Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Discovery oskarża Warszawę o złamanie polsko-amerykańskiego traktatu inwestycyjnego – The Hollywood Reporter

Discovery poinformował w czwartek, że oficjalnie poinformował polski rząd, iż podejmie przeciwko niemu działania prawne na podstawie dwustronnej umowy inwestycyjnej między Stanami Zjednoczonymi a Rzeczpospolitą Polską.

Discovery twierdzi, że prawicowy rząd w Polsce niesłusznie atakuje polską sieć TVN należącą do Discovery, próbując zmusić amerykańskiego nadawcę do wyjazdu z kraju i uciszyć popularny kanał informacyjny TVN24, jedną z nielicznych stacji regularnie krytykujących rząd w Warszawie .

W środę polski parlament wąsko uchwalił nową ustawę, która ograniczyłaby zagraniczną własność polskich kanałów telewizyjnych i uniemożliwiła firmom mającym siedzibę poza Unią Europejską posiadanie polskiej stacji radiowej. Ustawa musi jeszcze zostać uchwalona przez Senat i podpisana przez prezydenta RP.

Jeśli ustawa zostanie uchwalona, ​​zmusi to Discovery do sprzedaży TVN, wiodącej niezależnej grupy telewizyjnej i dostawcy wiadomości w kraju. Udział Discovery w TVN, wyceniany na około 2 miliardy dolarów, stanowi jedną z największych inwestycji amerykańskich w Polsce.

Discovery twierdzi, że obecny polski rząd – kierowany przez prawicowe Prawo i Sprawiedliwość – od kilku lat atakuje TVN w „arbitralny i dyskryminujący sposób” jako „w ramach szerszej rozprawy z niezależnymi mediami i bezpośrednio naruszając ochronę prawną”. wokół wolności słowa”.

W oświadczeniu JB Perrette, prezes i dyrektor generalny Discovery International, powiedział, że Discovery „z powodzeniem działa i inwestuje w Polsce od prawie 25 lat, co czyni nas obecnie jednym z największych międzynarodowych inwestorów i pracodawców w tym niesamowitym kraju. Działania A dyskryminacja przez obecny polski rząd nie pozostawia nam innego wyboru, jak wnieść oskarżenie na podstawie amerykańsko-polskiego BIT-u”.

Discovery wysłało w czwartek zawiadomienie o sporze do prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W oświadczeniu firma powiedziała: „Discovery nadal poszukuje pozytywnego rozwiązania tej sytuacji, ale jeśli to się nie powiedzie, Discovery zamierza wszcząć postępowanie arbitrażowe zgodnie z art. IX ust. [Bilateral Investment] Traktatu i domagać się pełnego zadośćuczynienia za wykroczenia Polski”.

READ  Post Sama Altmana na Worldcoin „nie powinien się zmienić”

Dwustronny Traktat Inwestycyjny, podpisany między Stanami Zjednoczonymi a Rzeczpospolitą Polską w dniu 21 marca 1990 r., ma na celu zachęcenie amerykańskich inwestycji w Polsce i vice versa poprzez stworzenie równych szans dla firm w obu krajach. Zobowiązuje oba kraje do sprawiedliwego i równego traktowania zarówno inwestorów, jak i przedsiębiorstw, aby nie przeszkadzały im arbitralne i dyskryminacyjne środki, niedyskryminacja w przyznawaniu licencji oraz zakaz wywłaszczania bez odszkodowania. Discovery twierdzi, że działania polskiego rządu wobec TVN – ostatnio rząd odmówił przedłużenia dziesięcioletniej koncesji na nadawanie telewizji – „naruszyły szereg zobowiązań wynikających z traktatu”.

„Jesteśmy głęboko zaangażowani w ochronę naszych inwestycji w Polsce i jej mieszkańców oraz w obronę interesu publicznego w niezależnych mediach i prawach do wolności słowa” – powiedział Peret. „Discovery, jako chroniony inwestor w Polsce, otrzymuje ważne prawa i wolności na mocy polsko-amerykańskiego traktatu. Wierzymy, że ta ustawa będzie miała mrożący wpływ na amerykańskie i europejskie inwestycje w polską gospodarkę i będziemy energicznie bronić naszych praw.” ”