Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Firmy wezwały do ​​„usunięcia ryzyka” związanego z więzami z Chinami, ponieważ komentarz Xinjiang „kolor i ruch” wywołuje oburzenie

Australijskie firmy zostały ostrzeżone przed „eliminacją ryzyka” w relacjach z Chinami w związku z intensyfikacją wymiany handlowej między obydwoma krajami.

Jednak przemawiając w czwartek przed komisją senacką, zmusił tymczasowego dyrektora naczelnego Chińsko-Australijskiej Rady Biznesu Michaela Cliftona do przyznania, że ​​bagatelizowanie naruszeń praw człowieka w Sinkiangu jako „koloru i ruchu” było „złym doborem słów”.

Chińscy dyplomaci odmawiali odpowiedzi na telefony od swoich australijskich odpowiedników przez kilka miesięcy, chociaż Clifton zgodził się, że rząd federalny „dołożył wszelkich starań”, aby ponownie otworzyć dialog.

Ale Clifton wezwał rząd do wprowadzenia biznesu „do namiotu”, ponieważ próbuje odwilżyć swoje więzi z Pekinem.

„Chiny oczywiście unikały każdego podejścia ze strony rządu i nadal to robią. Ale to nie znaczy, że się poddajemy. Nie możemy się poddać, musimy nadal próbować”.

Związane z: PM: Chiny nie stawiają warunków wstępnych

„(Potrzebujemy) różnorodnych opinii i głosów, które są słyszane, na temat tego, jak możemy wyjść poza to obecne toksyczne środowisko.

„Prędzej czy później to minie. Ale im szybciej to minie, tym lepiej.”

Clifton powiedział, że biznes może pomóc w kierowaniu podejściem rządu do napiętych relacji, ale zrobi to „po cichu… (i) za zamkniętymi drzwiami”.

Ponad rok po tym, jak Pekin nałożył sankcje na australijskie produkty, wezwał firmy do „eliminowania ryzyka” w ich stosunkach z Chinami poprzez dywersyfikację na rynki alternatywne, ale ostrzegł, że nie mogą one całkowicie pozostawić 1,4 miliarda ludzi na rynku Australii.

„Nie jesteśmy ślepi na rzeczywistość w terenie, ale nie wierzymy, że istnieje pilna kwestia oddzielenia od Chin”.

„Nie wierzymy, że wycofanie się australijskich firm leży w naszym długoterminowym interesie narodowym”.

Raport Australijskiego Instytutu Polityki Strategicznej z 2020 r. wykazał, że 82 „globalne, dobrze znane marki” skorzystały, bezpośrednio lub pośrednio, z niewolniczej pracy wysłanej z Sinciangu.

READ  Czym jest „efekt księżycowy” i jak ma się do ataków rekinów?

Szacuje się, że 80 tys. Ujgurów zostało wywiezionych z regionu w latach 2017-2019 do pracy w fabrykach.

Clifton nie będzie zainteresowany tym, czy australijskie firmy powinny być zobowiązane do zgłaszania, czy ich łańcuchy dostaw obejmują pracę przymusową, co budzi obawy, że środek może być „nieuzasadnionym podatkiem” dla małych firm.

Zgodził się jednak z potrzebą przeprowadzania audytów łańcucha dostaw, podkreślając, że australijskie firmy nie są „ślepe na wszelkie kolory i działania związane z tym, co dzieje się w Xinjiang”.

„Zgadzasz się ze mną, że rozgrywające się tam wydarzenia są trochę bardziej niebezpieczne niż kolor i ruch?” – zapytał liberalny senator Eric Abtz.

Pan Clifton zgodził się, że wyrażenie to „zły dobór słów”, ale nie dołączył do pana Abetza w używaniu terminu „okrucieństwa” do opisania nadużyć w Sinkiangu.

„Biorąc pod uwagę wysoce toksyczny klimat, w którym toczy się jakakolwiek dyskusja o Chinach, wszystko, co pogarsza to środowisko i zakłóca wodę, nie pomaga nam znaleźć rozwiązania” – powiedział.

– Mam na myśli tylko decyzje, a nie rzucanie kamieniami.

„Jak myślisz, co milion ludzi w obozach internowania chce, aby Australia zrobiła dzisiaj: po cichu, cicho lub nazwać obozy koncentracyjne za to, czym są?” zapytał pan Abetz.

Pan Clifton zasugerował, że wolałby uniknąć „długiej i złożonej dyskusji” na ten temat.

Wymiana nastąpiła, gdy premier Scott Morrison oświadczył, że „nie chce iść na kompromis”. 14 skarg podniesiony przez Pekin.

Pan Morrison był w drodze na spotkanie przywódców Grupy Siedmiu w Wielkiej Brytanii w czwartek, dzień po tym, jak społeczność międzynarodowa wezwała do Wzmocnienie systemu opartego na zasadach Aby zapobiec przymusowi ekonomicznemu.

Premier nie wykazał się zaskoczeniem wśród ciągłych nacisków.

Podkreślił, że Australia byłaby „bardzo szczęśliwa” z dyskusji z Pekinem, gdyby zdecydowała się na wznowienie dialogu, ale ostrzegł, że australijskie wartości nie podlegają negocjacjom.

READ  Mężczyzna uderza pielęgniarkę Covid w twarz, twierdząc, że nie zgodził się zaszczepić swojej żony

Australia utrzyma w tej sprawie nasze bardzo jasne stanowisko; Postawiliśmy to bardzo jasno” – powiedział w czwartek dla radia 6PR.

Ale jednocześnie jesteśmy w pełni przygotowani do pracy, handlu i współpracy z Chinami w naszym regionie i szerzej na całym świecie. Więc na końcu Australii nie ma przeszkód”.

Morrison odrzucił sugestie, że Australia była „lekkomyślna” w swoim stosunku do globalnego supermocarstwa, mówiąc, że żaden kraj nie jest skłonny „zrezygnować” ze swoich wartości dla zysku finansowego.