Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dane ABS pokazują wzrost liczby nowych kredytobiorców w lutym pomimo stóp procentowych

Dane ABS pokazują wzrost liczby nowych kredytobiorców w lutym pomimo stóp procentowych

Popyt na australijskim rynku mieszkaniowym utrzymywał się w lutym na wysokim poziomie, a wartość nowych zobowiązań w zakresie kredytów mieszkaniowych rosła, mimo że skutki niedawnych podwyżek stóp procentowych Banku Rezerw nadal odbijały się na gospodarce.

Australijskie Biuro Statystyczne podało w poniedziałek, że wartość nowych udzielonych kredytów wzrosła w lutym o 1,5 procent, do 26,4 miliarda dolarów, nieco mniej niż oczekiwany przez analityków wzrost o 2 procent.

Wzrost następuje nawet wtedy, gdy ceny mieszkań rosną w wyniku wyższego wskaźnika imigracji po pandemii, co doprowadziło do zwiększonego popytu i słabej liczby nowych budów mieszkaniowych, co zmniejszyło podaż.

Dane wyrównane sezonowo pokazały, że głównym czynnikiem wzrostu była wartość nowych zobowiązań kredytowych dla właścicieli, która wzrosła o 1,6 procent w ciągu miesiąca i 9,1 procent w ciągu roku.

Mimo że wysokie stopy inflacji i polityka stóp procentowych Banku Rezerw Australii w dalszym ciągu ograniczają budżety gospodarstw domowych, liczba nowych podmiotów wchodzących na rynek mieszkaniowy również pozostaje silna.

Z danych wynika, że ​​liczba nowych zobowiązań kredytowych dla nabywców pierwszego domu wzrosła w lutym o 4,3%, a w porównaniu do roku ubiegłego wzrosła o 13,2%.

Silny wzrost spowodował, że liczba nowych zobowiązań kredytowych dla nabywców pierwszego domu w ciągu miesiąca wyniosła 9 377, po wzroście o 5,6% w styczniu.

Inwestorzy w nieruchomości byli podobnie odporni na rosnącą presję kosztową, a wartość kredytów dla tej grupy wzrosła w lutym o 1,2 procent, a na koniec roku o 21,5 procent.

„Odpowiada to ponad połowie wzrostu całkowitej liczby nowych zobowiązań kredytowych w ciągu ostatniego roku” – powiedział Mish Tan, dyrektor ds. statystyk finansowych w ABS.

Odkąd Bank Rezerw zaczął podnosić stopy procentowe w maju 2022 r., zdolność Australijczyków do zaciągania pożyczek znacznie się zmniejszyła.

Na przykład kwota, jaką mogła pożyczyć rodzina z dwójką dzieci i dochodem gospodarstwa domowego wynoszącym 150 000 dolarów, spadła o 32,8 procent, czyli 247 600 dolarów, podczas gdy koszt obsługi przeciętnego kredytu hipotecznego wzrósł o ponad 1500 dolarów.

READ  Strategiczna Współpraca Gospodarcza Polski i Holandii – Polska Agencja Inwestycji i Handlu

Oficjalna stopa procentowa utrzymuje się na poziomie 4,35 proc. od ostatniej podwyżki w listopadzie ubiegłego roku, a inflacja osiągnęła 4,1 proc. – powyżej celu Banku Rezerw Australii wynoszącego 2–3 proc.

Nadchodzi więcej.

Przeczytaj powiązane tematy:Rezerwowy bank