Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Kryzys kosztów życia dotyka pokolenie Z bardziej niż pokolenie wyżu demograficznego

Kryzys kosztów życia dotyka pokolenie Z bardziej niż pokolenie wyżu demograficznego

Oprocentowanie kredytów hipotecznych rośnie, ale zaskakująco młodzi Australijczycy cierpią najbardziej finansowo z powodu kryzysu związanego z kosztami życia.

Ponieważ inflacja nadal rośnie, odkrywca Raport Cost of Living wykazał, że młodzi Australijczycy czuli się bardziej przygnębieni.

Aby uzyskać te wyniki, Finder przeprowadził ankietę wśród ponad 1000 Australijczyków w różnym wieku, płci, lokalizacji i dochodach.

Alan Oster, główny ekonomista NAB, wyjaśnił, że nadchodzący rok będzie trudny dla ludzi pod względem finansowym.

„To może nie być recesja, ale dla wielu ludzi będzie to odczuwalne”.

Oster uważa, że ​​chociaż koszty utrzymania pozostaną problemem, jeśli stopa bezrobocia pozostanie niska, to z kolei sprawi, że większość ludzi będzie mogła przetrwać czasy fiskalne.

„Podczas gdy konsumenci są zestresowani kosztami życia, konsumenci nie martwią się utratą pracy” – powiedział. „Nie sądzę, że konsumenci zasadniczo ulegną upadkowi, ale widzę, jak zmieniają swoje zachowania”.

Zmiana nawyków ma sens, jeśli weźmie się pod uwagę, że pokolenie Z bardzo głośno mówi o stresie finansowym — a ponad połowa odczuwa potrzebę zarobienia więcej pieniędzy.

Finder informuje, że 56 procent pokolenia Z odczuwa presję finansową, aby szukać drugiej pracy, w porównaniu z 7 procentami pokolenia wyżu demograficznego.

Podobnie 90 procent pokolenia Z musiało ograniczyć swoje wydatki, aby pokryć koszty utrzymania, podczas gdy tylko 59 procent pokolenia Boomers musiało podjąć takie same decyzje finansowe.

Siedemdziesiąt procent pokolenia Z również przyznało, że odczuwa stres finansowy z powodu inflacji, podczas gdy tylko 29 procent pokolenia Boomers odczuwa to samo.

Eksperci uważają, że tego rodzaju presja stworzy efekt uboczny.

Profesor makroekonomii na Uniwersytecie w Sydney, James Morley, wyjaśnił, że młodzi ludzie zaczną podejmować inne decyzje.

„Będziemy świadkami spadku liczby zapisów.

„Mogę sobie wyobrazić, jak młodzi ludzie ograniczą wiele wydatków uznaniowych” – wyjaśnił.

READ  Forex Daily: Rynek odczytuje obniżkę stóp procentowych w Chinach jako niedźwiedzią | Artykuł - Towar

Jak zatem pod względem finansowym będzie wyglądać najbliższe 12 miesięcy?

Cóż, pan Oster wyjaśnił: „W Australii spodziewamy się znacznego spowolnienia aktywności, co oznacza, że ​​nie oczekujemy wzrostu naszego PKB, a bezrobocie zaczyna rosnąć, ale pozostaje bardzo niskie.

A powodem tego jest spowolnienie stóp procentowych, światowa gospodarka jest nadal bardzo słaba, a poza Covidem i światowym kryzysem finansowym to najgorszy rok od 2000 roku – kiedy była recesja.

Oster podkreśla jednak, że pełnego wpływu stóp procentowych nie odczujemy jeszcze przez kilka miesięcy.

Większość klientów jest o około trzy miesiące za tym, co banki zrobiły pod względem stóp procentowych. Wyjaśnił, że nastąpi finansowy klif, gdy ludzie przejdą od płacenia 3 procent swoich kredytów hipotecznych do 5, i prawdopodobnie osiągnie szczyt w połowie roku.

Zasadniczo sytuacja pogorszy się, zanim się poprawi, a właściciele domów nie tylko odczują oparzenie.