Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ustawa Prawo i Sprawiedliwość ujawnia „polski układ”, który ma ożywić gospodarkę

Konserwatywny rząd polski opracował plany zwiększenia wydatków na zdrowie i obniżenia podatku dochodowego w ramach kompleksowego programu wsparcia gospodarki w obliczu pandemii.

Tak zwany polski układ, który obejmie wsparcie dla nabywców domów, emerytów i rodzin, a także obniżki podatków dla osób o niskich i średnich dochodach, jest powszechnie postrzegany jako próba rządzącego PiS położyć temu kres. Zatrzymał się przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi najpóźniej na 2023 r.

Podobnie jak większość krajów Unii Europejskiej, Polska została dotknięta wirusem Covid-19, którego pandemia zabiła ponad 70 000 osób i po raz pierwszy od trzech dekad wpędziła gospodarkę w recesję.

Premier Matthews Murawiecki powiedział, że umowa z Polską – która będzie wspierana pożyczkami i dotacjami z Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej – była szansą na spełnienie marzeń Polaków o dogonieniu bogatszych narodów Europy Zachodniej, a także powiększeniu środkowej części kraju. klasa. .

Powiedział: „Mamy wielką szansę”. „[In the past] Zawsze musieliśmy się martwić o wolność od zewnętrznych prześladowań. Ale dziś możemy zadbać o wolność decydowania o zasadach rozwoju społeczno-gospodarczego w naszych suwerennych polskich warunkach ”.

W ramach zapowiedzianych w sobotę zmian PiS i jego mniejsi sojusznicy planują zwiększyć wydatki na niedofinansowany system opieki zdrowotnej, którego część została zalana epidemią z 5 proc.PKB w 2020 roku do ponad 7. stulecie w 2030 roku.

Zreorganizowany zostanie również system podatkowy. Wysokość ulgi w podatku dochodowym wzrośnie do 30 tys. Zł, a próg, przy którym Polacy zaczną płacić wyższą stawkę podatkową, wzrośnie o 32 proc. Z 85 tys. Do 120 tys. Zł rocznie.

Zrewidowane zostaną również przepisy dotyczące kredytów hipotecznych i zapewnione zostaną gwarancje ułatwiające zakup nieruchomości młodym ludziom, a zasady dotyczące pozwoleń na budowę zostaną złagodzone. Będą też inne świadczenia dla rodzin z małymi dziećmi i emerytów, a także program inwestycyjny, który według Prawa i Sprawiedliwości stworzy 500 000 nowych miejsc pracy.

READ  Para z YouTube, która zniszczyła szczepionki kilka tygodni po zarażeniu COVID-19, umiera

Morawiecki i jego koledzy na konferencji obozu rządzącego podali kilka szczegółów na temat finansowania obniżek podatków.

Jarosław Goyn, wicepremier i przewodniczący Konwentu, jeden z dwóch młodszych partnerów Prawa i Sprawiedliwości, przyznał, że zamożniejsi Polacy będą musieli płacić więcej podatków, ale nie wdawał się w szczegóły. Powiedział też, że wpłynie to na budżet państwa.

Polski minister finansów Tadeusz Kosiński powiedział Financial Times, że obniżki podatków będą częściowo finansowane przez szybszy wzrost. Dodał jednak, że deficyt budżetowy zostanie częściowo pokryty wyższymi składkami na ubezpieczenie społeczne od pracowników i firm, wynikającymi ze zmian, które wypchną więcej pracowników z samozatrudnienia na umowy o pracę na pełny etat i zniosą górną granicę składek na ubezpieczenie społeczne. Wypłaty dla osób samozatrudnionych.

Kosiński powiedział, że roczny koszt netto budżetu państwa z tytułu obniżek podatków wyniesie około 7 miliardów złotych. Dodał, że pojawią się kolejne 3 mld zł dotacji na współfinansowanie inwestycji samorządów, które straciły dochody w wyniku zmian podatkowych.

Adam Chernyak, ekonomista Polityka Insight, powiedział, że założenia rządu dotyczące szybszego wzrostu, które pomogą pokryć koszty rządowych planów, są „optymistyczne, ale myślę, że mogą się wydarzyć”.

Wyraził jednak zaniepokojenie, że zmiany związane z mieszkalnictwem – w tym gwarancje państwowe dla kredytów mieszkaniowych dla młodych kredytobiorców – mogą wywołać skok rynkowy.

„Gwarancje zadatku są bardzo ryzykowne na tym etapie cyklu koniunkturalnego na rynku mieszkaniowym” – powiedział.