Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Elon Musk wręcza nagrodę w wysokości 100 milionów dolarów wynalazcom pracującym nad usuwaniem dwutlenku węgla z ziemskiej atmosfery

Miliarder Elon Musk zaoferował wynalazcom 100 milionów dolarów (129 milionów dolarów) w Dzień Ziemi na walkę z globalnym ociepleniem poprzez opracowanie technologii usuwania dwutlenku węgla za „największą nagrodę motywacyjną w historii”.

„W tej chwili mamy tylko jedną planetę” – powiedział Musk. „Nawet 0,1% szans na katastrofę – dlaczego jesteśmy narażeni na takie ryzyko? To szaleństwo!”

Ogłoszenie nastąpiło wkrótce po tym, jak założyciel XPRIZE, Peter Diamandis i Elon Musk, usiedli do transmisji na żywo na Twitterze, omawiając znaczenie tworzenia rozwiązań dekarbonizacji.

W styczniu Musk ogłosił zamiar wręczenia nagród w wysokości 100 milionów dolarów i ustalenia zasad konkursu z okazji Dnia Ziemi.

Organizatorzy zapowiedzieli, że „największa nagroda motywacyjna w historii” będzie trwała cztery lata do Dnia Ziemi 2025 r.

Program dekarbonizacji XPRIZE pana Muska ma na celu znalezienie realnego rozwiązania w celu usunięcia 1000 ton atmosfery rocznie, z możliwością znacznego skalowania.

„Myślę, że to jedna z tych rzeczy, których znalezienie odpowiedniego rozwiązania zajmie trochę czasu”.

Uczestnicy muszą mieć plan dekarbonizacji przez co najmniej 100 lat. Organizatorzy zapowiedzieli, że do połowy maja będą mieli uwagi i zamienią wytyczne w zasady.

Pan Musk zyskał reputację przemysłowca skoncentrowanego na ochronie środowiska, przekształcając producenta pojazdów elektrycznych Teslę w najcenniejszą firmę motoryzacyjną na świecie i zwiększając energię słoneczną.

READ  Polskie kredyty będą rosły w obliczu spowolnienia wzrostu gospodarczego

Rozmawia o nagrodzie z Panem Diamandisem, założycielem i CEO Fundacji XPRIZE.

Ładowanie

W poniedziałek XPRIZE ogłosiło dwóch zdobywców oddzielnych nagród w wysokości 20 milionów dolarów za opracowanie technologii maskowania emisji z elektrowni do betonu.

Jednym z nich jest CarbonCure Technologies z siedzibą w Kanadzie, wspierane przez oddzielne fundusze Billa Gatesa, Amazona i innych.

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​technologia dekarbonizacji będzie niezbędna do powstrzymania dalszego globalnego ocieplenia i uniknięcia katastrofalnych skutków klimatycznych.

Jednak niektórzy ekolodzy argumentują, że skupienie się na dekarbonizacji odzwierciedla brak planu zaprzestania stosowania paliw kopalnych.

Reuters / Associated Press