Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ding Swindles Nepomniachtchi w Chaotic 12, Evens zdobywa bramkę na 2 mecze przed końcem

Ding Swindles Nepomniachtchi w Chaotic 12, Evens zdobywa bramkę na 2 mecze przed końcem

Ze szczęk porażki GM Ding Liren wygrał z GM Ianem Nepomnyashchi w dwunastym meczu Mistrzostw Świata FIDE 2023, przywracając mecz do rywalizacji na dwie rundy przed końcem.

W swojej przedostatniej grze białymi figurami i desperacko pragnąc zdobyć pełny punkt, Ding stworzył zaciekłą walkę taktyczną, ale Nepomniachtchi odwrócił sytuację. Chwilę przed zdobyciem tytułu Nepomniachtchi eksplodował i pozwolił Dingowi wrócić na 6-6.

Rozpocznie się trzynasty i przedostatni mecz Czwartek, 27 kwietnia o 15:00 czasu astańskiego (2:00 PST / 11:00 CEST).

JAK OGLĄDAĆ MISTRZOSTWA ŚWIATA FIDE 2023

Na konferencji prasowej po meczu 11 Ding oświadczył, że „wszystko może się zdarzyć”, gdy zapytano go o jego szanse na powrót do meczu. Kiedy gracze zajęli miejsca przed trzynastą rundą i wybuchły napięcia, od razu stało się jasne, że fani szachów z całego świata wezmą udział w pokazie…

Nepomniachtchi gotowy do drogi. Zdjęcie: Maria Emelyanova / Chess.com.

Ding powrócił do swojego znaku firmowego 1.d4 w decydującym meczu, a kiedy po nim wykonał 2.Sf3, wyglądało na to, że chiński przeciwnik pozostanie w tyle za niezawodnym otwarciem Katalończyka, systemem, którego używał religijnie w swoich 100 meczach niepokonanych pasemko. W latach 2017-2018. W trzecim kroku pierwsze zaskoczenie przyszło, gdy Ding wszedł do systemu Culi, wyciągając grymas z Nepomniachtchi. O otwarciu powiedział później: „Nie, nie byłem zaskoczony”.

Otwarcie, rozsławione przez Edgarda Colleya na początku XX wieku, było rzadko używane w szachach na najwyższym poziomie, ale było osobistym faworytem byłego mistrza świata GM Vladimira Kramnika.

Chwilę przed pojawieniem się systemu Colle’a na tablicy. Zdjęcie: Maria Emelyanova / Chess.com.

Chociaż opcja otwarcia jest często krytykowana za to, że jest negatywną wersją konfiguracji, podobną do struktury London System i Stonewall Attack, większość widzów Chess.com zgodziła się, że dziwna opcja otwarcia dałaby Dingowi szansę na wygraną.

W szóstym ruchu Nepomniachtchi zagrał 6… Gd7!? , ruch, który, jak twierdził, był częścią jego przygotowań. Chociaż posunięcie zostało podkreślone jako niedokładne, okazało się trudne do ukarania. Pomógł jednak Dengowi osiągnąć jego główny cel strategiczny: zdobycie dynamicznej i niezrównoważonej pozycji. Hess stwierdził później, że „kierunek gry jest dobry dla Ding Lirena i musi mieć tutaj trochę szans”.

READ  Wykładowca SETU Waterford zdobył złoty medal na Mistrzostwach Świata w Polsce
„Byłem bardzo szczęśliwy, widząc 6… Gd7? na szachownicy”, powiedział Ding po meczu. Zdjęcie: Maria Emelyanova / Chess.com.

Okazje zaczęły pojawiać się dla obu graczy, gdy Ding podjął strategiczną decyzję o podwojeniu pionków czarnych na f6, otwierając w ten sposób plik g i ogłaszając zamiar gry, aby wygrać. Dla Nepomniachtchiego był to drugi raz w meczu i decydujący trzeci mecz w historii Mistrzostw Świata, w którym ruch gxf6 został „dobrowolnie podwojony”.

Mając doświadczenie w remisie, Nepomniachtchi obrócił figury na stronę króla i odepchnął przeciwnika pierwszym faulem meczu, 19. Bc2?. Ten ruch wywołałby spiralę spadkową, która wkrótce pozostawiła Dinga z atakiem, przed którym wydawało się, że nie można się obronić. Przez następne siedem ruchów Nepomniachtchi grała perfekcyjnie, znajdując nawet imponujące 25… b5!! To powaliło wszystkie kontrataki Dinga jednym uderzeniem.

Mniej więcej w tym czasie Caruana omówił prawie „niemożliwość” powrotu z dwupunktowego deficytu, gdyby Ding spadł w rundzie 12, cytując słynny mecz z 1972 roku pomiędzy GM Bobbym Fischerem i Borisem Spasskim jako ostatni turniej, jaki pamiętał. nastąpi powrót.

Jak uwięziony kot z dziewięcioma życiami, Ding mocno trzymał się sytuacji, rzucając wyzwanie zdolnościom obliczeniowym Nepomnyashchi na każdym kroku.

Jak mówi przysłowie, stare nawyki nie umierają i Nepomniaszczi wkrótce zaczął działać zbyt szybko w kluczowych momentach. Po serii dzikich ruchów obu graczy, którzy widzieli, jak pasek oceny kołysze się tam iz powrotem jak wahadło, pasek się uspokoił i pokazał Dingowi niewielką przewagę.

Ding może nie grał idealnie, ale zrobił to, co musiał zrobić w partii 12. Zdjęcie: Maria Emiljanova/Chess.com.

Podczas gdy wielu szybko zakładało, że Nepomniachtchi był na pozycji pod kluczem na początku meczu, nie można było wytłumaczyć ogromnego nacisku na ramiona gracza, który niewątpliwie był katalizatorem wielu błędów w grze. Jedna z najbardziej doświadczonych osób w tych sprawach, były mistrz świata GM Viswanathan Anand, podzielił się na Twitterze.

Po zabiciu zwycięskiej pozycji i walce o jej utrzymanie, Nepomniachtchi w końcu naciskał iw ruchu 34 zagrał 34… f5?? , który, jak określił Hess, „od razu wygrywa” jest biały. Numer dwa na świecie stwierdził później, że w rzeczywistości obliczył najlepszy ruch, 34 … f3, ale „nie grał dokładnie” i zamiast tego wybrał przegrany ruch.

READ  aktualizacje na żywo australijski krykiet jak oglądać listę graczy stawki cameron green sprzedaż indyjska pierwsza liga blog sam curran historia

Ding usiadł wyprostowany na krześle po tym ruchu i wychłostał swoją rękę, aby zagrać najlepszy ruch, 35. Wxe6, od razu. Kiedy Nepomniachtchi zdał sobie sprawę, że zaraz straci prowadzenie, położył głowę na stole do gry i zakrył się rękami.

Obraz mówi tysiąc słów. Zdjęcie: Maria Emelyanova / Chess.com.

Z całkowitym niedowierzaniem Nepomniachtchi spędził następne 17 minut, próbując wymyślić ruch, który ponownie skomplikowałby sytuację. Po trzech krokach zrezygnował. Ding prawie nie okazywał śladu emocji przez całe spotkanie i nie uśmiechał się, dopóki nie opuścił sali gry.

Dodano napisy dla GM Rafaela Leitao z Chaotic 12 poniżej.

To była dziwna gra i nie chcę przesadzać z jej poziomem technicznym, o czym z pewnością będzie dużo mówić. Jak Caruana powiedział podczas audycji, w pewnym momencie przestałem grać w szachy: wszystko było kwestią nerwów.

Na pomeczowej konferencji prasowej obaj zawodnicy zachowali spokój i pokazali wolę walki do samego końca.

Chociaż zauważył, że jakość szachów mogła nie być tak wysoka, jak niektóre mecze turniejowe GM Magnusa Carlsena, Caruana pochwalił graczy za ich kreatywność, mówiąc: „Nie mogę myśleć o meczu o mistrzostwo świata tak pełnym przygód od 2006 roku, Topałow i Kramnika”. To zdecydowanie stworzyło scenę dla widza.

Kreatywny czy nie, pasujący przypadek jest prosty. Zostały jeszcze dwie gry, po jednej w każdym kolorze, z przerwą między nimi.

READ  Irish Horizon Open: Jorge Campello prowadzi w połowie; Shin Laurie ptaki ostatnie cztery otwory do wycięcia | aktualności golfowe

Nepomniachtchi musi z dnia na dzień dojść do siebie po psychologicznej traumie przegranej meczu 12, podczas gdy Ding również będzie musiał się uspokoić teraz, gdy impet przesunął się na jego korzyść.

Sama walka psychologiczna była ekscytująca. Zdjęcie: Maria Emelyanova / Chess.com.

Kiedy jutro gracze staną na planszy, ostateczne pytanie pozostanie takie samo w każdym meczu: kto może zabrać przeciwnika, jak to ujął dyrektor generalny Michaił Tal, „do głębokiego ciemnego lasu, gdzie 2+2=5, a ścieżka wyprowadzenie jest wystarczająco szerokie tylko dla jednego.

Wpadnij w czwartek, aby się dowiedzieć!

Oczy na nagrodzie. Tytuł mistrza świata zostanie rozstrzygnięty w najbliższych dniach. Zdjęcie: Maria Emelyanova / Chess.com.

Podsumowania wideo Mistrzostw Świata FIDE można obejrzeć na poniższej playliście (kliknij Tutaj).

https://www.youtube.com/watch?v=videoseries

wynik meczu
Nakarm to nazwa rtg 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 wynik
Ding Liren 2788 ½ 0 ½ 1 0 1 0 ½ ½ ½ ½ 1 . . 6

Ian Nepomniachtchi 2795 ½ 1 ½ 0 1 0 1 ½ ½ ½ ½ 0 . . 6

Mistrzostwa Świata FIDE 2023 to najważniejsze klasyczne wydarzenie roku i decyduje o tym, kto zostanie kolejnym mistrzem świata. Nepomniachtchi i Ding rozgrywają mecz, aby ustalić, kto przejmie tron ​​Carlsena po zrzeczeniu się tytułu przez obecnego mistrza świata. Ten mecz ma wartość dwóch milionów euro i obejmuje ponad 14 klasycznych partii; Pierwszy gracz, który zdobędzie 7,5 punktu, wygrywa.


poprzedni zasięg