Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Gazociąg w USA wraca do „normalnej eksploatacji” po piractwie

„Od początku tego incydentu daliśmy jasno do zrozumienia, że ​​skupiamy się na przywróceniu bezpiecznej i wydajnej obsługi naszego systemu rurociągów” – podała firma na Twitterze.

Rozpoczął swój pierwszy restart w środę po zamknięciu spowodowanym atakiem ransomware.

Pojazdy ustawiają się w kolejce po paliwo na stacji benzynowej Sunoco w Sumter w Karolinie Południowej. (Bloomberg)

Całkowite zamknięcie krytycznego rurociągu w zeszłym tygodniu doprowadziło do powszechnej paniki kupowania i wyłączania stacji benzynowych na południowym wschodzie, a także skłoniło kierownictwo przemysłu naftowego do ostrzeżenia, że ​​gromadzenie gazu pogłębia kryzys dostaw.

Rurociąg odpowiedzialny za transport paliwa z rafinerii wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej do New Jersey dostarcza prawie połowę benzyny i oleju napędowego zużywanego przez Wschodnie Wybrzeże, co czyni go najważniejszym rurociągiem w Ameryce.

Firma powiedziała, że ​​jej zespół „pracował bezpiecznie i niestrudzenie przez całą dobę”, aby przywrócić działalność i podziękował Białemu Domowi, Departamentowi Energii, Departamentowi Transportu, FBI i innym agencjom rządowym za ich wsparcie.

Po rozpoczęciu operacji w środę wieczorem, Colonial ostrzegł, że powrót do normalności zajmie kilka dni.

Od piątku przestoje na stacjach benzynowych w kilku południowo-wschodnich stanach zaczęły nieznacznie spadać, chociaż pozostały znaczące.

Prezydent Joe Biden i sekretarz ds. Energii Jennifer Granholm spodziewali się, że „życie wróci do normy” przed końcem weekendu.

Ale 8850-kilometrowy rurociąg kolonialny płynie z prędkością ośmiu kilometrów na godzinę, a analitycy Platts twierdzą, że może minąć kilka dni, a nawet tygodni, zanim benzyna, olej napędowy i paliwo lotnicze dotrą do większości miejsc i napełnią prawie puste zbiorniki.

Niedobór paliwa w USA
Na oknie stacji benzynowej Exxon przy Ponsborough Road w Lynchburg w Wirginii we wtorek 11 maja 2021 r. Znajduje się napis „Brak paliwa”. Ponad 1000 stacji benzynowych na południowym wschodzie zgłasza brak paliwa, głównie z powodu analitycy twierdzą, że panika kupuje Nieuzasadnione wśród kierowców, ponieważ poważne zamknięcie rurociągu przez hakerów rozpoczęło swój piąty dzień. W odpowiedzi gubernator stanu Wirginia Ralph Northam ogłosił stan wyjątkowy. (Kendall Warner / The News & Advance via AP) (AP)

„Zdajemy sobie sprawę z krytycznego charakteru naszego systemu dla milionów Amerykanów” – powiedział w sobotę Colonial, dodając, że obsługiwane przez niego rynki otrzymują teraz produkt z rurociągu.

Firma twierdzi również, że „celowo zainwestowała w technologie informacyjne i cyberbezpieczeństwo” i zwiększyła całkowite wydatki na swój program informatyczny o ponad 50 procent od 2017 roku.

Źródła zaznajomione z incydentem powiedziały CNN, że hakerzy DarkSide zażądali prawie 5 milionów dolarów (6,4 miliona dolarów) od Colonial Pipeline, ale nie byli w stanie określić, ile firma zapłaciła ani kiedy dokonano płatności.