Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

EXCLUSIVE Polska nie dostarczy niemieckiej rafinerii Schwedt, dopóki Rosneft nie zostanie usunięty jako udziałowiec

EXCLUSIVE Polska nie dostarczy niemieckiej rafinerii Schwedt, dopóki Rosneft nie zostanie usunięty jako udziałowiec

Obiekty przemysłowe rafinerii PCK sfotografowane w Schwedt / Odra, Niemcy, 9 maja 2022 r. Firma odbiera ropę z Rosji rurociągiem „Przyjaźń”. Zdjęcie: Hannibal Hanschek/Reuters

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA/BERLIN (Reuters) – Polska nie pomoże w dostawach ropy do niemieckiej rafinerii BCK Schweidt, chyba że rosyjska Rosnieft nie zostanie całkowicie usunięta z udziału w spółce, podało polskie ministerstwo klimatu, zwiększając presję na Niemcy, aby w pełni znacjonalizowały rafinerię. .

Niemcy przejęły kontrolę nad rafinerią Schwidt, w większości należącą do Rosneft Deutschland, w zeszły piątek, gdy Berlin walczy o wsparcie dostaw energii. Rosneft Deutschland został umieszczony pod opieką niemieckiego regulatora przemysłu, ale Rosneft nadal posiada 54% akcji firmy. Czytaj więcej

Dwa źródła rządowe w Berlinie poinformowały, że niemieckie Ministerstwo Gospodarki prowadzi rozmowy z potencjalnymi nabywcami, w tym z polską firmą. Reuters podał w zeszłym tygodniu, że największa polska rafineria BKN Orlen jest zainteresowana kupnem pakietu kontrolnego Schwedt, który dostarcza 90% berlińskiego paliwa. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Berlin zamierza wypełnić zobowiązanie Unii Europejskiej do anulowania importu rosyjskiej ropy do końca roku, co wywołała inwazja Rosji na Ukrainę.

Rafineria Schwedta wcześniej otrzymywała większość swojej ropy z Rosji, a Berlin szuka teraz dostaw Schwedt w innych krajach.

Polskie Ministerstwo Klimatu odpowiedziało: „W toczących się polsko-niemieckich rozmowach technicznych w sprawie dodatkowych dostaw ropy do Niemiec strona polska deklaruje, że ewentualna pomoc jest możliwa pod warunkiem usunięcia Rosneft Deutschland z listy akcjonariuszy PCK Schwedt”. Na pytania Reutera.

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck powiedział w zeszłym tygodniu, że rozmowy z Polską w sprawie dostaw ropy naftowej do Schwedt są bardzo zaawansowane. Jego ministerstwo poinformowało w czwartek, że rozmowy z Polską trwają.

READ  Long Covid: Ostrzeżenie o „masowym wydarzeniu niepełnosprawności” dla osób cierpiących na wirusy

„Nasi polscy przyjaciele z zadowoleniem przyjęli decyzję o powierzeniu Rosneft Deutschland w powiernictwo. Daje nam to nowe możliwości współpracy i cieszymy się, że możemy kontynuować nasze rozmowy” – powiedziała rzeczniczka Ministerstwa Gospodarki.

Rosnieft powiedział, że może wystąpić do sądu, aby zakwestionować decyzję Berlina o objęciu niemiecką filią firmy kuratelą.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Marcusa Wachta i Marka Strzeleckiego) Montaż: Susan Fenton

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.