Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ellie Carpenter, obrończyni Lyonu: „Nie sądzę, aby wiele osób rozumieło, jakie to poważne” | Liga Mistrzów Kobiet

WKura Ellie Carpenter miała szesnaście lat i była pełzana przez przeciwnego dyrektora. Western Sydney Wanderers grali na wyjeździe, ona była na prawym obronie, a trener szedł do piekła po skóry ze swojego obszaru technicznego. „Kim jest Ellie Carpenter? Nie jest szybka” – powiedział głośno, gdy jego zawodnik podbiegł do niej z piłką u jego stóp. „To nic.”

„Po prostu mi to dawał” – mówi Carpenter, który ma teraz 22 lata i gra w Olympique Lyonnais. „Tylko szedłem do mnie przez całą pierwszą połowę, bo byłem po jego stronie [of the pitch]. Pomyślałem: „Kim jest ten facet, co on robi? Mam dosłownie 16 lat, w co próbujesz się dostać?”

Prawdopodobnie nic jej nie nazywał, bo wiedział, że to coś. Naprawdę bardzo dobra rzecz. Który To było Szybki, z gniazdem godnym chłodnej rozmowy i celowej sprawności na piłce i poza nią.

„Szczerze mówiąc, to sprawiło, że grałam lepiej” – mówi. „Zmotywował mnie bardziej – po prostu chciałem go uciszyć. Na przykład: „Cóż, chcesz mi przeszkadzać, próbując dostać się do mojej głowy?”. Udało się, ale nie w taki sposób, w jaki miał nadzieję”.

Tak czy inaczej, Carpenter był celem na boisku piłkarskim odkąd pamiętasz. przez miejscowych chłopców w jej małym miasteczku Cowra w Nowej Południowej Walii. Napisane przez Martę, Megan Rapinoe i Lake Martins. Może to być sobota Alexia Putillas, kiedy jej drużyna Lyon zmierzy się z Barceloną w finale Ligi Mistrzów Kobiet.

Jeśli Carpenter był w trakcie tworzenia światowej klasy nastoletnim rozgrywającym, rozpoznała tę postawę jako dorosłą. W dzisiejszych czasach zaczęło się od Lyonu, światowego punktu odniesienia dla kobiecej piłki nożnej. Po jej lewej kapitan Wendy Renard, pierwsza kobieta, która zagrała 100 występów w Lidze Mistrzów UEFA Kobiet. Za nią stoi weteran bramkarz Chile Christian Endler. Na czele stoją najlepsza strzelec wszechczasów turnieju, Ada Hegerberg, oraz najjaśniejszy młody talent z USA, Catarina Macario.

Ich indywidualne i grupowe listy wyróżnień są onieśmielające. Sama Carpenter ma ich szereg. Jedną z jej kolekcji jest medal zwycięzcy Ligi Mistrzów Kobiet – choć tylko w czystych okolicznościach. Finał 2019-20 już miał się odbyć i wygrać, kiedy podpisała kontrakt z Lyonem w czerwcu 2020 roku, aby zastąpić Lucy Bronze. Z wyjątkiem tego, że Covid-19 wymusił odroczenie, co oznaczało, że Carpenter obserwował, jak jej nowa drużyna pokonała VfL Wolfsburg z ławki.

„Tak naprawdę nie powinno mnie tam być” – mówi. „Ale tak było, co było dużym bonusem. To było wspaniałe doświadczenie… ale oczywiście nie grałem, więc nie czułem, że wygrałem”.

„Ale wspaniale jest być częścią zespołu i wiedzieć, czego potrzeba, aby się tam dostać. A teraz, przez cały sezon i począwszy od pierwszych meczów w fazie grupowej, rund kwalifikacyjnych i wszystkiego innego, czuje się zupełnie inaczej ponieważ pracowałeś od samego początku.”

Eli Carpenter w meczu półfinału Ligi Mistrzów UEFA Kobiet z Paris Saint-Germain. Zdjęcie: GE/CIPA/Rex/Shutterstock

Leon prawie zawsze znajduje się na końcu biznesu w Europie. Wygrali pięć lat z rzędu do 2020-21, kiedy zostali wyeliminowani w ćwierćfinale przez swoich lokalnych rywali Paris Saint-Germain. Barcelona przełamała Chelsea w finale, aby zdobyć swój pierwszy tytuł i osiągnąć hat-tricka. Teraz broniący tytułu mistrz jest prowadzony przez zdobywcę Złotej Piłki Butilas i zmotywowany Rekordowe tłumy na Camp NouStając na drodze do zdobycia przez Lyon rekordowego ósmego tytułu w Turynie.

„Te tłumy pokazują, jak daleko zaszedł kobiecy futbol” – mówi Carpenter. „Wspaniale jest widzieć, jak dobrze radzą sobie kluby kobiet. Barcelona to wspaniały zespół, zespół światowej klasy. Trzy lata temu Lyon grał z nimi w finale i wygrał 4:1, ale [this is] Oczywiście będzie ciaśniej. Myślę, że to naprawdę fajne… poziom jest znacznie wyższy i bardziej konkurencyjny, a tego właśnie chcesz”.

Dla Carpentera ostatnie dwa lata we Francji były naturalnym postępem w karierze, idąc z duchem czasu, gdy czasy przenoszą się do Europy. Było to również trudne wyzwanie, krok naprzód w porównaniu z Portland Thorns dla drużyny NWSL i klubu piłkarskiego kobiet Melbourne City. Lyon jest niepokonany w tym sezonie w First Division Féminine i jest bliski tytułu po sezonie, który powstrzymał Paris Saint-Germain od kolejnej passy mistrzowskiej w wieku 14.

„Przebywając w tym środowisku każdego dnia, nie sądzę, że wiele osób rozumie, jak duża jest presja i niepokój w przypadku tak wielu globalnych graczy” – mówi. „Każdy może zacząć każdego dnia i walczysz o swoją pozycję na każdym treningu. U mnie sprawdziło się, bo każdego dnia trzeba być na topie.”

„I oczywiście jest to również trudne, ponieważ w niektóre dni nie możesz być na szczycie, ale musisz być. Muszę spróbować być. To naprawdę popchnęło mnie do granic… Zdecydowanie się poprawiłem i to jest najlepsze środowisko dla siebie, aby to zrobić”.

Catarina Macario i Ada Hegerberg świętują bramkę przeciwko Paris Saint-Germain.
Catarina Macario i Ada Hegerberg świętują bramkę przeciwko Paris Saint-Germain. Zdjęcie: Kathryn Steinquist/Getty Images

To środowisko wzmocniła była reprezentantka Francji, Sonia Bombastor, która jest pierwszą kobiecą trenerką klubu mianowaną w zeszłym roku po odejściu Jean-Luca Vasseur (Kto od tego czasu został zwolniony przez Everton po 10 meczach?).

„Naprawdę podoba mi się jej taktyka i ambicje” — mówi Carpenter. „Jako była zawodniczka klubowa, zna wszystkie wartości i wie, czego potrzeba, aby zdobyć te tytuły… i grała z niektórymi dziewczynami, które nadal są w drużynie. Odczucia w grupie są zupełnie inne niż to było pod naszym poprzednim trenerem – dużo odrabiamy poza stadionem i jego wnętrzem. Ważna jest dobra zgranie.

„Dużo ze mną pracuje w pozycjonowaniu i podejmowaniu decyzji. Wyszła, więc powiedziała mi, co robiła i jak jej to pomogło, a po treningu wykonuje ze mną kilka dodatkowych sesji jeden na jednego, co bardzo mi pomogło . Daje mi bardzo swobodny obrót, w górę iw dół, co jest bardzo miłe. Lubi atakować linebackerów i to jest rodzaj mojej gry.

Innowacyjne wrażenia z gry Carpenter były źródłem jej utrzymania dla reprezentacji Australii obok Sama Kerra z Chelsea, Kaitlin Forward z Arsenalu, Haile Rasso z Manchesteru City i szeregu innych zawodniczek kobiecej Premier League. Ale jej twardość, jak mówi, bierze się z wzlotów i upadków jej dzieciństwa.

„Zabawa z chłopcami zdecydowanie pomogła mi fizycznie” – mówi. „Gdybym nie zaczynał od chłopców, nie sądzę, że byłbym takim graczem, jakim jestem dzisiaj. Musiałem być silniejszy i szybszy, inaczej nie byłbyś w stanie nadążyć. Grałem z nimi do Miałem jakieś 12 lat i ostatnio mówię młodym dziewczynom, żeby spróbowały zostać z chłopcami tak długo, jak to możliwe.

„Piłka nożna to także poświęcenie. Zdałem sobie sprawę, że nic nie przychodzi łatwo. Nie miałem zbyt wiele życia towarzyskiego ani przyjaciół, można powiedzieć. Opuściłem szkołę bardzo wcześnie, pod koniec dziewiątego roku i poszedłem prosto do środowiska grupowego z ludźmi znacznie starszymi ode mnie. Dużo. Nigdy nie byłam nastolatką, ale wcale tego nie żałuję. Bo teraz siedzę tutaj, nie chcę być nigdzie indziej. „

READ  Michael Symington 1947-2021 | Wiadomości, sport, praca