Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czy inwestujesz w akcje ASX 200?  Nie licz na pauzę w kursie RBA w kwietniu

Czy inwestujesz w akcje ASX 200? Nie licz na pauzę w kursie RBA w kwietniu

Źródło obrazu: Getty Images

Indeks S&P/ASX 200 (ASX:XJO) Inwestorzy sektora bankowego mogą być rozczarowani wstrzymaniem podwyżek stóp procentowych.

Reserve Bank of Australia (RBA) opublikuje kolejny komunikat dotyczący stóp procentowych we wtorek 4 kwietnia.

Co dzieje się z cyklem zaostrzania RBA?

Na posiedzeniu na początku tego miesiąca Bank Rezerw Australii podniósł stopy procentowe o kolejne 0,25%.

Oznaczało to 10. podwyżkę stóp banku centralnego z rzędu i podniosło oficjalną stopę gotówkową Australii do 3,60%.

Ponieważ ruch ten był w dużej mierze wyceniony przez rynki, ASX 200 wzrósł o 0,6% natychmiast po ogłoszeniu.

Wśród dobrych wiadomości dostarczonych przez gubernatora RBA Philipa Lowe’a zauważył: „Miesięczny CPI wskazuje, że inflacja osiągnęła szczyt w Australii”.

Jeśli chodzi o złe wieści, Lowe powiedział: „Minie trochę czasu, zanim inflacja powróci do docelowych poziomów”.

Dodał: „Zarząd spodziewa się, że dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej będzie konieczne, aby zapewnić powrót inflacji do celu i że ten okres wysokiej inflacji jest tylko przejściowy”.

Dlaczego więc rynki kontraktów terminowych wyceniają teraz możliwość zablokowania RBA w kwietniu?

Dlaczego inwestorzy ASX 200 spodziewają się podwyżki stóp w kwietniu

Popularny pogląd, że RBA może kiwnąć palcem na przycisk podwyżki stóp w kwietniu, wynika z kryzysu bankowego, który przetoczył się przez Stany Zjednoczone do Europy.

Zawalić się Banku Doliny Krzemowejktóry przed upadkiem zajmował 18. miejsce w Stanach Zjednoczonych, wstrząsnął światowymi rynkami i sprawił, że wielu inwestorów uwierzyło, że Rezerwa Federalna zakończy w tym tygodniu cykl zacieśniania polityki pieniężnej.

Kiedy infekcja bankowa rozprzestrzenia się na Credit Suisseco doprowadziło do przejęcia przez rząd szwajcarski szybko upadającego banku Credit Suisse przez UBS, wielu inwestorów wierzyło też, że europejskie banki centralne zrobią sobie przerwę od podwyżek stóp procentowych.

READ  Victoria nerwowo oczekuje najnowszych danych, szczepionek i miejsc testowych pod presją, zidentyfikowano 20 nowych miejsc narażenia; Nagłe zablokowanie Covid-19

To samo myślenie jest kontynuowane w odniesieniu do spotkania RBA w kwietniu.

Wstrzymanie przez RBA prawdopodobnie spowoduje wzrost cen akcji ASX 200. Ale inwestorzy nie powinni się tego spodziewać.

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych, Europejski Bank Centralny i Bank Anglii podniosły na swoich ostatnich posiedzeniach stopy płynności monetarnej swoich krajów. Rezerwa Federalna i Bank Anglii wzrosły w tym tygodniu o 0,25%, podczas gdy Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 0,50% w zeszłym tygodniu.

A według szefa prognoz makroekonomicznych BIS Oxford Economics, Seana Langcake’a, inwestorzy ASX 200 mogą spodziewać się podobnych działań ze strony RBA.

Banki centralne mogą wejść i żuć gumę – mają jednak inne narzędzia radzenia sobie z niedoborami płynności Ogranicz inflację Lang Cake powiedział (cyt Australijski przegląd finansowy.)

Langcake dodał:

Jeśli EBC i Rezerwa Federalna uznają, że ich rynki mogą sobie pozwolić na podwyżkę stóp procentowych, byłoby bardzo dziwne, gdyby RBA doszła do innego wniosku. Zwłaszcza po zapewnieniach, które złożyli na początku tego tygodnia o sile australijskich banków.

David Basanes, główny ekonomista BitShares, również spodziewa się kolejnej podwyżki cen na kolejnym spotkaniu.

„Moim podstawowym scenariuszem pozostaje to, że RBA ponownie podniesie stopy procentowe w kwietniu, a następnie zasygnalizuje pauzę” – powiedział. „Opiera się to na tym, że sprzedaż detaliczna pozostaje na względnie stałym poziomie i miesięcznym raporcie CPI odpowiednio w przyszły wtorek i środę”.

Większość akcji z indeksu ASX 200 jest obecnie dobrze przygotowana do obsługi kolejnego wzrostu kosztów finansowania zewnętrznego o 0,25%.

Ale jeśli rynek jest wyceniany w przerwie, jakikolwiek wzrost ceny może spowodować spadek indeksu referencyjnego w dniu ogłoszenia.