Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dwie kolarskie specjalności na Igrzyskach Europejskich 2023 w Krakowie-Małopolsce

Kolarstwo górskie i BMX freestyle to potwierdzona kolarska specjalność programu European Games Kraków-Małopolska 2023.

Europejskie Komitety Olimpijskie (EOC) i Europejska Unia Kolarska (UEC) ogłosiły włączenie tych dwóch wydarzeń, ponieważ sport przygotowuje się do trzeciego z rzędu występu na Igrzyskach.

Oba zawody mają służyć jako mistrzostwa Europy i oferować punkty rankingowe sportowcom próbującym zakwalifikować się na igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 r.

Kolarstwo pojawiło się w inauguracyjnej edycji Igrzysk Europejskich w 2015 roku w stolicy Azerbejdżanu, Baku, gdzie kolarze rywalizowali w BMX, kolarstwie górskim i wyścigach szosowych.

Po czterech latach spędzonych w Mińsku na Białorusi kolarze uczestniczyli w zawodach drogowych i torowych.

„Kolarstwo było świetnym partnerem dla EOC i Igrzysk Europejskich i cieszymy się, że możemy ich ponownie powitać w programie Kraków-Małopolska 2023” – powiedział Hassan Arat, przewodniczący EOC tego wydarzenia.

„Ponieważ Igrzyska Europejskie nie tylko pełnią rolę mistrzostw Europy w tych dwóch dyscyplinach, ale dają możliwość zakwalifikowania się do Igrzysk Olimpijskich 2024 r., Nie możemy się doczekać, aby latem 2023 roku w Polsce gościć z nami najlepszych kolarzy Europy”.

Kolarstwo górskie było ostatnio prezentowane na Igrzyskach Europejskich w 2015 roku © Getty Images
Kolarstwo górskie było ostatnio prezentowane na Igrzyskach Europejskich w 2015 roku © Getty Images

Prezes UEC Enrico Della Casa nie może się doczekać, kiedy kolarstwo górskie i motocykl BMX zajmą centralne miejsce w Polsce.

„W 2023 roku będziemy również częścią programu Igrzysk Europejskich z dwiema najbardziej atrakcyjnymi i ekscytującymi dyscyplinami kolarskimi: BMX freestyle park, który zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Tokio i MTB na przedmieściach, które zawsze je miały, – powiedział Kaza. Bardzo popularny wśród widzów telewizyjnych.

„Dzięki bliskim relacjom roboczym z Europejskimi Komitetami Olimpijskimi będziemy również uczestniczyć w Europejskim Festiwalu Olimpijskim Młodzieży Banska Bystrica 2022 i doceniamy potencjał i wartość tych wielkich wydarzeń.

„Jesteśmy przekonani, że w 2023 r. Miłośnicy kolarstwa w całej Europie i nie tylko będą cieszyć się oglądaniem tak wysoce konkurencyjnej imprezy i nie tylko”.

READ  Australijczyk trafia do pierwszej szóstki, Jake Carder, Mitch Marsh

Kolarstwo łączy łucznictwo, badminton, plażową piłkę ręczną, boks, wioślarstwo, karate, nowoczesny pięciobój, muay thai, łucznictwo, wspinaczkę sportową, taekwondo i triathlon w programie Kraków-Małopolska 2023, aw najbliższych tygodniach spodziewane są kolejne sporty.

Igrzyska odbędą się w Krakowie i Małopolsce, choć nie podpisano jeszcze wiążącej umowy o organizację imprezy.

Śląsk będzie również odgrywał rolę w organizacji imprezy, która potrwa od 21 czerwca do 3 lipca 2023 roku.