H&M, drugi co do wielkości detalista odzieżowy na świecie, prowadzi dochodzenie w sprawie 20 domniemanych przypadków nadużyć pracowniczych w fabrykach odzieży w Mjanmie, które je zaopatrują, podała agencja informacyjna Reuters, zaledwie kilka tygodni po tym, jak Inditex, właściciel Zary, największego na świecie detalisty odzieżowego, powiedział, że tak się stanie. stopniowo przestawać działać. Zakupy z kraju Azji Południowo-Wschodniej.
Brytyjska grupa obrońców praw człowieka wyśledziła 156 przypadków domniemanego nadużycia ze strony pracowników fabryk odzieżowych w Myanmarze od lutego 2022 do lutego 2023, w porównaniu z 56 w poprzednim roku, co wskazuje na pogorszenie się praw pracowniczych od wojskowego zamachu stanu w lutym 2021 r.
Według raportu organizacji pozarządowej Business and Human Rights Resource Center (BHRRC) najczęstszymi zarzutami były cięcia płac i kradzież płac, a następnie niesprawiedliwe zwolnienia, nieludzkie stawki pracy i przymusowe nadgodziny.
„Wszystkie kwestie poruszone w raporcie BCHR są monitorowane i rozwiązywane w razie potrzeby przez nasz lokalny zespół w terenie i w ścisłej współpracy z odpowiednimi zainteresowanymi stronami” – napisano w oświadczeniu H&M.
„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni ostatnimi wydarzeniami w Myanmarze i dostrzegamy rosnące wyzwania związane z prowadzeniem naszej działalności zgodnie z naszymi standardami i wymaganiami” – powiedział szwedzki detalista.
Centrum Praw Człowieka w Bahrajnie śledziło zarzuty łamania praw pracowniczych w fabrykach odzieży w Mjanmie od czasu przejęcia władzy przez rząd wojskowy, pogrążając kraj w kryzysie politycznym i humanitarnym. Śledzenie obejmuje przypadki nadużyć u 124 różnych producentów.
Centrum Praw Człowieka w Bahrajnie poinformowało, że śledzi przypadki domniemanych nadużyć za pośrednictwem źródeł, w tym przywódców związkowych, mediów międzynarodowych i lokalnych, takich jak Myanmar Labour News, i stara się weryfikować doniesienia, sprawdzając znaki towarowe i przeprowadzając wywiady z pracownikami. Reuters nie zweryfikował niezależnie swoich ustaleń.
Z raportu wynika, że w ciągu dwóch lat było 21 przypadków domniemanych nadużyć związanych z dostawcami Inditexu i 20 z dostawcami H&M. Inditex odmówił komentarza w sprawie raportu.
Inne wymienione w raporcie BCHR to irlandzka międzynarodowa firma odzieżowa Primark, która ma 19 przypadków domniemanych nadużyć; Bestseller z siedzibą w Danii, który jest właścicielem popularnych marek Vero Moda i Jack & Jones i ma na swoim koncie 17 przypadków domniemanych nadużyć; oraz polska firma odzieżowa LPP, z 12 przypadkami domniemanych nadużyć.
„Z zadowoleniem przyjmujemy organizacje o wysokim profilu, takie jak Centrum Praw Człowieka w Bahrajnie, zajmujące się tymi kwestiami i będziemy nadal w pełni badać i odpowiadać na wszelkie zarzuty, o których się dowiemy, tam gdzie to możliwe” – powiedział Primark w przesłanym e-mailu oświadczeniu Al Jazeera.
„Ten raport podkreśla surową rzeczywistość outsourcingu z Mjanmy w obecnym środowisku oraz niepokojący wpływ na prawa i bezpieczeństwo pracowników” – dodała.
Firma wcześniej informowała, że przestała składać nowe zamówienia u dostawców z Myanmaru w październiku 2022 roku i spodziewa się, że ostatnie zamówienia zostaną wysłane z tego kraju do końca 2023 roku.
Al Jazeera skontaktowała się z Best Sellerem i LPP, aby odpowiedzieć.
Rzecznik rządu wojskowego Mjanmy nie odpowiedział na prośbę agencji Reuters o komentarz w sprawie ustaleń. Stowarzyszenie Myanmar Garment Industry Association nie odpowiedziało na prośbę Reutersa o komentarz.
Wyprodukowano w Myanmarze
Decyzja Inditexu o zerwaniu więzi z dostawcami z Myanmaru nastąpiła po tym, jak Primark i Marks & Spencer ogłosiły plany wycofania się w zeszłym roku, co według niektórych może ostatecznie pogorszyć sytuację pracowników przemysłu odzieżowego.
Hiszpański detalista odzieżowy Tendam powiedział, że planuje również zaprzestać zaopatrywania się w Myanmar Odpowiedź do ankiety BHRRC dotyczącej marek opublikowanej wraz z raportem.
„Mamy jednak plan opuszczenia kraju [it] Tindam napisał, nie wyjaśniając swoich powodów. Tindam nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.
Primark powiedział agencji Reuters, że spodziewa się wysłać ostateczne zamówienia od dostawców z Myanmaru przed końcem tego roku, ale ostatnio wzmocnił swoją obecność w terenie.
„Pracując nad naszym wyjściem, podwoiliśmy wielkość naszego zespołu etycznego handlu w terenie, umożliwiając nam regularne odwiedzanie fabryk, z którymi nadal współpracujemy, i dając nam lepszy wgląd”, powiedział Primark w e-mailu w środę.
Niektóre marki, które nadal zaopatrują się w Mjanmie, również zintensyfikowały monitorowanie dostawców.
Duńska firma odzieżowa Bestseller stwierdziła w swojej ankiecie, że od czasu puczu zwiększyła liczbę pracowników w swoim biurze w Birmie z trzech do 11. Odpowiedź.
H&M, Bestseller i Tendam należą do 18 marek uczestniczących w finansowanym przez UE projekcie MADE, którego celem jest poprawa warunków pracy w fabrykach odzieży w Mjanmie.
UE stoi na stanowisku, że przedsiębiorstwa powinny nadal zaopatrywać się w Mjanmie, gdzie przemysł odzieżowy jest głównym pracodawcą, a ponad 500 fabryk produkuje odzież i obuwie dla głównych marek.
„Zaangażowanie się jako firma w dyskusje z grupami praw pracowniczych i lokalnymi związkami zawodowymi na temat płac i warunków pracy może zyskać przewagę” — powiedziała Karina Overt, dyrektor wykonawczy w Europejskiej Izbie Handlowej w Mjanmie. „Wyjeżdżając z kraju, trudno sobie wyobrazić, jak można wpływać na lokalne warunki”.
Vicki Bowman, była brytyjska ambasador w Mjanmie i dyrektor Centrum Odpowiedzialnego Biznesu w Mjanmie, powiedziała, że międzynarodowe marki znajdujące się pod presją, by przestały kupować w Mjanmie, mają również największe szanse na zapewnienie stabilnych miejsc pracy i podjęcie dodatkowych kroków w celu ochrony przed nadużyciami praw.
„Jeśli odejdą, albo miejsca pracy znikną całkowicie, albo fabryki spieszą się, by przyjmować zamówienia od agentów kupujących, którzy dbają tylko o tanią siłę roboczą i nie martwią się warunkami fabrycznymi” – powiedział Reuterowi Bowman.
W ankiecie BHRRC niektóre z największych światowych marek odzieżowych szczegółowo opisały swoje podejście do radzenia sobie z tym dylematem.
W swojej odpowiedzi gigant odzieży sportowej Adidas napisał: „Pomimo zidentyfikowanych zagrożeń dla praw człowieka i praw pracowniczych uważamy, że dzięki środkom należytej staranności w zakresie praw człowieka możemy nadal prowadzić działalność w Mjanmie w odpowiedzialny sposób i zgodnie z rdzeniem MOP [International Labour Organization] Konwencje i wytyczne Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju [Organisation for Economic Co-operation and Development] wytyczne.”
Brytyjski Next napisał, że rozważał wycofanie się z Myanmaru, ale „chociaż może wysłać lokalnym władzom jasny sygnał, że ich polityka i praktyki są nie do przyjęcia, może poważnie zaszkodzić lokalnym społecznościom i pracownikom, pozbawiając ich bardzo potrzebnych inwestycji i płac ”.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu