Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Finansowanie zatwierdzone dla polskich planów SMR

Finansowanie zatwierdzone dla polskich planów SMR

Polska firma Orlen Synthos Green Energy (OSGE) zdobyła wsparcie bankowe na sfinansowanie planów budowy SMR. BGK, Pekao, PKO BP i Santander Bank Polska podpisały umowę o współpracy z OSGE, której celem jest zapewnienie finansowania planów budowy małych reaktorów modułowych (SMR) BWRX-300 w Polsce. Sygnatariusze umowy będą wspólnie pracować nad wypracowaniem optymalnego modelu finansowania budowy reaktorów BWRX-300, a następnie zabezpieczyć niezbędne finansowanie. Zdali sobie sprawę, że przed polską energetyką stoi duże wyzwanie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw energii w obliczu rosnącego zapotrzebowania.

W 2021 roku GE Hitachi (GEH), BWXT Canada i Synthos Green Energy (SGE) podpisały list intencyjny o współpracy przy wdrażaniu BWRX-300 SMR w Polsce. OSGE – wspólne przedsięwzięcie producentów chemikaliów SGE i PKN Orlen – złożyło w lipcu 2022 r. wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę BWRX-300, do którego ma wyłączne prawo w Polsce.

Wsparcie polskich banków pojawiło się wkrótce po tym, jak amerykański Export-Import Bank i amerykańska International Development Finance Corporation (IDFC) zasugerowały, że mogą pożyczyć OSGE 4 miliardy dolarów na projekt SMR. OSGE podpisało listy intencyjne z EXIM Bank na kwotę do 3 mld USD i IDFC na kwotę do 1 mld USD. Celem jest zbudowanie i rozmieszczenie pierwszych dwóch z 20 SMR, które mają zostać zaprojektowane przez GEH do 2030 r. OSGE zidentyfikowała siedem idealnych miejsc na krótkiej liście do dalszych badań geologicznych w celu zlokalizowania SMR. Lokalizacje to: Ostrołęka, Włocławek, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Nowa Huta, Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Warszawa.

„Największe banki w Polsce wierzą w nasz projekt i są gotowe uczestniczyć w finansowaniu transformacji energetycznej w naszym kraju” – powiedział Jarosław Grodzki, Przewodniczący Rady Nadzorczej OSGE. Zdaniem prezes BGK Beaty Daszyńskiej-Muzyczki energetyka jądrowa, jako stabilne, bezpieczne i niezależne od pogody źródło energii, to przyszłość polskiej energetyki. Powiedziała: „Jako polski bank rozwoju chcemy angażować się w projekty, które zwiększą niezależność energetyczną i bezpieczeństwo strategiczne naszego kraju, a także dadzą przemysłowi możliwość dostępu do taniej i bezemisyjnej energii.

READ  Britishvolt kupił Australian Recharge Industries

Prezes Pekao Leszek Skiba uważa, że ​​energetyka jądrowa jest dobrą odpowiedzią na wyzwanie, jakim jest przejście na wydajne i zeroemisyjne technologie. – Bank Pekao, który aspiruje do miana pioniera w dziedzinie transformacji energetycznej w Polsce, jest naturalnie zainteresowany udziałem w tym projekcie – powiedział.

Zdaniem wiceprezesa PKO BP Andrzeja Kopyrskiego umowa jest kolejnym krokiem w strategii rozwoju banku na lata 2023-2025, która wspiera niezależność energetyczną Polski i transformację polskiej gospodarki w kierunku zeroemisyjnym. Lech Gałkowski, członek zarządu Banku Santander Polska, zaznaczył, że bank jest jednym z pionierów finansowania energii odnawialnej i niskoemisyjnej, a umowa jest ważnym krokiem w rozwoju tej dziedziny.


Zdjęcie: Orlen Synthos Green Energy zdobywa wsparcie banku na budowę SMR w Polsce (dzięki uprzejmości Twitter/OSGE)