Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Gdynia dołącza do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Filmu – First News

Ogłoszenie przez dyrektor generalną UNESCO Audrey Azoulay, że miasto znalazło się na liście jako drugie miejsce w Polsce, a ودódód zdobył tytuł w 2017 roku.
Adam Warawa / PAP

Portowe miasto Gdynia zostało wyróżnione prestiżowym tytułem Miasta Filmu UNESCO.

Ogłoszenie przez dyrektor generalną UNESCO Audrey Azoulay, że miasto znalazło się na liście jako drugie miejsce w Polsce, a ودódód zdobył tytuł w 2017 roku.

Wesoły burmistrz Gdyni Wojciech Szczorek powiedział, że tytuł to „prestiżowy hołd dla osiągnięć miasta w branży filmowej i kulturalnej w ogóle”.

Dodał: „Otwartość na współpracę europejską to wielka szansa i ogromny potencjał. Wiem, że w naszym gdyńskim środowisku filmowym będziemy przykładem tego, jak to zrealizować”.

Wesoły burmistrz Gdyni Wojciech Szczorek powiedział, że tytuł to „prestiżowy hołd dla osiągnięć miasta w branży filmowej i kulturalnej w ogóle”.Adam Warawa / PAP

Związek Gdyni z filmem datuje się od kilkudziesięciu lat, aż do 1987 r., kiedy to miasto zajęło miejsce od Gdańska, by gościć jeden z pierwszych europejskich festiwali filmowych – Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

Teraz za 46NS Festiwalowa Nagroda Złotego Lwa jest w tym roku najbardziej prestiżową nagrodą w Polsce dla filmów fantasy.

Związek Gdyni z filmem datuje się od kilkudziesięciu lat, aż do 1987 r., kiedy to miasto zajęło miejsce od Gdańska, by gościć jeden z pierwszych europejskich festiwali filmowych – Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.Stefan Kraszewski / PAP

Miasto jest także współgospodarzem największego w kraju festiwalu filmów dokumentalnych „Millennium Docs Against Gravity”, Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej, która jest jedyną w północnej Polsce szkołą filmową dla początkujących filmowców.

Miasto jest również coraz bardziej znane ze swoich wytwórni filmowych, m.in. KAZstudio, który wyprodukował popularny film animowany dla dzieci „Rodzina Treflików”.

Dokumenty milenijne przeciw grawitacji

Miasto jest także współgospodarzem największego w kraju festiwalu filmów dokumentalnych „Millennium Docs Against Gravity”, Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej, która jest jedyną w północnej Polsce szkołą filmową dla początkujących filmowców.Adam Warawa / PAP

Maja Wagner, dyrektor Departamentu Kultury w Gdyni, powiedziała, że ​​tytuł UNESCO to efekt „wieloletniego procesu budowania silnej marki filmowej w Gdyni… także konsekwentna polityka wspierania organizacji pozarządowych i bardzo silny i bardzo różnorodny sektor kreatywny w Gdyni.”

Sieć Creative Cities, założona w 2004 roku, ma na celu promowanie współpracy między miastami i regionami globalnymi, które opierają swój rozwój na różnych obszarach gospodarki kreatywnej.

Przystępując do sieci, miasta angażują się w budowanie międzynarodowych partnerstw, dzielenie się najlepszymi praktykami i promowanie udziału mieszkańców w życiu kulturalnym miasta.

Maja Wagner, szefowa Wydziału Kultury Miasta Gdyni, powiedziała, że ​​tytuł UNESCO to efekt „wieloletniego procesu budowania silnej marki kinowej w Gdyni”.Adam Warawa / PAP

Przemawiając na konferencji Dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego Leszek Kubis przybliżył przyszłe inicjatywy, w tym nowe centrum filmowe oparte na najnowszych technologiach, które będzie pełnić funkcję interaktywnej cyfrowej platformy filmowej dla osób niedowidzących i niedosłyszących.

Kraków i Wrocław są Miastami Literatury UNESCO, a Katowice Miastem Muzyki UNESCO.

Sieć zrzesza obecnie 295 miast z 90 krajów.

READ  Ujawniono szczegóły australijskiego Mitsubishi Outlandera z 2022 r.