Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Finansowanie zatwierdzone dla polskich planów SMR

Polska firma Orlen Synthos Green Energy (OSGE) zdobyła wsparcie bankowe na sfinansowanie planów budowy SMR. BGK, Pekao, PKO BP i Santander Bank Polska podpisały umowę o współpracy z OSGE, której celem jest zapewnienie finansowania planów budowy małych reaktorów modułowych (SMR) BWRX-300 w Polsce. Sygnatariusze umowy będą wspólnie pracować nad wypracowaniem optymalnego modelu finansowania budowy reaktorów BWRX-300, a następnie zabezpieczyć niezbędne finansowanie. Zdali sobie sprawę, że przed polską energetyką stoi duże wyzwanie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw energii w obliczu rosnącego zapotrzebowania.

W 2021 roku GE Hitachi (GEH), BWXT Canada i Synthos Green Energy (SGE) podpisały list intencyjny o współpracy przy wdrażaniu BWRX-300 SMR w Polsce. OSGE – wspólne przedsięwzięcie producentów chemikaliów SGE i PKN Orlen – złożyło w lipcu 2022 r. wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę BWRX-300, do którego ma wyłączne prawo w Polsce.

Wsparcie polskich banków pojawiło się wkrótce po tym, jak amerykański Export-Import Bank i amerykańska International Development Finance Corporation (IDFC) zasugerowały, że mogą pożyczyć OSGE 4 miliardy dolarów na projekt SMR. OSGE podpisało listy intencyjne z EXIM Bank na kwotę do 3 mld USD i IDFC na kwotę do 1 mld USD. Celem jest zbudowanie i rozmieszczenie pierwszych dwóch z 20 SMR, które mają zostać zaprojektowane przez GEH do 2030 r. OSGE zidentyfikowała siedem idealnych miejsc na krótkiej liście do dalszych badań geologicznych w celu zlokalizowania SMR. Lokalizacje to: Ostrołęka, Włocławek, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Nowa Huta, Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Warszawa.

„Największe banki w Polsce wierzą w nasz projekt i są gotowe uczestniczyć w finansowaniu transformacji energetycznej w naszym kraju” – powiedział Jarosław Grodzki, Przewodniczący Rady Nadzorczej OSGE. Zdaniem prezes BGK Beaty Daszyńskiej-Muzyczki energetyka jądrowa, jako stabilne, bezpieczne i niezależne od pogody źródło energii, to przyszłość polskiej energetyki. Powiedziała: „Jako polski bank rozwoju chcemy angażować się w projekty, które zwiększą niezależność energetyczną i bezpieczeństwo strategiczne naszego kraju, a także dadzą przemysłowi możliwość dostępu do taniej i bezemisyjnej energii.

READ  Elektryczny automatyczny ekspres Rivian nosedives

Prezes Pekao Leszek Skiba uważa, że ​​energetyka jądrowa jest dobrą odpowiedzią na wyzwanie, jakim jest przejście na wydajne i zeroemisyjne technologie. – Bank Pekao, który aspiruje do miana pioniera w dziedzinie transformacji energetycznej w Polsce, jest naturalnie zainteresowany udziałem w tym projekcie – powiedział.

Zdaniem wiceprezesa PKO BP Andrzeja Kopyrskiego umowa jest kolejnym krokiem w strategii rozwoju banku na lata 2023-2025, która wspiera niezależność energetyczną Polski i transformację polskiej gospodarki w kierunku zeroemisyjnym. Lech Gałkowski, członek zarządu Banku Santander Polska, zaznaczył, że bank jest jednym z pionierów finansowania energii odnawialnej i niskoemisyjnej, a umowa jest ważnym krokiem w rozwoju tej dziedziny.


Zdjęcie: Orlen Synthos Green Energy zdobywa wsparcie banku na budowę SMR w Polsce (dzięki uprzejmości Twitter/OSGE)