcji subskrypcji.