Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Europa oczekuje energii jądrowej, aby osiągnąć cele klimatyczne

Chorwacja sprzeciwia się projektowi reaktora jądrowego w Słowenii, który miałby składować część odpadów jądrowych w pobliżu jej granic. Niemcy sprzeciwiają się planowanemu polskiemu reaktorowi, który według niemieckiej Partii Zielonych prawdopodobnie zanieczyści Niemcy w przypadku awarii.

Zdolność małych reaktorów jądrowych do wytwarzania energii szybko lub wystarczająco tanio, aby były ważne dla krajów, jest niejasna, powiedział Mark Hibbs, starszy współpracownik i ekspert ds. energii jądrowej w Carnegie Endowment for International Peace. Pan Hebbs, który ma siedzibę w Niemczech, zauważył, że 10 takich reaktorów może być wymaganych do wykonania tej samej pracy, co jedna nowoczesna elektrownia jądrowa.

„To nie rozwiązuje problemów społeczeństwa, nie rozwiązuje problemów społeczeństwa. Rozwiązuje problemy przemysłu jądrowego” – powiedział Doug Barr, główny naukowiec w Greenpeace Britain. „Chcą wymyślić nową koncepcję, która nie ma złego wizerunku wielkiej energetyki jądrowej” – dodał.

Ci, którzy wzywają do odrodzenia nuklearnego, twierdzą, że takie obawy są przesadzone.

We Francji prezydent Macron w tym miesiącu ogłaszać Ponowne byłoby wznowienie narodowego programu nuklearnego, aby „wypełnić” francuskie zobowiązania do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Niedawno na zlecenie rządu Raport Doszedł do wniosku, że Francja może nie być w stanie osiągnąć zerowej emisji netto do 2050 r., korzystając wyłącznie z energii odnawialnej.

Oczekuje się, że jego rząd pozwoli francuskiej państwowej firmie Electricity Corporation zbudować sześć nowych reaktorów ciśnieniowych i wyda miliardy na pomoc EDF w produkcji reaktorów jądrowych na małą skalę do 2030 roku. Ta praca będzie kołem ratunkowym dla EDF, który przekracza 40 miliardów euro (USA 45 mld USD) zadłużenia po opóźnieniach w budowie elektrowni jądrowej i przekroczeniu kosztów.

W Europie Wschodniej już rozpoczął się pośpiech.

Polska, Rumunia i Ukraina, które od dawna bazują na elektrowniach węglowych, są jednymi z tych, którzy podpisują kontrakty z amerykańskimi i europejskimi firmami na technologię małych reaktorów. Polska sama planuje Budowa dużych reaktorów jądrowych i co najmniej sześciu małych reaktorów w kopalniach węgla w celu produkcji energii i tworzenia miejsc pracy.

READ  Współpraca ożywia wymianę handlową między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej - Global Times

„Zdolność do generowania nowej energii elektrycznej w krótszym czasie i przy niższych całkowitych kosztach projektu jest głównym motorem” – powiedział John Kotick, wiceprezes ds. rozwoju polityki i spraw publicznych w Nuclear Energy Institute, grupie branżowej w Waszyngtonie.