Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Francuskie drogi i rafinerie zostały zamknięte w wyniku strajku w związku z dostosowaniem emerytur Macrona

Francuskie drogi i rafinerie zostały zamknięte w wyniku strajku w związku z dostosowaniem emerytur Macrona

Według ministra spraw wewnętrznych ruch Macrona wywołał w czwartek wieczorem protesty w całym kraju, a ponad 300 osób zostało aresztowanych w całym kraju.

W piątek rano około 200 demonstrantów na krótko zablokowało ruch na obwodnicy stolicy.

51-letnia Soumaya Jeantit, członkini CGT sieci supermarketów Monoprix, powiedziała, że ​​jest zła i będzie protestować, dopóki ustawa nie zostanie unieważniona.

„Nie biorą pod uwagę tego, czego chcą ludzie” – powiedziała.

A jej koleżanka, Lamia Cruz, zgodziła się. „Macron nie ma pojęcia o ludziach” – powiedziała.

„Nie rozumie języka ludu. Musi zostać zniesiony”.

Eric Cellini, przedstawiciel związku zawodowego CGT w sektorze energetycznym, powiedział, że strajkujący wstrzymają produkcję w dużej rafinerii do końca tego tygodnia lub najpóźniej do poniedziałku.

Robotnicy już rozpoczęli trwający strajk w północnej siedzibie TotalEnergies de Normandie, ale wstrzymanie produkcji spowodowałoby eskalację strajku przemysłowego.

Dodał, że strajkujący nadal dostarczają mniej paliwa niż zwykle z kilku innych lokalizacji.

W czwartkowe popołudnie rząd powołał się na kontrowersyjny organ konstytucyjny, aby dekretem wymusić gruntowną reformę emerytalną, co wywołało protesty przed parlamentem w Paryżu, a także w kilku innych miastach.

W wyniku zamieszek, które nastąpiły, aresztowano 310 osób w całej Francji, w tym 258 w Paryżu, powiedział w radiu RTL minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin.

„Opozycja jest uzasadniona i protesty są uzasadnione, ale tworzenie chaosu już nie” – powiedział.

W czwartek 2000 demonstrantów zebrało się przed parlamentem, aby zaprotestować przeciwko posunięciu.

Wieczorem wielu starło się z policją, która przystąpiła do aresztowania niektórych pod zarzutem usiłowania wyrządzenia szkód.

Podobne sceny rozegrały się w całej Francji.

Według korespondentów AFP podczas protestów w Marsylii splądrowano kilka sklepów, a między demonstrantami a siłami bezpieczeństwa wybuchły starcia w miastach Nantes i Rennes na zachodzie oraz w Lyonie na południowym wschodzie.

W piątek rano fotograf AFP widział zniszczenia, w tym płonący rower publiczny, rozbicie witryny sklepowej i spalenie samochodu w Paryżu.

READ  Recenzja Audi A3 Hatchback 2022

Rząd wprowadził ustawę emerytalną, która ma na celu podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat, pomimo dwóch miesięcy skoordynowanych ogólnokrajowych strajków i jednych z największych protestów od dziesięcioleci.

burs-ah/sjw/bp