Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Festiwal Dni Kultury Polskiej powraca w przyszłym tygodniu do Brna – Dziennik Brno

Festiwal Dni Kultury Polskiej powraca w przyszłym tygodniu do Brna – Dziennik Brno

Od poniedziałku do końca kwietnia w Brnie odbędzie się 14. Festiwal Dni Kultury Polskiej.

Uroczyste otwarcie odbędzie się 8 kwietnia o godzinie 18:00 w Bibliotece Jiri Mahina z udziałem przedstawicieli Miasta Brna i miasta partnerskiego Poznania, którzy współpracują ze sobą od 58 lat.

Festiwal ma na celu wzmocnienie relacji między Polską a Czechami, uwypuklenie historycznych więzi między obydwoma krajami – w tym zakresie realizowany jest projekt mający na celu oddanie w Mendlovo Namesti hołdu królowej Elisce Rijece, królowej małżonki rządzącej obydwoma krajami . Zmarł w Brnie.

Podczas festiwalu mieszkańcy Brna będą mogli skosztować polskiej kuchni i docenić polską sztukę, szczególnie w dziedzinie kina, teatru i muzyki. Pokazy – m.in. słynnego polskiego filmu „Amator” z 1979 roku – odbędą się w Kino Art, Bibliotece Jiříego Mahena oraz w Instytucie Pamięci Narodu, gdzie 16 kwietnia zostanie pokazany film dokumentalny o rodzinie Ulmów . Zostali rozstrzelani wraz z dziećmi za ukrywanie żydowskich sąsiadów podczas II wojny światowej.

Do innych wydarzeń o charakterze historycznym należy zaliczyć wykład historyka Jiriego Friedela w Bibliotece Jiriego Mahina 10 kwietnia na temat formowania się dywizji alianckich, złożonych z uwolnionych przez Sowietów byłych jeńców czechosłowackich i polskich, którzy później walczyli w decydujących bitwach pod Monte Cassino we Włoszech i Przełęcz Dukielska na Słowacji.

Przez większą część festiwalu, aż do 28 kwietnia, na zamku Špilberk będzie można oglądać wystawę, przygotowaną we współpracy z Instytutem Polskim w Pradze, prezentującą wskazówki dotyczące podróży do sąsiednich polskich zamków niedaleko granicy czesko-polskiej.

Źródło: Urząd Miejski w Brnie

Do 28 kwietnia w Bibliotece Jiriego Mahina odbędą się jeszcze trzy wystawy: wystawa o zdradzieckich słowach i fałszywych przyjaciołach w rozmowie polsko-czeskiej – także zrealizowana we współpracy z Instytutem Polskim; Prezentacja dla miast Hnězdno, Toruń, Ciechocinek i Oporów przez Polski Klub POLONUS w Brnie; Kolejna, przygotowana przez Bibliotekę Publiczną Wojwodiny w Olsztynie, przedstawia projekt LemPress z okazji stulecia urodzin Stanisława Lema, słynnego polskiego pisarza, filozofa i krytyka science fiction. Na wystawie finałowej zaprezentowane zostaną plakaty inspirowane jego twórczością, stworzone przez artystów z Polski, Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii.

READ  Zadzwoń, aby lista 100 najgorętszych utworów Triple J obejmowała wyłącznie australijskich artystów

Dla tych, którzy chcą zgłębić polską kuchnię, restauracja Baroko od 9 do 12 kwietnia serwuje typowo polskie menu.

Zobacz też

Melomani będą mogli posłuchać Poznań Jazz Sny Trio 9 kwietnia w Teatrze Husa na Provázku na Zelnym Trhu, a podczas polskiego koncertu, który odbędzie się 24 kwietnia w Instytucie Pamięci Narodu, nie zabraknie także muzyki polskiej.

Dodatkowo co tydzień w Teatrze Radost odbywać się będą przedstawienia teatralne przyjazne dzieciom.

Dostępny jest pełny program festiwalu Tutaj.