Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Europejczycy ograniczają ogrzewanie i zwracają uwagę na wezwania do oszczędzania energii

Europejczycy ograniczają ogrzewanie i zwracają uwagę na wezwania do oszczędzania energii

Dane pokazały, że Europejczycy wyłączyli ogrzewanie tej zimy, najwyraźniej słuchając wezwań rządu do oszczędzania energii w czasie kryzysu na Ukrainie, a niektórzy opóźniali włączenie ogrzewania o około miesiąc i obniżyli temperaturę.

Dane z setek tysięcy inteligentnych termometrów zainstalowanych w domach na całym kontynencie przez monachijską firmę Tado pokazują, że wraz ze spadkiem temperatur gospodarstwa domowe zwracają uwagę na straszne ostrzeżenia o rosnących kosztach ogrzewania.

Ludzie i firmy w całej Europie coraz częściej korzystają z tych inteligentnych termometrów, aby monitorować ilość zużywanego gazu. Są one czasami powiązane ze strukturą taryf dostawcy energii w celu wyrównania popytu i obniżenia kosztów szczytowych. Niemcy uczyniły to obowiązkowym w nowych budynkach.

Zimą 2022-2023 odsetek domów z włączonym ogrzewaniem w całej Europie przekroczył 28 listopada 90%. Według danych Tado, jednej z kilku firm działających na szybko rozwijającym się rynku inteligentnych termometrów, w ciągu ostatnich trzech lat próg ten został przekroczony kilka tygodni wcześniej, odpowiednio 7, 12 i 5 listopada.

Niemieckie władze obniżyły temperaturę w swoich biurach do 19 stopni. Na przygranicznym Uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą pracownicy otrzymali koce do okrycia.

Dane TADO pokazują, w jaki sposób gospodarstwa domowe również dokonały cięć.

Średnie ustawienia ogrzewania domu są tej zimy o około stopień niższe niż w poprzednich latach, na podstawie danych.

Po stresującym okresie regulatorzy rynku energii coraz spokojniej podchodzą do perspektyw dostaw gazu w Europie.

powiedział we wtorek niemiecki regulator sieci Klaus Mueller, po uprzednim zwróceniu się do konsumentów o dokonanie głębokich cięć, aby zapobiec poważnym zakłóceniom.

Według UE UE importuje 80% gazu i gazu, odpowiada za 22% zużycia energii w Europie i zaspokaja 32% potrzeb energetycznych gospodarstw domowych.

Podjęto jednak ogromne wysiłki, aby zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu i zwiększyć import od europejskich producentów gazu, takich jak Norwegia i Holandia, podczas gdy Niemcy szybko zbudowały terminale LNG.

READ  Credit Suisse, Jarden należą do banków inwestycyjnych, które w erze postpandemicznej w większości zatrudniały młodszy personel w celu obniżenia kosztów

Ceny gazu w Europie gwałtownie spadły z sierpniowego szczytu, ponieważ pośpiech w zapełnianiu magazynów pchnął rynek w górę.

Holenderska trzeźwość

Dane Tado, oparte na odczytach z 340 000 inteligentnych termometrów połączonych z chmurą w całej Europie, są stosunkowo odporne na zróżnicowane warunki pogodowe w ciągu czterech mierzonych zim, ponieważ rejestrują docelowe temperatury ustawione przez gospodarstwa domowe.

Pokazują one różnice regionalne, ale także wyraźny trend. Holenderskie gospodarstwa domowe obniżyły docelowe temperatury średnio o 0,99 stopnia Celsjusza w porównaniu z ubiegłym rokiem, podczas gdy konsumenci hiszpańscy obniżyli docelowe temperatury o 0,29 stopnia.

W Wielkiej Brytanii 79,6% domów podłączonych do Tado obniżyło ustawienia temperatury, podczas gdy w bogatej w gaz Norwegii zrobiło to tylko 47%. A temperatury w Norwegii spadły o 0,2 stopnia do 20,8 stopnia, a w Wielkiej Brytanii o 1 stopień do 18,3 stopnia.

Europejskie rządy, w tym Niemcy, przekazały miliardy euro, aby pomóc osobom fizycznym i firmom poradzić sobie z rosnącymi rachunkami za energię.

Tado ma zainstalowane trzy miliony termostatów, ale porównania można dokonać tylko między termostatami zainstalowanymi w tym samym miejscu przez cztery kolejne lata. W rezultacie tylko około 10% z nich można wykorzystać na dane.

Istnieje również „efekt bogactwa”. W Europie Zachodniej demografia miejsc, w których instalowane są termometry, jest bardzo szeroka.

Dane są mniej reprezentatywne w krajach Europy Wschodniej, gdzie gospodarstwa domowe wyposażone w inteligentne termostaty są zwykle najbardziej zamożne. W Bułgarii klienci Tado obniżyli temperaturę średnio o 0,28%.

„Około 79% zużycia energii w domach prywatnych to ogrzewanie i ciepła woda” – powiedział Christian Dillmann, dyrektor zarządzający Tado. „Telewizja, gotowanie i oświetlenie nie są tak ważne: ważne jest kontrolowanie ogrzewania i ciepłej wody”.

Niemieckie organy regulacyjne obawiają się, że obecne niższe ceny gazu sprawią, że klienci będą mniej zaniepokojeni oszczędzaniem energii. Na podstawie danych TADO jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, czy dyscyplina energetyczna gospodarstw domowych zwalnia.

READ  HSV Coupe GTS #0001 Marka Skaife'a sprzedaje się za 158 500 USD — aktualizacja

„Musimy zacząć myśleć o sezonie 2023/24”, napisał we wtorek Mueller, niemiecki organizator. „Musimy oszczędzać gaz, być bardziej wydajnymi energetycznie, budować odnawialne źródła energii i zapełniać magazyny”.

[Reuters]